×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
5. oktobris, 2017
Drukāt

Raivis Dzintars: Latviešu valodai skolās – jā vai nē? (105)

Raivis_Dzintars2_3

Raivis Dzintars, Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs

Satversmes ieraksts par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu uz izglītības sistēmu pagaidām netiek attiecināts. Skolēnus māca pēc padomju laiku parauga – divās valodās, divās slēgtās sistēmās.

Pirmdien Nacionālā apvienība aicinās valdības partijas atbalstīt valsts un pašvaldību skolu pāreju uz mācībām tikai valsts valodā. Vārdos šai iecerei iebilst uzdrošinās tikai retais. Tomēr līdz šim katru reizi, kad nonācis līdz konkrētam lēmumam, partijas atradušas kādu ieganstu, lai visu atstātu pa vecam. Tas nozīmē, ka divdesmit septiņus gadus pēc neatkarības atjaunošanas Satversmes ieraksts par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu uz izglītības sistēmu netiek attiecināts. Skolēnus māca pēc padomju laiku parauga – divās valodās, divās slēgtās sistēmās un no dažādām mācību grāmatām.

Kad jau 2010. gadā rosinājām pakāpenisku pāreju, sākot no mazajām klasītēm, ar katru gadu latviskojot vienu klašu grupu, tā laika “Vienotības” izglītības jomas pārstāvji pauda: “Ideja jau laba un pareiza, tikai tā jāizpilda citādi.” Neesot pareizi sākt ar mazajām klasītēm. Ideju noraidīja.

Kad Nacionālā apvienība iekļuva valdībā, valdības deklarācijā panācām ierakstu, ka pāreja uz mācībām valsts valodā jāveic līdz 2018. gadam. Partijas jau atkal apgalvoja, ka jādara jau tas ir, bet tik strauji gan tas neesot iespējams.

Mirklī, kad par izglītības ministru kļuva Kārlis Šadurskis, maldīgi šķita, ka cerības panākt rezultātu pieaugušas. No tribīnes iepriekš Šadurska kungs ideju bija kvēli aizstāvējis. Tāpēc jau atkal ierakstījām deklarācijā ministrijai uzdevumu – izstrādāt vismaz plānu, kā pāreja ieviešama. Saeimas sasaukums jau tuvojas noslēgumam, bet nekāda plāna nav. Nevajagot “tracināt krievus” un “viss esot jādara pakāpeniski”… Cik pakāpeniski?

Īpašas cerības nedod arī iespējamo nākamās Saeimas jaunpienācēju viedokļi. TV debašu raidījumā, kad Jutai Strīķei (Jaunā konservatīvā partija) bija tikai jāpaceļ viena kartīte “jā” vai “nē” par šo jautājumu, viņa pacēla abas, sakot idejai “jā”, bet “ne piespiedu kārtā”. Citiem vārdiem sakot: ja paši negrib mācīties latviski, tad lai paliek pa vecam! Partijas “Kustība Par” viena no līderēm Lolita Čigāne TV duelī “1:1” teica, ka viņa ir par vienotu izglītības sistēmu, kas “balstīta latviešu valodā”. Vai tas nozīmētu reālu pāreju uz mācībām latviski, atbildēt Čigānes kundze neuzskatīja par vajadzīgu. Ņemot vērā līdzšinējos balsojumus “Vienotības” sastāvā, atļaujos prognozēt, ka lēmuma pieņemšanas brīdī tas nozīmēs “pret”.

Ko darīt? Nacionālā apvienība ir sagatavojusi grozījumus Izglītības likumā, kas neļautu noraidīt ideju, atrunājoties ar nepieņemamu metodiku vai termiņiem. Mēs nepiedāvāsim rakstīt likumā ne metodiku, ne termiņus. Mēs piedāvāsim likumā ierakstīt tikai mērķi – mācības valsts un pašvaldību skolās notiek latviski, bet noteikt kārtību, kad un kā šis mērķis tiek īstenots, likums uzdotu Ministru kabinetam. Vienkāršāk sakot, katrai partijai un katram deputātam būs jāatbild gluži kā debašu raidījumā: ar “jā” vai “nē”. Šoreiz iespēja “pacelt abas kartītes” būs liegta.

Pievienot komentāru

Komentāri (105)

 1. Apturi skolu slēgšanu, jo tas tiešā mērā genocīds.Un tad parunāsim.

 2. Atbalstu!!!

  • dzintara parādnieks Atbildēt

   Arī atbalstu vienīgā nekustamā īpašuma nodokli, kura Lietuvā un Igaunijā nav, tāpat arī bēgļa bērniem lielāks pabalsts par latviešu bērnu, vaisles parādnieks dara godu ražojot bēŗnus pa labi un kreisi?!

