×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. maijs, 2012
Drukāt

Latvijā 54% datoru lietotāju izmanto pirātiskās datorprogrammas

dators_monitors2

Latvijā vairāk nekā puse jeb 54% datoru lietotāju izmanto pirātiskās datorprogrammas, liecina starptautiskās programmatūras nozares asociācijas “Business Software Alliance” (BSA) veiktais pētījums.

Dati liecina, ka 2011.gadā pirātisma radītie zaudējumi Latvijā sasniedza 23 miljonus eiro (16,2 miljonus latu). Saskaņā ar pētījuma datiem 58% no datorlietotājiem Centrālajā un Austrumeiropā apliecināja, ka izmanto pirātiskās datorprogrammas. Daži no aptaujātajiem lietotājiem atzina, ka nelicenzētās datorprogrammas izmanto visu laiku vai lielāko daļu laika, savukārt citi atzina, ka to dara neregulāri un reti.

Neskatoties uz to, ka pirātisma rādītāji 2011.gadā Latvijā ir samazinājušies par 2%, salīdzinot ar 2010.gadu, pētījums liecina, ka uz kopējā Eiropas fona Latvijā pirātisma rādītāji ir ļoti augsti un Latvija joprojām atrodas starp valstīm, kur nelicenzētās programmatūras lietotāju skaits pārsniedz 50% (Polija — 53%, Lietuva — 54%, Grieķija —61 %, Rumānija —63 % un Bulgārija —64 %). Vidēji Eiropas Savienībā nelicenzētu programmatūru izmanto 33% datoru lietotāju.

“Pētījuma dati dod skaidru signālu, ka mūsu valsts tiesībsargājošajām institūcijām ir jāpievērš lielāka uzmanība un stingrāk jāsoda autortiesību pārkāpēji. Joprojām augstie pirātisma rādītāji Latvijā prasa saskaņotu rīcību gan sabiedrības izglītošanā, gan arī konkrētākās tiesībsargājošo iestāžu darbībās. Sabiedrība šādas nelegālas darbības bieži nenosoda, pat atbalsta, jo viss taču esot tik dārgs, un kā var nepaņemt, ja to ir tik viegli tehniski izdarīt,”  klāstīja BSA pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.

Pēc viņas teiktā, efektīvas intelektuālā īpašuma aizsardzības neesamība dod vieglu, bet nelikumīgu ienākumu plūsmu negodīgiem lietotājiem, tādējādi nodarot būtisku kaitējumu godīgai konkurencei. “Pirātisms iznīcina godīgo izplatītāju un pakalpojumu sniedzēju uzņēmējdarbību, samazina darbavietu skaitu, samazina nodokļu ienākumus, tādēļ ar to nevar un nevajag samierināties,”  atzina Veikša.

Globālajā pētījumā konstatēts, ka pirātisma līmenis jaunattīstības valstīs ir krietni augstāks nekā valstīs ar senākām demokrātijas tradīcijām — vidēji 68% pret 24%. Jaunattīstības valstu tirgi veido pārliecinošu vairākumu programmatūras zādzību pasaulē. Pakāpeniski paplašinoties tirgum jaunattīstības valstīs, nelicenzētās programmatūras radītie zaudējumi 2011.gadā ir sasnieguši 45,6 miljardus eiro. Globālie datorprogrammatūras pirātisma rādītāji 2011.gadā ir saglabājušies iepriekšējā gada līmenī — 42%.

Šis ir devītais ikgadējais globālais pētījums par programmatūras pirātismu, ko BSA ir veicis sadarbībā ar “IDC” un “Ipsos Public Affairs”, kas ir divas no pasaules vadošajām neatkarīgajām izpētes kompānijām. Pētījuma metodika ietver situācijas izpēti 116 pasaules valstīs. Šā gada pētījumā iekļauta arī 15 000 datorlietotāju aptauja 33 valstīs, kuras kopā veido 82% no pasaules datoru tirgus.

BSA  ir bezpeļņas asociācija, kas izveidota, lai atbalstītu programmatūras industrijas un tās partneru – datoru ražotāju – centienus.   BSA  ir galvenā organizācija drošas un likumīgas digitālās vides veicināšanā. Tās galvenais birojs ir Vašingtonā, bet darbība norisinās 80 valstīs visā pasaulē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+