Kultūra
Kultūrpolitika

Latvija ar diviem darbiem pārstāvēta izstādē Parīzē0

Publicitātes foto

18. novembrī Parīzē Eiropas kultūras ministru foruma ietvaros tiek atklāta indigo krāsošanas tradicionālajām tehnikām veltīta starptautiska izstāde “Walking the Indigo Walk” (Ejot indigo ceļu), kur Latviju pārstāvēs tekstilmākslinieces Anete Karlsone un Baiba Vaivare, LA.lv uzzināja Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.

Izstādes darbi no 18. līdz 21. novembrim būs eksponēti UNESCO mītnē Parīzē, un tās atklāšanā 18. novembrī piedalīsies arī abas Latvijas mākslinieces.

Izstāde tapusi pēc Austrijas iniciatīvas ar mērķi popularizēt indigo krāsošanas tradicionālās tehnikas un parādīt to turpinājumu mūsdienās, iekļaujoties starptautiskajā nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas konceptā.

“Tekstila meistari, mākslinieki un dizaineri no dažādām pasaules malām ir iesnieguši vairāk nekā 30 indigo dizaina darbus. No kokvilnas un zīda līdz vilnai un filcam, batikoti un darināti dažādās apdrukas tehnikās,

ar rakstiem un motīviem, kuru jēga variē no dziļi personiskas līdz simboliskai,

kur katrs darbs stāsta savu stāstu. Šī izstāde ir aicinājums ceļojumā – ceļojumā zilajā,” vēstīts izstādes publicitātes materiālos.

Latvijas vēsturisko indigo tradīciju izstādē pārstāvēs etnoloģes un tautastērpu ekspertes Anetes Karlsones darbs – dažādu tumši zilu toņu vadmalas kolāža. Tradicionālajā latviešu zemnieku goda tērpā no vienkrāsaina, tumši zila auduma bija šūtas sieviešu jakas un vīriešu mēteļi.

Izstādes eksponātam nepieciešamie audumi krāsoti indigo ekstrakta šķīdumā un austi ar rokām, tradicionāli vadmalai lietotos auduma pinumos – abpusējā trinītī un jauktajā jeb akmeņrakstā. Audumu audusi meistare Ilze Mailīte aušanas darbnīcā “Mailīšu fabrika”.

Indigo krāsošanas attīstību mūsdienu Latvijā demonstrē Baibas Vaivares tekstilija ar personīgu nozīmi.

“Audiem izmantotās plēstās

lina auduma strēmeles iegūtas no palagiem, uz kuriem gulējušas un sapņojušas piecas manas dzimtas paaudzes simt gadu laikā –

no rokām austa lina līdz smalkam satīnam. Te dabīgais indigo parādās ne vien piesātinātā intensīvi zilā tonī, bet arī dažādās tā mainīgajās niansēs līdz pat baltam. Velkos izmantota batikota kokvilna,” stāsta B. Vaivare.

Saistītie raksti

Krāsošana ar augu izcelsmes indigo pigmentu ir sena tradīcija, kas izplatīta visā pasaulē. Lai parādītu tās daudzveidību un ģeogrāfisko izplatību, projektā tika aicinātas piedalīties visas valstis, kurās šis krāsošanas veids bijis pazīstams.

Kopumā izstādē piedalās 18 UNESCO dalībvalstis – trīs Baltijas valstis, Austrija, Bangladeša, Kolumbija, Čehija, Gruzija, Vācija, Ungārija, Indija, Jordānija, Kazahstāna, Nīderlande, Nigērija, Rumānija, Krievija un Slovākija. Latvijas dalību izstādē atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

LA.lv
SP
Sarmīte Pujēna
Kultūra
“Mēs paši nenojaušam, ka attīstāmies atpakaļgaitā.” Saruna ar aktrisi Agnesi Jēkabsoni
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Circeņi un Johana Sebastiāna orķestris: sāk jaunu sarīkojumu ciklu ģimenēm
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Miris igauņu lingvists un lībiešu kultūras pētnieks Mati Hints 1
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Pūce izsita Rīgas varai pamatu zem kājām
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” vadītājs: Atgriežoties inflācijai, cilvēki kļūs motivētāki naudu pārvaldīt aktīvāk 1
3 stundas
MS
Māris Siliņš
Sports
VIDEO: Bertāns iemet teju divreiz vairāk par Porziņģi
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule, Kurzemē iespējams pērkons un daži zibens spērieni
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Kurzemes un Vidzemes upēs strauji ceļas ūdens līmenis
2 stundas