 3. Visās Latvijas skolās latviešu ābeces jau no 2019.g. (vai pat no 2018.g. 1.septembra).

  Lieliski!

  Arī bērni priecīgi!
  Beidzot var mācīties latviski!

  Forši!

 4. Smotrju na fotku – vot on, vash novij fjurer! Hilj Dzintars!

 5. Ne njuhaj to, chto prodajoshj! (c) – nepisannoje pravilo narkotorgovcev! A zdesj prodolzaetsja massovij prijom ideologicheskoj narkoti ot Dzintarsa! Narod v kaife. Vot toljko lomka posle etogo budet ochenj boljnaja.
  Rezume. Iz maljenjkogo i smeshnogo gitlerjugenta nezametno viros vpolne takoj Furer. A novije Araisi i novije Cukursi uze na podhode. Poka oni toljko pishut kommentariji, a zavtra….

 6. Viens no latviešu valodas zināšanas rādītājiem – troļļi!

  Lai komentētu komentārus – jāprot latviski, kaut vai, lai mēģinātu kaitēties!!!

  Pilnīga evolūcija – arī latviska rakstītprasme!!

  Intelektuāls saturs – papildus balva!!!

 7. Prieks, ka aizvien plašāks atbalsts izglītībai tikai latviešu valodā ir ne vien no latviešu puses, bet arī pārējo pilsoņu puses!

  Galvenais ir vēlēšanās – pareizo formu atrast nebūs grūti!

  Kas var būt labāks par kvalitatīvu izglītību latviešu valodā Latvijā visiem!!!

  Rīkojamies!!!

  • Вы бы хоть примеры привелиб что лию. А то как то голословно получается. Atbildēt

   A vam ne stranno, chto vi nashego mnenija ne sprashivaete? Daze ne pitaijetesj. A vedj eto nashi deti, a ne vashi!

   • Prātiņ, nāc mājās! Atbildēt

    Šajā sakarā prātā nāk kuriozs. Latvijas krievu tantiņas, aizbraukušas uz Vāciju, apvainojas uz pārdevēju un demonstratīvu pamet suvenīru veikalu, kad šī nesaprot krieviski un ar viņām nerunā krievu valodā.

 8. Pec vel neparbauditam zinam,ka zino kremlis, Launuma Imperija ka valsts valoda tiksot ieviets cecenu dialekts,jo nevarot pielaut ka Launuma Imperija runa lidziga valoda ka Ukraina.Vai Latvijas “zala” valdiba pievienosies kremla piemeram ?

  • Doktorishka, dumaesh, chto eto smeshno? Naprasno. Eto gordije ljudi, mogut i obidetjsja. I togda tebe budet boljno.
   Chechenskij jazik – gosaudarstvennij jazik chchenskoj respubliki, naravne s risskim. Na etom jazike govorjat 1 354 705 chelovek (VIKI). Pochti stoljko ze, skoljko vas.

 9. Apsveicams priekšlikums!

  Pastarpināti atbalsta daudzas nelatviešu ģimenes, sūtot savas atvases latviešu bērnudārzos!!

  Tāpat svarīgākais ir kvalitatīva izglītība, tādēļ vienota izglītība!!

  Būtu jauki jau pēc gada!

 10. Latviešu ģenerāļiem-Jānim Kurelim,Kārlim Gopperam,Ludvigam Bolšteinam-ielu nosaukumus!

 11. Крымваш и лугандония впридачу Atbildēt

  Esmu gatavs ziedot zināmu naudas summu,smerdeļa grafista identitātes noskaidrošanai.,

  • A skoljko dash? Mozet tebe nomer schjota skinutj?
   Nu uznaesh, a daljshe chto? V terroristi pojdjosh? Eto ugolovschina uze. Za eto sazajut v tjurmu.

 12. Vai LA nezin,ka ASV ar Krieviju 1994.g.noslēdza līgumu,ka Latvijā pēc PSRS karaspēka aiziešanas paliks krievu skolas un armijas militāristi? ASV izmaksāja 7 milj. tiem,kas bija gatavi pārcelties uz dzīvi krievijā,bet aizbraukšana nebija obligāta un daudzi palika te.Viņus sargā šis noslēgtais lielvalstu līgums un pārstāj LV vnr pūderēt tautai smadzenes ar savām muļķībām un slēptajām rebēm,sāc rakstīt patiesību,ne muļķot jau tā pamuļķo tautas atlikumu !

