×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. augusts, 2015
Drukāt

Latvijā aizdomas par infekcijas slimības Q drudža izplatību govju vidū (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Vismaz divas zemnieku saimniecības Latvijā, iespējams, skāris Q drudzis – reti sastopama infekcija, kas var skart gan lopus, gan arī cilvēkus, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”.

Patlaban ir aizdomas par infekcijas izplatību divās saimniecībās Kurzemē un Vidzemē. Vienā no tām ir 260, bet otrā aptuveni 400 lopu.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktie izmeklējumi uzrāda slimības ierosinātāja klātbūtni, bet vēl nav veiktas galīgās analīzes, lai varētu droši apgalvot, ka drudža ierosinātājs tiešām cirkulē ganāmpulkā, ziņo raidījums.

Ja govju saslimšana apstiprināsies, saimniecībās gaidāmi finansiālie zaudējumi – infekciju apkaro ar antibiotikām un ārstēšanas laikā nedrīkst realizēt produkciju – pienu un gaļu.

Zinātniskais institūts BIOR nākamajos mēnešos veiks padziļinātus pētījumus Q drudža riska novērtējumam un sagatavos ieteikumus Valsts uzraudzības programmai. BIOR Dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas vadītāja Ieva Rodze stāstīja, ka ir uzkrāti paraugi un plānots doties vēl uz vairākām novietnēm, kur pēc institūta datiem varētu būt paaugstināts risks, lai ņemtu paraugus. Tā plānots noskaidrot, vai atsevišķi imunoloģiski reaģējoši dzīvnieki ir tikai fona parādība jeb šajās novietnēs varētu būt nopietnākas problēmas.

Līdz šim klīniski ziņojumi par drudža smagiem gadījumiem nav bijuši, teica Rodze.

Drudzis govīm izpaužas ar temperatūras paaugstināšanos, izslaukumu samazināšanos un abortiem. Taču dzīvnieki var slimot arī bez acīmredzamām pazīmēm – tāpat arī cilvēki, vēsta raidījums. Pērn mediķi oficiāli reģistrēja trīs cilvēkus, kas bija saslimuši ar šo drudzi.
Jūlija beigās par iespējamu Q drudža izplatību saimniecībās esot runāts lauksaimnieku un Valsts prezidenta tikšanās laikā.
PVD speciālisti norāda, ka līdz šim drudzis Latvijā nebija radījis nekādas problēmas, tomēr, ja govis tiešām slimo, iedzīvotājiem tas būtu jāzina.
Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā atrodamā informācija, Q drudzis ir reti sastopama infekcija. Slimības ierosinātāja nēsātāji var būt liellopi, aitas, kazas, retāk citi mājdzīvnieki, kā arī savvaļas grauzēji, putni un ērces.
Cilvēki ar Q drudzi var inficēties tieša kontakta ceļā ar inficētiem dzīvniekiem – galvenokārt aitām, kazām un liellopiem, īpaši to dzemdību materiālu, kā ar inficētu dzīvnieku pienu. Ierosinātājs var izdzīvot sausos putekļos mēnešiem ilgi, tādēļ inficēties iespējams arī piesārņotu sienu, salmiem, dzīvnieku vilnu, ieelpojot putekļus, vai caur sīkiem ādas nobrāzumiem, reti ar ērču kodieniem vai dzerot nepasterizētu pienu no inficētiem dzīvniekiem.
Q drudža pazīmes cilvēkiem ir ļoti dažādas un nav specifiskas. Iespējama gan akūta un hroniska saslimšana, gan arī viegla asimptomātiska slimības gaita, skaidro SPKC.
Slimības pazīmes var parādīties trīs līdz 39 dienas, parasti divas līdz nedēļas pēc inficēšanās. Slimības sākumā var būt gripai līdzīgi simptomi – stiprs un ilgstošs drudzis, drebuļi, svīšana, nogurums, spēcīgas galvassāpes, sāpes muskuļos, kam var pievienoties slikta dūša, vemšana, caureja, vēdera sāpes, neproduktīvs klepus, kakla un krūšu kurvja sāpes. Var attīstīties netipisks plaušu karsonis, kam var nebūt respiratoro simptomu. Bieži pievienojas hepatīts, iespējams arī meningīts un encefalīts un citi simptomi.
Hroniska forma attīstās reti, apmēram 1% inficēto personu, tā iespējama, slimojot ilgāk par sešiem mēnešiem, var arī parādīties pēc gada vai ilgākā laika periodā pēc inficēšanās. Hroniskas saslimšanas gadījumā ir iespējams sirds bojājums – endokardīts, kā arī meningīts, encefalīts, osteomielīts.
Augstākam inficēšanās riskam pakļauti cilvēki ar pazeminātu imunitāti, jaundzimušie, sirds slimnieki.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ar spermu ievazāja. Grābstās gar pasaules vazaņķiem, grib suppper izslaukumus, vot i dabūjāt. Taisnība arī tiem, kas saka ka ar barību – kombikormam pievieno visu ko – gan soju gan kukurūzu. Abas ĢMO. papētiet rakstos, ko tur ar to rapsi, kukurūzu un soju dara un iozdariet secinājumus. Atslēgvārds raundaps. Izejot no izmēģinājumu rezultāta ar lopiem, varam secināt – ĢMO produkti ir kaitīgi gan lopiem, gan cilvēkiem. Bet amerikosu korporācijām t.sk. Monsanto vajag naudu par katru cenu. Un cilvēki slimo ar jaunām slimībām un brīnums, brīnums, kur tās rodas. Skatiet, ko ēdat. ja pat lops nevar izturēt.

