Kultūra
Teātris un kino

Latviešu mīlasdrāma startē uz Francijas kino ekrāniem0

Publicitātes foto

Francijas pilsētā Eksānprovānsā festivāla “Tous Courts” ietvaros 5. decembrī Francijas pirmizrādi piedzīvoja režisora Jāņa Ābeles debijas pilnmetrāžas spēlfilma “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”, informā Nacionālais kino centrs.

Filma ir Latvijas un Francijas kopprojekts, un trešā daļa no stāsta ir filmēta un risinās Francijas dienvidos, Marseļā. 1. februārī Jāņa Ābeles filma startēs Latvijas kinorepertuārā.

Latvijā plašākai publikai Jānis Ābele (kurš nepieder Latvijas kinematogrāfā jau pazīstamajiem brāļiem Ābelēm) ir pazīstams kā topošās spēlfilmas “Jelgava ‘94” režisors, tomēr starptautisku atzinību ieguvis jau ar Latvijas Kultūras akadēmijas filmu režijas maģistra diplomdarbu, spēles īsfilmu “Augstāk par zemi” (2015).

Filmas “7 miljardi gadu pirms pasaules gala” starptautiskās pirmizrādes vieta nav nejauša – gan tāpēc, ka Eksānprovānsa atrodas netālu no Marseļas un pirmizrāde varēja notikt ar filmas radošās komandas Francijas puses līdzdalību, gan tāpēc, ka pirms trim gadiem tieši šī festivāla konkursa programmā īsfilma “Augstāk par zemi” ieguva galveno balvu.

Tieši balvā saņemtais atbalsts filmas tehniskajam nodrošinājumam ļāva uzsākt darbu pie pilnmetrāžas debijas, kas turpina īsfilmā aizsāktās pārdomas par mūžsenu tēmu – jaunību un mīlestību. Ar mistikas noskaņu apvītā un jutekliskā mīlas stāsta galvenie iedvesmas avoti ir franču kino jaunais vilnis un Francijas kino kopumā.

Latvijā filma “7 miljardi gadu pirms pasaules gala” līdz šim tikusi izrādīta vienā izpārdotā seansā Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) 2018. gada konkursa programmā; filma saņēma festivāla īpašo skatītāju simpātiju balvu.

Ar 2019. gada 1. februāri Jāņa Ābeles debijas filma startēs arī Latvijas kinoteātru repertuārā. Uz regulārā repertuāra pirmizrādes seansu Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”, biļetes jau ir iespējams iegādāties.

Šajā seansā būs iespēja klātienē satikt filmas radošo komandu – filmas galvenos aktierus un veidotājus.

Galvenajās lomās ir divi jaunie Latvijas aktieri Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris) un Jana Herbsta (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris); abi jau uz teātra skatuvēm iemantojuši skatītāju mīlestību. Interesantu tēlu veidojis arī teātra pazinējiem labi zināmais Liepājas Teātra aktieris Leons Leščinskis.

Filmā piedalās arī Francijā slavenais režisors Emanuels Murē, kura jaunākā filma “Žonkjēras jaunkundze / Mademoiselle de Joncquières” viņa dzimtenē jau savākusi vairāk nekā pusmiljonu skatītāju un vēl aizvien tiek izrādīta.

Jāpiemin, ka atzītais režisors līdz šim spēlējis tikai paša režisētās filmās, tāpēc viņa dalība Jāņa Ābeles debijā ir vēl viens unikāls aspekts šai Latvijas filmai.

Filma stāsta par diviem latviešu jauniešiem, kuri sastopas Francijas dienvidos. Viņš studē restaurāciju, viņa jau sen apmetusies uz dzīvi Marseļā, strādā frizētavā un… ir pārsteidzoši līdzīga tēlam, ko puisis atsedz kādas baznīcas altārgleznas apakšslānī.

Pēc īsā romāna Francijā Leo atgriežas Latvijā, kur jau atkal pēc brīža satiks Annu – viņa ir atgriezusies, par spīti sarežģītām attiecībām ar Rīgu. Abu mīlestība uzplaukst, tomēr – jo tuvāk viņi viens otru pielaiž, jo Anna šķiet neaizsniedzamāka.

Jāņa Ābeles debijas spēlfilma pārstāv Latvijas kino ne pārāk bieži sastopamo melodrāmas jeb, kā to dēvē pats režisors, mīlasdrāmas žanru. Tāpēc viena no nākamgad iecerētajām filmas izplatīšanas formām ir Valentīndienas speciālseansi Latvijas novados, kas tiek apzināti ar Latvijas Kinematogrāfistu savienības palīdzību.

LA.lv