 13. Te trako pretlatvisks cenzors. Nopietni.

 14. Un komentārus LA redakcija atlasa atbilstoši “grafista” banālai ideoloģijai. Citus komentārus vienkārši nepieņem.

  • Serejozenjka! A kakuju ideologiju ti bi hotel zdesj videtj? Rasovoj chistoti?! Tak ti sam v nejo ne vpisivaeshsja. Tebe samomu boljno budet.

 15. Kopš padzina no Latvijas Avīzes (Lauku Avīzes) tās izveidotāju un galveno redaktoru V.Krustiņu, LA vairs nav ko lasīt. Prasta LA jaunsaimniekam tīkama banalitāte. E-versija vispār nav lasāma.

 16. No latviešu tautas Atbildēt

  Tev savas idejas, kuru, diemžēl tev nav, būtu jāpauž un jārealizē Valstiskās audzināšanas komisijā, kurā saņēmi prāvas piemaksas. Un par to tev maksā tauta ar saviem nodokļiem.
  Pirms vēlēšanām jāsāk ķerts muļķu balsis uz tukšiem, pilnīgi tukšiem solījumiem, to gan pieproti 😀

 17. Pretīga Latvijas Avīzes politika! Atbildēt

  Tā ir pretīga politika pelnīt klikšķus, uzkarsējot viedokļus ar pašradītu “grafistu.” Vai Latvijas Valstij sveša valoda nav jātulko ? ko, vai ir grūti izdzēst šo plānprātiņu, kurš klicerē kaut kādā nesaprotamā valodā pats ar sevi? Pretīgi.

 18. Kritizēt citus jau nav liela māksla, bet ko pats esi izdarījis? Pagastu skolas, kurās skan valsts valoda, un jaušama katra pagasta nākotne… Tu vieglu prātu likvidē!!! Tur vk noslēdz gaismu, aizver ciet un tad skan tava demagoğija par valsts valodu…. Cilvēki brauc prom no Latvijas pagasiem, novadiem…. Tā tava politika???

  • Cits tikmēr šķendēsies, ka izšķiež naudu nomaļām skoliņām, kuras visu klašu skolēni uz roku pirkstiem saskaitāmi. Morāle: kas gribēs gausties, vienmēr atradīs par ko un tam nekad nekas nebūs labi.

 19. … Pienacis laiks pariet uz valsts valodu skolas, sakot no bernudarza … hei grafist, un .. ari visiem parejiem grafistiem … tiem kuri vel lidz sim laikam slepas pie Vienotibas un zzs klikem .. !!!

  … NA bus topa nakamajas velesanas un grafistam piedavas braukt uz savu paradizi … !

 20. Ne tikai skolās, bet arī bērnudārzos!

  Bērniem galvenais, lai jautri!!!

 21. Cik vien iespējams ātri!

 22. Jo ātrāk, jo labāk!

  Sen bij laiks!!!

  Visiem būs vieglāk un skaidrāk!!

  Veiksmi!

 23. Šis jautājums Latvijai ir — būt vai nebūt. Neviens cits nav mūsu valstij tik kritisks tās ilgtermiņa pastāvēšanai. Tādēļ vien es balsoju par NA.

 24. mani tautieši lasa smerdeļa grafista tekstus!? NELASIET! IGNORĒJIET! Es tā daru, jo viņam te NAV KO MEKLĒT UN UZBĀZTIES AR SEVI UN STULBAJĀM DOMĀM, kuras man gaļīgi neinteresē! Ir redzams, ko viņš var pateikt!!!!!!!!!

  • Ne chitaesh? Da i ne nado! Toljko potom ne udivljajsja, chego eti russkije buntujut? Eto nashi deti, urod! A vi hotite reshatj ih sudjbu bez nas! Ne poluchitsja!

   • Neklabini klaviatūru, grafist; labāk uzspēlē kabat’sbiljardu! Vai gribi, lai vēl viena paaudze valsts valodu “pārvalda” tavā līmenī?

    • POchemu ze? Tebe mozno a mne neljzja?! A kak ze ti ocenil to moj to urovj vladenija latishskij jazikom, a? No ja to, samouchka, mne mozno. Starp cītu, aplicība man ir.

     • palīgskolnieciņš

      Tev, mīlīt, ir nevis aplicība, bet atpalicība. Garīgā, saproties …

     • >palīgskolnieciņš
      Nu, nu. A ti takoj visokoduhovnij da? A mozet eto imenno u tebja otstovanije to, a?!

