Kultūra
Mūzika

Latviešu mūzikas slavinājums Siguldā 0


Soliste Dināra Rudāne.
Soliste Dināra Rudāne.
Foto-LETA

“Mūsu pašu nacionālie spēki mūzikā ir tik spēcīgi, ka nav nemaz nepieciešams, lai festivālā piedalītos tik daudz ārzemnieku,” sarunā ar “KZ” atzina XXIII Starptautisko Siguldas Opermūzikas svētku ilggadējais rīkotājs Dainis Kalns. Šogad svētki norisināsies no piektdienas, 31. jūlija, līdz svētdienai, 2. augustam.

Piektdien, 31. jūlijā, plkst. 19 Livonijas ordeņa Siguldas pilī lielkoncertā “Mēs no Latvijas” uzstāsies izcilie latviešu solisti Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Dināra Rudāne, Romans Poļisadovs, Andris Ludvigs, Andžella Goba, Liene Kinča un citi. Pie diriģenta pults stāsies opermūzikas svētku ilggadējais dalībnieks, bulgāru diriģents Vladimirs Kiradžijevs.

“Šo koncertu esmu iecerējis kā izaicinājumu pagājušā gada “Dzimuši Rīgā”. Jūtu azartu pierādīt, ka par piecpadsmit reizes mazākiem līdzekļiem iespējams sarīkot ne mazāk kvalitatīvu koncertu,” uzsver D. Kalns. Sestdien, 1. augustā, plkst. 15 koncertā “Jaunie talanti” Siguldas Jaunās pils dārzā varēs satikties ar talantīgajiem jaunās paaudzes mūziķiem, bet plkst. 21 Siguldas pilsdrupu estrādē notiks Arvīda Žilinska operas “Zelta zirgs” vērienīgais brīvdabas oriģināliestudējums Gunta Gailīša režijā (intervija ar režisoru – 3. lpp.). Vēlme rīkot iestudējumu, kas būtu veltīts izcilajam latviešu operdziedātājam Jānim Zāberam (vēl joprojām daudziem operas cienītājiem atmiņā viņa spožais sniegums, dziedot Antiņa lomu operā “Zelta zirgs”  1965. gadā. – Red.), kuram šogad apritētu 80 gadu, viņam radusies jau pirms diviem gadiem. Un, re, cik veiksmīgi sanācis, ka diženā meirānieša atcere sakritusi arī ar “Zelta zirga” autora Raiņa 150. gadskārtu. Atzīmējamas vēl divas citas jubilejas – komponistam Arvīdam Žilinskim – 110, bet operas “Zelta zirgs” pirmizrādei – 50.

D. Kalns uzrunājis jauno un talantīgo mākslinieku pāri Kristu un Reini Dzudzilo – izrādes tērpu mākslinieci un scenogrāfu. Nav bijis arī nekādu šaubu, ka par diriģentu jāizvēlas Liepājas simfoniskā orķestra galvenais diriģents Atvars Lakstīgala, bet par režisoru – Guntis Gailītis, kurš Siguldas Opermūzikas svētkos jau veidojis divas operizrādes – Džuzepes Verdi “Rigoleto” (2004) un Pjetro Maskanji “Zemnieka gods” (2003).

Svētdien, 2. augustā, plkst. 13 Siguldas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks koncerts, kurā Miervaldis Jenčs un Antra Bigača izpildīs melodiskās Emīla Dārziņa (viņam rudenī – 140) solodziesmas Ginta Bērziņa pavadījumā. Bet plkst. 18 Siguldas pilsdrupu estrādē notiks svētku greznais galā koncerts, kurā piedalīsies pasaulē vispieprasītākais tenors Marsello Alvaress (Argentīna) un franču izcilais mecosoprāns Klementīne Mergēna, kura pagājušā gada Siguldas Opermūzikas svētkos bija izcila Karmenas lomā, kā arī viens no pasaules labākajiem tenoriem Dmitro Popovs (Ukraina), izcilais soprāns Marina Rebeka (Latvija) un citi pasaulē pazīstami operdziedātāji.

Svētku laikā Siguldas Jaunās pils dārzā priecēs arī bezmaksas kultūras programma – 1. augustā skanēs tautas mūzika džeza aranžējumā, 2. augustā uzstāsies Daumants Kalniņš koncertprogrammā “Vasaras muzikālās improvizācijas”. Būs iespēja skatīt mākslinieces Agitas Zālītes performanci “Mākslas impulsi stikla kalnā”, kā arī Dinas Dubiņas personālizstādi “PārVērtības”.

LA.lv