×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
23. janvāris, 2014
Drukāt

Latviešu simfoniskā mūzika atvērtām ausīm


ReklāmfotoReklāmfoto

Ikgadējais latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts 25. janvārī Lielajā ģildē uz vienas skatuves pulcēs trīs valsts galvenos simfoniskos kolektīvus – Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO), Liepājas Simfonisko orķestri (LSO) un Latvijas Nacionālās operas (LNO) orķestri. Diriģentu Andra Veismaņa, Normunda Šnē un Aigara Meri vadībā dzirdēsim reti atskaņotus latviešu skaņdarbus, kā arī komponista Andra Dzenīša jaundarbu.

Latviešu simfoniskās mūzikas koncerts ir viens no lielākajiem gada notikumiem simfoniskās mūzikas kontekstā, norāda „Latvijas Koncertu” programmu direktors Artūrs Maskats. „Virsuzdevums ir savienot latviešu klasiskās modernitātes vērtības ar jauniem meklējumiem un jaunu garu.”

Klasisko modernitāti pārstāvēs Pētera Plakida studiju laikā sarakstītais opuss „Mūzika klavierēm, stīgu orķestrim un timpāniem” (1969), kas pēc atskaņojuma Maskavā, tolaik paša autora sniegumā, izpelnījies atzinīgus vārdus no paša Dmitrija Šostakoviča. Šajā reizē tas skanēs LNO orķestra sniegumā, solisti – pianists Mārtiņš Zilberts un sitaminstrumentālists Ivo Krūskops. LNO orķestris atskaņos arī Amerikā dzīvojošās latviešu komponistes Daces Aperānes skaņdarbu „Elpa” stīgu orķestrim – atskats uz autores nesen notikušo lielo jubileju.

Liepājas simfoniskā orķestra sniegumā, diriģenta Andra Veismaņa vadībā gaismā tiks celtas arī avangarda meistara Gundara Pones baleta „Dejas manā paradīzē” lappuses. Viņa simfoniskos darbus savulaik atskaņojuši gan Bostonas simfoniskais orķestris, gan Ļeņingradas filharmoniskais orķestris. No baleta mūzikas komponists Andris Vecumnieks ir izveidojis svītu „Dejas manā paradīzē” Viļņa Šmīdberga instrumentācijā.

Ierasts, ka ar īpašām gaidām latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertos tiek gaidīti pirmatskaņojumi. Šoreiz par pārsteigumu parūpējies Andris Dzenītis, kura jaundarbs „E(GO)” tapis pēc pazīstamā saksofonista Arvīda Kazlauska aicinājuma kā pasūtinājuma darbs saksofonam ar orķestri. Koncertā tā atskaņojumā piedalīsies LNSO un diriģents Normunds Šnē.

„Šis instruments džeza, populārajā un klasiskajā laikmetīgajā mūzikā sevi atklājis kā pūšaminstruments ar neparastām, neizsmeļamām iespējām skaņu vidē un tembrālajās niansēs, galu galā – ir ievērojamas skaniskās atšķirības starp dažādiem saksofonu paveidiem. Tas reizē dod gan radošo brīvību, gan risku iesprostot saksofona nepieradināmo raksturu,” par saksofonu saka A. Dzenītis. Viņš piebilst, ka jaundarba saturs reizē ir dziļš personisks pārdzīvojums, kura saturu neatklāj, vien iesaka klausīties atvērtām ausīm.

UZZIŅA:


Laiks – 25.I. 19.00

Biļetes „Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: EUR 9, 96 – 35,57.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+