 25. skatos,te nav runa par latviešu valodu skolās-bet tika ikašķis ar vienu smerdeli.Bet par mācību latviešu valodu skolās derētu spriest ne tikai deputātiem no NA.Ja mazliet kāds domā par šo valsti arī nākotnē.tad tas nav nemaz tik nenozīmīgs jautājums.Ja tikai par macīņu tagad-tad gan tas ir mazsvarīgi.

 26. Kā krievi paši nesaprot, ka mācības valsts valodā viņiem tikai atvērs ceļu uz jebkuru profesiju un ieņemamo amatu, ja viņi perfekti pārvaldīs valsts valodu un runās bez tā drausmīgā akcenta, kura dēļ pusi no teiktā nemaz nevar saprast. Ieklausieties kā runā Rīgas mērs, kauns klausīties, jauns cilvēks, dzimis un mācījies skolās Latvijā, bet buldurē sliktākā valodā, kā tikko iebraukušie bēgļi.

  Krievvalodīgie, esiet prātīgi un nekropļojiet savus bērnus, kurus paši padariet par pusfabrikātiem, nevis pilnvērtīgiem valsts pilsoņiem, kuriem visi ceļi vaļā, gan izglītības, gan tiesību ziņā, tikai jāprot valsts valoda tādā līmenī, lai varat skaidri izteikties un saprast to, ko citi runā un raksta.

  • Ne nado obmanivatj sebja i drugih! Daze esli mi budem znatj latisshskij jazik v sovershenstve, russkije vsjo ravno ostanutjsja ludmi vtorogo sorta v etoj strane! Tak zakrepleno v vashej konstituciji! I nikakiji dveri ne otkrojutsja, o chjom vi!
   I dlja togo, chtobi znatj latishskij jazik, vovse ne objazateljno perevoditj na nego vsjo obuchenije! Dostatchno prosto normaljno ego prepodavatj!!! A ne tak, kak bilo v sovetskoje vremja.

   • Pirmās šķiras komentētājs Atbildēt

    Latviski rakstošā portālā komentējot kādā citā valodā pats pataisi sevi arī par “otrā sorta” komentētāju.

  • Priekšpilsētas tumsoņa Atbildēt

   Ko nu Tu pļurksti. Ja visi, kuriem dzimtā ir krievu valodā, spētu runāt latviski Ušakova līmenī, tad problēmu ar valsts valodu varētu uzskatīt par pilnībā atrisinātu. Tieši dēļ tādiem kā Tu, daļa krievu atturas runāt latviski, jo tādi kā Tu, nosoda un izsmej viņus par akcentu… Nez, ko Tu pīpē vai dzer, ja Ušakova teiktais ir neuztverams. Tas ir tikai dabiski, ja cilvēks, kurām tā nav dzimtā valoda, citā valodā runā ar lielāku vai mazāku akcentu. Tā, ka-ja Tev ir iestājusies žults, aizej iesper savām kaķim, bet neizliec publikai savu aprobežotību…

 27. Kā man apnikuši NA populisti, kas vairāk nekā par valodu nevar piedāvāt. No valsts izbraukusi apmēram 1/4 iedīvotāju, katastrofāli trūkst kvalificēts darba spēks, nācija noveco, atpaliekam medicīnas un sociālajā jomā no kaimiņiem, bet še tev, atkal valoda ir vainīga un vajag sanaidot tautas. Dzintar, ej izgulies…

  • vatņikam "Gunars" Atbildēt

   Valodas jautājums ir viens no iemesliem kāpēc viena daļa latviešu uzdod un brauc prom. Starp citu, kāda ir izglītības valoda tavā Krievijā?

   • V Rossiji prozivajet bolee 190 nacionaljnostej. I na kazdom iz jazikov estj svoji shkoli! V kazdoj respublike neskoljko gosudarstvennih jazikov. Daze estj shkoli s latishskim i estonskim jazikami.
    Udiviteljno, pravda?!

 28. Cienījamie LA lasītāji un LA moderātori!
  Vai tiešām jums vēl nav apnicis,šī moskaļa “grafists” plosīšanās?
  Uzskatu ,ka jānoskaidro šī radījuma IP adrese un jāpublicē viņa personas dati.lai katrs ,kas vēlas ,varētu viņam iespļaut ģīmī.