  • Pareizi Monsato ņēmas likvidēt latvijā cūkkoību ub likvidēs ar agrti vai vēlu, ēdīsim hormonu cūkgaļu! Tagad kad piena kvotas atcēlā radīsies tirgū piena pārprodukcija, tatad vajag likvidēt govis un likvidēs ar… bet patalanieki tikai paraudās, padziedās sēru dziesmas un pakļausies kungiem! Un rapšu eļļu gan ēdiet labi dūšīgi tut Raundapa tikpat daudz cik miglotājā!! ēdiet, ēdiet pastalnieki hormonus, indes lai ātrāk nomirtu un atstātu zemes kungiem!

 2. Ar ko tad ievazāts, piebāž spēkbarībā visādus draņķus, lai atkal ir pret ko cīnīties laukos. Vesela ministrija ar simtiem ierēdņu gadiem nomocījušies ar tiem lauku nūģiem un nevar nekādi iznīcināt. Pat neceriet! Ar barību no ārzemēm jau ievazāja arī suņiem slimību, viss kaut kā noklusa. Kas tad ieplānots pēc šitās PVD ierēdņiem, lai varētu izplatīt…

 3. Q gripa!!!
  skaidrs,ari vakcinas jau drosi vien sagatavotas..Biznesins ir jauztur.

 4. Man aizdomas ka peles ar slimas ar infekciju

 5. Man aizdomas ka pelse ar slimas ar infekciju

 6. jau kerusies pie govim,nakosie laikam bus cilveki.
  ta vien iznicina lauksaimniecibu.
  izdoma visadas slimibas,ka tik likvidet visu.
  ieprieks izkava cukas,tagad keras lopiem pie ragiem un tad cilvekiem?
  sakuma izniciniet kakus un sunus kuru pilns,lopi ari grib dzivot.

 7. kopš esam ES, mūsu lopiņus nīdē ārā visādas ligas . ja nevar to zemnieku iznīcināt , tad mēģina ar ĀCM, Q drudzi , zilās mēles slimību un vēl nezin ko.

 8. Cūkkopība ir iznīcināta,nu var ķerties pie liellopu iznīcināšanas?

  • Taa arii uzreiz padomaju.
   Interesanti ka ,piem,Anglijaa un citas valstiis nav ne virusu,ne kas kas apdraudetu lopus un lauksaimniecibu. Tur viss notiek. Lopini ganaas,tiek izmantoti visi zemes gabalini. Nekas nav dikaa vai aizaudzis. Luuk taa. Izradaas ka Latvija ir loti ietekmejama no Eiropas.

 9. Beidziet baidīt-vajag noskaidrot,tad pūst pīlītes-Straujumai nebūs ar ko barot imigranti,tad nāks bēgļi-kādi
  2500 vāks Latvijai!

Draugiem Facebook Twitter Google+