Latvijā
Sabiedrība

Latvietības kopšanas saiets – 3X3 Krāslavā0

Latviskais uguns rituāls – daudzinājums vienā no “3×3” saietiem – Krāslavā. Foto – Varis Sants

Ar sirsnīgām atvadām, pateicības vārdiem un laba vēlējumiem, kā arī dziesmu “Daugav’ abas malas” noslēdzies pirmais šā gada kustības “3×3” saiets Latvijā.

Tas notika Krāslavā un tajā sapulcējās 452 dalībnieki: gan no Latvijas, gan daudzām citām pasaules valstīm. Tālākie bija ieradušies pat no Austrālijas un Jaunzēlandes.

Galvenais saieta uzdevums ir kopt latvietību. To saieta dalībnieki darīja gan dažādās ievirzēs, piemēram, mācoties aust senās celu jostas, šujot lina kreklus, gatavojot arheoloģiskās rotas un apgūstot latvisko godu tradīcijas, gan dziedot un dancojot, gan arī piedaloties latviskā uguns rituālā – daudzinājumā.

Kā sacīja “3×3” padomes priekšsēdētāja Inese Krūmiņa, “mūsu spēks ir tajā, ka zinām savas saknes un zinām, kur gribam tālāk augt.”

Saieta vadītāji pirmo reizi bija Ilze un Lauris Cekuli. Viņi “3×3” kustībā iesaistījušies pirms dažiem gadiem un kļuvuši par aktīviem tās dalībniekiem. Saieta organizēšanā viņiem lieli palīgi bija abu četri bērni. Liels atbalsts bija arī no Krās­lavas novada pašvaldības, par ko saieta rīkotāji un dalībnieki saka lielu paldies.

Saiets ik gadu notiek kādā citā Latvijas pilsētā vai novadā, līdz ar to tā ir arī iespēja iepazīt Latvijas daudzveidību. Šoreiz saieta pro­grammā bija iekļauts arī daudz nodarbību un pasākumu, kuros varēja vairāk uzzināt par Latgales tradīcijām un arī aktuālajām problēmām. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas vadošā pētniece Ilga Šuplinska vadīja ievirzi “Latgales kultūrvides koncepti”, bet Dainis Rakstiņš mācīja darīt latgaļu mājas alu: tika sabrūvēts ap 100 litriem, ko saieta noslēgumā dalībnieki varēja baudīt. Savukārt kultūras pasākumos dalībnieki iepazina gan latgaliešu humoru, gan mūziku. Jo sevišķu sajūsmu dalībniekos raisīja Latgales postfolkloras grupas “Rikši” koncerts.

Saieta dalībnieki devās arī ekskursijās pa Krāslavas apkaimi, izbaudot latgalisko sirsnību un viesmīlību. Piemēram, Robežnieku pilskalnā tika cienāti ar pankūkām.

Tā kā moderniem latviešiem, saglabājot vērtīgās tradīcijas, jādodas tomēr līdzi laikam, saietā bija iespējams apgūt arī mūsdienīgas prasmes – robotiku vai stāvairēšanu.

Taču viens no svarīgākajiem saieta aspektiem ir kopības un ģimeniskuma sajūta tik lielā ļaužu pulkā. “Paldies par ģimenisko sajūtu šeit. Mēs te jutāmies kā mājās!” saieta noslēgumā teica Edgars Greste no Austrālijas.

Otrs šāgada Latvijas saiets norisināsies Zaļeniekos no 22. līdz 29. jūlijam. Vēl priekšā saieti arī Lielbritānijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī Vācijā, kas būs šajā valstī pirmais “3×3” saiets.

LA.lv