×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. jūnijs, 2015
Drukāt

Latviešu zinātnieku izgudrojumi, kas mainīja pasauli (6)

1. Pasaulē pirmie komerciālās nozīmes biočipi

1no3
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvija var lepoties ne vien ar dabu, tradīcijām, arhitektūru, izciliem mūziķiem un sportistiem, bet arī ar Latvijas izcelsmes inovatoriem un izgudrotājiem, kuru atklājumi ir mainījuši pasauli, pastāstīja Pasaules brīvo latviešu apvienības ģenerālsekretāre Ilze Garoza.

Tuvojoties otrajam Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumam, kas 9. un 10.jūlijā vienuviet pulcēs gan vietējos, gan ārvalstīs dzīvojošos latviešus, apkopojām vairākas inovācijas, bez kurām mūsu ikdiena, iespējams, būtu citādāka.

Kanādā bāzētā “Epocal Inc” dibinātājs un izpilddirektors Dr. Imants Lauks pagājušā gadsimta 80tajos un 90tajos gados izstrādāja pasaulē pirmos komerciālas nozīmes biočipus. Tie savukārt ļāva attīstīt virkni oriģinālu medicīnas diagnostikas iekārtu, piemēram, asinis analizatorus, kurus izmanto visā pasaulē un kuru pārdošanas radītāji ik gadu sasniedz ap 400 miljoniem ASV dolāru.

Kopš tā laika Dr. Lauks turpinājis sekmīgu darbību biosensoru izstrādes jomā pašdibinātā uzņēmumā “Epocal Inc” 2013. gadā par 166 miljoniem ASV dolāru iegādājās Ziemeļamerikas kompānija “Alere”. Par to, kā sekmīgi attīstīt uz inovācijām vērstu uzņēmējdarbību, Dr. Lauks šovasar dalīsies pieredzē arī ar 2. Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju foruma dalībniekiem.

 1. Pasaulē pirmie komerciālās nozīmes biočipi
 2. Mehanizētā “Mozzarella” siera porciju izgatavošanas iekārta
 3. Pasaulē pirmās hologrammas

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Daune Bļe

 2. Šo izgudrojumu un atklājumu būtu daudz vairāk, ja Latvijā dotu zaļo gaismu dažādu ideju autoriem –
  tiešus naudas grantus vai subsīdijas labas idejas autoram, lai viņš to ideju realizētu. Bet mums zinātnei domāto naudu iznieko ierēdņi, dibinot dažādus zinātnes kantorus, iesēdinot tajos jaunus birokrātus, vai
  rīko dažādus saietus un seminārus bez praktiska seguma. No pētniekiem arī prasa tikai atskaites, nevis reālu tirgus produktu, bet visi tikai vaimanā, ka trūkst naudas.

 3. Latviešu zinātnieku izgudrojumi, KURI mainīja Pasauli!

 4. Nu re,mums ne nelojālo krievu pirktās uturēšanās atļaujas jātirgo,bet jābalsta pašu zinātne,kaut vai tāds gudrais vīrs ,kurš izgudroja MILDRONĀTU utt.TUR nāk miljoni un valstij gods ,nevis tādi mērgļi kā tas Valmieras blēdis ko nu nelaiž valstī,jo krievs nav ieinteresēts lai Latvija zeļ un plaukst.Papētiet kuri nemaksā tos nodokļu miljonus!Kā beidzās tā afēra ar to krievu ,kurš blēdījās ar benzīnu ,kā ar Potapkinieni utt.?KUR tad paliek krimināllietas par noziegumiem pret valsti Kalnmeier un Bičkovič?Bērziņš uz izskaņu izsludina stulbu “tikumības”likumu /pats dzīvoja nereģistrēts !!/ kurš ir identisks Putina krievu “tikumiem”.Kā ti realizēs dzīvē? KO DARĪS ar TV un tur rādīto slepkavību un m …bu?

  • Visi no šiem nosauktajiem izgudrojumiem tika radīti ārpus Latvijas. Tikpat labi Google var dēvēt par krievu kompāniju…

   Diemžēl ar vienas pašas zinātnes atbalstīšanu nepietiek – visvairāk ir nepieciešama laba uzņēmējdarbības vide, savādāk latviešu zinātnieki ir kā papildinājums citu valstu ekonomikai un tam ir nepieciešams uz ekonomikas attīstību virzīts birokrātiskais aparāts.

Draugiem Facebook Twitter Google+