Latvijā
Sabiedrība

Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā0

Foto – Fotolia/enterphoto

Nodibinājums “Centrs Dardedze” sociālajā kampaņā “Sitiens sāp abiem. Pirms pacel roku, skaiti līdz desmit un meklē citu risinājumu” nākamnedēļ, 18.oktobrī, plkst.13 rīko diskusiju, lai meklētu veidus, kā pasargāt bērnus no fiziska soda piemērošanas, aģentūru LETA informēja nodibinājuma pārstāve Vineta Āboliņa.

Diskusijas vadītāja Agnese Drunka aktualizēs jautājumu par būtisko izglītības iestāžu darbinieku lomu, sniedzot atbalstu un zināšanas vecākiem, lai vairotu pozitīvas disciplinēšanas metožu pielietošanu bērnu audzināšanā. Diskusija, kurā piedalīsies vecāki, pirmsskolas iestāžu pedagogi un “Centrs Dardedze” psihologi, notiks Rīgas pirmskolas izglītības iestādē “Ābecītis”.

Pēc diskusijas, plkst.14, notiks preses konference, kurā būs iespēja izvaicāt speciālistus un vecākus, izzinot fiziskā soda pielietošanas iemeslus un veidus, kā no tā pasargāt bērus.

Pēc Āboliņas paustā, lielākā daļa vecāku piekrīt un apzinās, ka bērna fiziska sodīšana ir slikta, tomēr, pat tie, kuri bērnu audzināšanā cenšas neizmantot fizisku sodu, reizēm zaudē savaldīšanos un disciplinē ar pērienu. Visbiežāk fizisko sodu pielietošanas iemesli ir vecāku bezpalīdzības sajūta, norāda nodibinājuma pārstāve.

Viņa uzsvēra, ka bērni, kurus fiziski soda, ir agresīvāki, un viņos veidojas priekšstats, ka vardarbība attiecībās ir norma, savukārt pieaugušie pēc tam mēdz brīnīties, kāpēc gan bērni ir nežēlīgi.

Āboliņa norādīja, ka “Centrs Dardedze” vēlas iedrošināt vecākus meklēt palīdzību un informāciju, un uzsvērt, ka bērna audzināšanā nav vietas vardarbībai un, pat stresa pilnās situācijās, vecāks var tikt galā, saglabājot mīlestību un cieņu pret bērnu. “Viens no veidiem, kā celt sabiedrības izpratni par dažādām disciplinēšanas metodēm, ir bērnudārzu lomas stiprināšana – gan izglītojot pašus pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogus, gan ar viņu starpniecību uzrunājot vecākus un bērnus,” norāda nodibinājumā.

Kā ziņots, Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā, atsaucoties uz nodibinājuma “Centrs Dardedze” pētījumu “Bērnu fiziska sodīšana Latvijā”, pausts Labklājības ministrijas (LM) pārskatā par bērnu stāvokli Latvijā 2017.gadā.

Kā skaidro ministrija, saskaņā ar veiktā pētījuma rezultātiem 32% no aptaujātajiem vecākiem savu bērnu audzināšanā izmantoja fizisku sodu, 49% aptaujāto respondentu uzskatīja, ka bērna sišana kā audzināšanas metode nav pieļaujama, gandrīz tikpat liels aptaujas dalībnieku skaits jeb 47% tomēr pieļāva, ka dažās situācijās bērns var tikt disciplinēts ar sišanu.

Pētījumā arī jautāts respondentiem, kādi ir galvenie iemesli bērna fiziskai sodīšanai. Visvairāk respondentu atbildējuši, ka iemesli bērna fiziskai sodīšanai ir vecāku emocijas, iemesla meklēšana bērnā, kā arī pārliecība par bērna fiziskas sodīšanas efektivitāti.

LA.lv