 29. Gospoda kommenatotri! A zadaite sami sebe vopros, a chego vi hotite dobitjsja v konce koncov?!

  Assiavimirovatj russkih detej i sdelatj iz nih latishej vtorogo sorta?
  Raszechj meznacionaljnuju nenavistj do sostojanija pochti uze vojni?
  Razvjaztj besporjadki na nacionaljnoj pochve, krovavo podavitj ih s pomoschju NATO, i zastavitj Rossiju vvjazatjsja v vojnu?!

  A esli cenoj vsego etogo budet vasha ziznj i ziznj vashih detej? Legko razvjaztj grazdanskuju vojnu, ostanovitj – ochenj drudno.

  • …vasha ziznj i ziznj vashih detej?…..
   Un tava dzīvība? Ceri atsēdēties,kaut kur?Neizdosies!Tādiem kā tev bedre vienmēr atradīsies.Pat lode nebūs jātērē,vienkārši ar laidi pa pauri un bedrē iekšā.

 30. jāpēta, vai briļļučuska viltīgā nav rotšildmēslu aģents kas ar psidopatriotisku vāvuli veicina Latvijas izzagšanu.Neaizmirsti, ka es tevi uzturu, – es un citi nodokļu maksātāji, tu krēslāpirdēj !

 31. Visās valsts un pašvaldību skolās Latvijā mācībām jānotiek latviešu valodā. Novēlu NA izdošanos!

 32. Vai latviešiem dūša sadzīta papēžos ?Pietiek vienam grāfistam atvērt muti un visi apklust…

  • Nu, nu. Tak ja ne odin, razve ne ponjatno. Tak ze kak i ja dumajut ochenj mnogije! Vot ob etom vam nado vlnovatjsja.

 33. Latvijā latviski,Vācijā vāciski,krievijā krieviski-kas tur nepareizs, bet te tas sarkanais naciķis atkal nesakarīgi kaut kop vāvuļo!

  • Kak znakomo. No, pomni svoloch, Latvija za vsju svoju istoriju nikogda ne bila monoetnicheskoj, nikogda! Tut vsegda zili raznije narodi, i russkije v tom chisle!

   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj!

 34. “Odin furer, odin – rejh!” Pohoze prosto do boli! Nacistkije ideiji i metodi ne projdut.
  Dzintars! Eto nashi deti, ne tvoji! Nikakoj nasiljstvennoj assilimiljaciji nashis detej mi ne dopustim!
  Hotite vojni?! Budet vam vojna! Vsjakomu terpeniju prihodit konec!

  • Jēdziens nacists un naconāls ir līdzvērtīgs?Latvijas nacistu opera-vai neskan lepni-grafoman?Laiks tev tomēr būtu doties uz Krimu-tur lielākas iespējas izvērsties ar krievu fašismu.

   • Eti viskazivanija – eto chisto nacional-socializm! Fashisti vi, odnim slovom.

   • Nacists, tā ir stāja, tā ir cieņa, tā ir atbildība savas tautas un civilizētās pasaules priekšā. Nacists un nacionālists ir viens un tas pats, kas krievu pasauli un krievmīļus aizsūtīs pie staļina.

    • Nu ti, ” istinnij ariec”, ti escho skazi, chto u nih forma krasivaja bila! Raskazi o tom, kakimi oni bili “horishimi” rodstvennikam teh ljudej, kotorije pogibli v Osvencime i v drugih lagerjah smerti!!!

  • miermīlīgais zapad2017 vēl pie robežas?

  • Tev ,kropli,ir bērni?Nesmīdini!Spriežot pēc taviem tekstiem,vienīgais ko tu vari,tas ir anonīmi kādam draudēt.

   • A u tebja? A davaj tvoih detej assimiruem, nu naprimer v islamistov?! Hochesh?! Chto togda zapojosh sam?
    I eto ne ugrozi, eto – preduprezdenije, i toljko. Da, a sam to ti ne anonim razve?

    • Jau vairāks reizes,esmu šeit lasījis,ka cilvēki piedāvā tev tikties,lai tu publiski izpildītu savus draudus.Bet tu kā jau bailīgs moskalis,vienīgais ko vari ir anonīmi riet.

     • Nu uz net. Ja zakonov starjusj ne narushatj, a pri lichnoj vstrechi, mogu i ne uderzatjsja! A vdrug zashibu do smerti nachajanno. Ono mne nado?

     • Ko tu vispār vari,sīkais perdeli?

     • Da mnogoje mogu. Menja uchili v svojo vremja, ne vsjo zabil to.

     • To ka rev i učiļi,var manīt.Bez attiecīgas mācīšanās tāds kroplis nevarētu izaugt.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+