×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. maijs, 2017
Drukāt

Latvijā aizliedz alus “divlitrenes” (5)

Foto LETAFoto LETA

No 2020.gada 1.septembra būs aizliegts pārdot alkoholu lielajās plastmasas pudelēs. Tas attieksies uz alu, sidru, kā arī alkoholiskajiem kokteiļiem un dažādiem starpproduktiem, piemēram, stiprinātiem vīniem, vermutiem, liķieriem un liķiera tipa vīniem. Par to ceturtdien, 11.maijā, lēma Saeima, galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, LA.lv uzzināja Saeimā.

Par likumprojektu atbildīgās Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš norāda, ka kopā ar Veselības ministriju rosināja izmaiņas ieviest agrāk un nekavēties ar to stāšanos spēkā, taču iepriekš deputātu vairākums to noraidīja. R.Naudiņš akcentē, ka “lētais alus, kontrabandas degvīns, kā arī azartspēles padara Latvijas Tautsaimniecību vājāku”.

“Gandarījums, ka šodien pielikām punktu plastmasas “divlitreņu” sāgai. Šie ir būtiski ierobežojumi, lai mazinātu alkohola patēriņu Latvijā pēc vairāk nekā 25 neatkarības gadiem un nākotnē nepieļautu šāda alkohola nonākšanu veikalu plauktos. Uzskatu, ka sabiedrība mērķtiecīgi tiek nodzirdīta vairāku gadu garumā. Šis bija Tautsaimniecības komisijas izstrādāts un virzīts likumprojekts. Manuprāt, stiprinātajam lētajam alum vajadzētu pazust no veikalu plauktiem pēc iespējas drīzāk. Iepriekš rosināju aizliegumu ieviest jau no 2017.gada 1.septembra, tomēr lielākā daļa komisijas deputātu un nozares pārstāvju izšķīrās par garāku pārejas periodu, ” uzsver R.Naudiņš, piebilstot, ka apjomīgā nodokļu reforma paredzēs akcīzes nodokļa pieaugumu alkoholam, bet par to gan vēl gaidāmas diskusijas.

Izmaiņas paredz, ka alu, raudzētos un pārējos alkoholiskos dzērienus, kā arī starpproduktus aizliegs pārdot plastmasas pudelēs, kuru tilpums pārsniedz puslitru, ja dzēriens ir stiprāks par 5,8 grādiem. Tāpat šos dzērienus nedrīkstēs tirgot plastmasas pudelēs ar tilpumu virs viena litra, ja to stiprums nepārsniedz 5,8 grādus.

Ierobežojumi neattieksies uz stikla, keramikas, koka, metāla vai kompleksā iepakojuma, kas sastāv no polimēra vai lamināta maisa, kas iepakots kartona kastē. Tāpat aizliegums neattieksies uz gadījumiem, kad dzērienu tirgos ražošanas vietā vai ražotāja struktūrvienībā. Alus darītavās un to specializētajos veikalos izlejamā alus tirdzniecība būs atļauta arī plastmasas pudelēs.

Lai aizliegumu varētu piemērot, likumprojekts pirms izskatīšanas Saeimas sēdē galīgajā lasījumā tika saskaņots ar Eiropas Komisiju.

Lielā plastmasas iepakojumā pildīts alkoholiskais dzēriens ir krietni lētāks nekā citu veidu iepakojumos pildītie. Stipru alu visbiežāk pērk personas, kuras lieto alkoholu pārmērīgi, jo īpaši laukos, bet sidru – jaunieši, norādījuši likumprojekta autori.

Pēdējo četru gadu laikā reģistrētā alkohola patēriņš bijis robežās no 9,9 līdz 10,2 litriem absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju. Kopš 2009.gada visvairāk patērētais reģistrētā alkohola dzēriens ir alus, teikts likumprojekta anotācijā. Veselības ministrijas pārstāvji norādījuši, ka 2015.gadā absolūtā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem bija 10,8 litri.

Alkohola patēriņa daudzums Latvijā joprojām ir viens no augstākajiem Eiropā un pasaulē, uzsvēruši likumprojekta autori. Pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana rada papildu izmaksas veselības aprūpē un sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, kā arī materiālus zaudējumus darbavietās, tādējādi negatīvi ietekmējot tautsaimniecības ekonomisko attīstību un sabiedrību kopumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nu tik būs, nu tik būs,dzeršana tiks uzvarēta, kāda laime,kāda laime!!! Lai Dievs jums stāv klāt šajā svētīgajā darbā!

  2. Tātad līdz 2020.g. 1.septembrim pļēgurot no 2l. pudelēm varēs uz nebēdu ,nodzerot smadzenes un indējot aknas ,lielu latviešu daļu pataisot par garīgiem un fiziskiem kropļiem.Ieguvēji no tā :privātais biznes un valdība ,jo vairāk bezsmadzeņu radījumu valstī ,jo vieglāka valdīšana.

  3. Točku lobijs aplaudē – savlaicīgi iemaksāja tām ”gudrajām galvām”. 2 litru mīļi būs spiesti doties uz točkām, jo točku slēgšanas likuma jau nav, nav un velreiz arī nebūs…
    Tas kas ir ( likums) ir fikcija un pļunkš…

  4. Nu neteiktu gan ka 2litrene ir lētāka kā 1litrene un vēl vairāk kā o,1litrene , bet principā vajadzētu gan tās visas aizliegt un fasēt TIKAI 5litru vai 10 l bunduļos , kārtīgam latvietim , mājās vienmēr jābūt muciņai riktīga alus, un lai nosper to pērkons , kurš teiks pretējo .

  5. Un kā ar ūdeni? To pārdot neaizliegs?

Draugiem Facebook Twitter Google+