×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

Latviešu simfonisko darbu jaunie autori vienā koncertā (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

25. janvārī koncertzālē “Rīga” gaidāms īstens jaunas mūzikas uzlidojums, jo vienā koncertā notiks septiņu jaunu komponistu – Platona Buravicka, Kristīnes Baltruševičas, Evijas Skuķes, Ievas Kristapsones, Armanda Aleksandravičus, Džekina Pousona un Sergeja Istratija – simfonisko darbu pirmatskaņojumi. Tos izpildīs jaundibināts orķestris “DD Orchestra” jaunā diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā.

“Visi simfoniskās mūzikas pirmatskaņojumu koncerti ir īpašs notikums Latvijas koncertdzīvē. Tā kā šajā koncertā piedalās jaunie komponisti, viņiem vēl jo svarīgāks ir klausītāju vērtējums, ko var iegūt tikai dzīvā kontaktā ar publiku,” norāda koncerta diriģents Jānis Liepiņš. Viņš cer, ka šajā vakarā varēsim klausīties ne tikai jaunas vēsmas akadēmiskajā mūzikā, bet arī atradīsim kādu paliekošu vērtību.

Jaunā simfoniskā “DD” orķestra nosaukums radies no vārdiem “draugi” un “domubiedri”, tā sastāvā muzicē 46 jaunie, topošie un profesionālie mūziķi, un par darbības virzienu tas noteicis pašmāju jauno komponistu darbu atskaņošanu. Orķestris pirmā koncerta ugunskristības piedzīvoja aizvadītā gada nogalē.

Gaidāmā koncerta jaundarbu autori ir gan plašāku ievērību guvuši jaunie skaņraži, gan klausītājam gluži jauni vārdi. Piemēram, Platons Buravickis ir jau atzinību guvis akadēmiskās mūzikas komponists, pianists un improvizators. Savu radošo procesu viņš ir veltījis gan simfoniskās mūzikas komponēšanai, gan mūzikai kamersastāviem. Īpašu vietu viņa daiļradē ieņem elektroakustiskā mūzika. Pašlaik Platons mācās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) maģistrantūrā kompozīcijas nodaļā pie profesores Selgas Mences. Koncertā skanēs viņa radītais skaņdarbs “Temps”.

Sevi spoži apliecinājusi arī jaunā komponiste Evija Skuķe. Aizvadītajā gadā kamermūzikas darbu konkursā Itālijā “International Composition competition “Città di Udine”” viņa 392 komponistu konkurencē ieguva pirmo vietu. E. Skuķes kora darbs bija viens no spilgtākajiem JVLMA projektā “Spodrē manu dvēselīt’”, viņas skaņdarbi kopā ar citu profesionālo komponistu darbiem iekļauti kora “Kamēr…” programmā un kompaktdiskā “Amber songs”, arī kora “Sōla” programmā un albumā “Četras stihijas”. Jaunā komponiste ir piedalījusies “Kartupeļu operas” tapšanā. Šoreiz koncertā skanēs viņas skaņdarbs “Ainulindalë”.

Komponiste Kristīne Baltruševiča studē JVLMA ceturtā kursa kompozīcijas klasē. Viņas mūziku visbiežāk raksturo tautiskums, brīžiem vienkāršība, nereti filozofija, noslēpumainība un ilustratīvisms. Koncertā skanēs viņas skaņdarbs “Marks Rotko. Izstāde. Gleznas” stīgu orķestrim.

Ieva Kristapsone studē JVLMA kompozīcijas katedrā pie profesores Selgas Mences. Koncertā skanēs viņas darbs “Šeravana”, kas rakstīts stīgu orķestrim un sitaminstrumentiem. “Šeravana” ir zvaigznājs, un zvaigžņu gaismas mirdzumi, uzliesmojumi, netveramība un tālums atspoguļojas viņas skaņdarbā.

Armands Aleksandravičus ir JVLMA ceturtā kursa students Andra Vecumnieka kompozīcijas klasē, bet iepriekš mācījies par datorprogrammēšanas tehniķi Rīgas uzņēmējdarbības tehniskajā vidusskolā. Šajā koncertā skanēs Armanda Aleksandravičus jaundabs “Migla…”, kurā autors citē latviešu tautasdziesmu.

Džekins Pousons ir amerikāņu mūziķis, kurš šobrīd dzīvo Rīgā. Karjeru sācis kā “hardrock” mūzikas bundzinieks Singapūrā, viņš mainījis savas prioritātes mūzikā un 2010. gadā sāka klasiskās mūzikas studijas Kopenhāgenā. Šobrīd Džekins Pousons studē JVLMA. Koncertā skanēs viņa darbs “Atspīdumi dzintarā”, kas sniegs muzikālu priekšstatu par vienu no Baltijas jūras lielākajiem dārgakmeņiem – dzintaru.

Sergejs Istratijs ir pianists un komponists, šobrīd viņš mācās komponistu kursā Karaliskajā mūzikas koledžā Londonā. Viņš raksta mūziku dažādos žanros – mūsdienu akadēmisko, filmu un arī džeza mūziku. Koncertā skanēs Sergeja Istratija skaņdarbs “Zolitūde”, ko viņš sacerēja pēc traģēdijas tirdzniecības centrā “Maxima” Zolitūdē, kur komponists dzīvojis kopš bērnības līdz aizbraukšanai uz Lielbritāniju.

Varbūt noder

Koncerts: 25. I 18.00 koncertzālē “Rīga”.

Biļetes: “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 3 – 10.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Latvijas iedzīvotājs latvietis Atbildēt

    Cēsu koncertzāle “Cēsis”, Rīgas koncertzāle “Rīga”. Rīgas arēna “Arēna Rīga”. Latvijas avīze “Latvijas avīze” – ļoti bagāta fantāzija nosaukumu autoriem.

Draugiem Facebook Twitter Google+