×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
24. septembris, 2015
Drukāt

Latviešu un igauņu godalgotais kopdarbs – “Adam’s Lament” koncertā Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Arvo Perts

Rudens kamermūzikas festivālā 26. septembrī Rīgas Domā unikālā koncertā vienkopus izskanēs mūzika no izcilā igauņu komponista Arvo Perta albuma “Adam’s Lament” – albums 2014. gadā saņēma prestižo mūzikas ierakstu balvu “Grammy”. Koncertā apvienosies albuma dalībnieki no Latvijas un Igaunijas – kamerorķestris “Sinfonietta Rīga”, Latvijas Radio koris, Igaunijas filharmonijas kamerkoris, vokālais ansamblis “Vox Clamantis”, Tallinas kamerorķestris, solisti Tui Hirva un Rainers Vilu. Pie koncerta diriģenta pults – Tenu Kaljuste.

Igauņu skaņradim Arvo Pertam šogad svinama 80. jubileja. Perts dzimis Igaunijā, rakstījis mūziku dažādās avangarda tehnikās. Vērojot dabas harmoniju un iedziļinoties baznīcas zvanu skaņu likumībās, komponists radījis savu kompozīcijas tehniku – “tintinnabuli”. Padomju varas iestādes viņa mūziku aizliedza, un Perts emigrēja uz Rietumiem, kur vispirms uzturējās Vīnē, pēc tam Berlīnē. Pašlaik komponists atgriezies Igaunijā un ir kļuvis par mūsdienu visvairāk atskaņoto komponistu.

“Perta mūzikā ir dziļš vēstījums. Tā dod stabilitātes sajūtu mūsdienu cilvēkam, kas šajā baisajā tempā ir zaudējis orientierus. Visā pasaulē cilvēki sajūt nepieciešamību pēc šādas mūzikas, kas ir pilna ticības un mīlestības. Esmu tik laimīgs, ka mēs varam būt kolēģi. Es Pertu pazemīgi saucu par savu vecāko brāli,” saka Rudens kamermūzikas festivāla patrons, latviešu komponists Pēteris Vasks.

Arvo Perta “Adam’s Lament” (“Ādama žēlabas”’) ir 2009. gadā komponēts darbs korim un stīgu instrumentiem, ko pasūtīja Stambula kā “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2010” un Tallina kā “Eiropas kultūras galvaspilsēta 2011”. Perts izmantojis tekstu, ko radījis Svētais Siluans no Atosa kalna (1866–1938). Viņš bijis pareizticīgo baznīcas pārstāvis, askēts, ko dēvēja par “visautentiskāko 20. gadsimta mūku”.

“Man pašam Ādams – tas ir kopīgs termins, ne tikai lai nosauktu visu cilvēci, bet arī lai apzīmētu katru indivīdu, neraugoties uz laikmetu, sociālo stāvokli vai reliģisko piederību. Šis kolektīvais Ādams cietis un žēlojies uz šīs zemes gadu tūkstošiem. Mūsu priekštecis Ādams paredzēja cilvēces traģēdiju un piedzīvoja to, juzdamies vainīgs un atbildīgs par savu grēkā krišanu. Cilvēces kataklizmas viņš izcieta visdziļākajā izmisumā un mokās, kam nav remdinājuma,” par kompozīciju stāstījis komponists.

Arvo Perta mūzikas albums “Adam’s Lament” ieskaņojums notika 2011. gada novembrī Tallinas Niguliste baznīcā. Albumu izdevis Minhenes skaņu ierakstu nams “ECM”, kas jau gadiem izdod Perta mūziku. Pērn albums saņēma mūzikas ierakstu industrijas augstāko novērtējumu – “Grammy” balvu nominācijā “Labākais kora mūzikas atskaņojums”. Albumā ir iekļauti skaņdarbi – “Adam’s Lament”, “Beatus Petronius”, “Salve Regina”, “Statuit ei Dominus”, “Alleluia–Tropus”, “Mūks Agatons”, “Igauņu šūpuļdziesma” un “Ziemassvētku šūpuļdziesma”.

Tagad arī latviešu klausītājiem tikusi īpaša dāvana, un latviešu un igauņu mūziķu kopīgo veikumu – pilnu titulētā albuma programmu – varēs dzirdēt unikālā koncertā Rīgas Domā Tenu Kaljustes vadībā.

VARBŪT NODER!!

Koncerts: 26. IX 19.00 Rīgas Domā

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena – EUR 15.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+