×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Latvijā ar masalām saslimuši jau 17 cilvēki, pieļauj šī skaita dubultošanos (4)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saslimstība ar masalām Latvijā apstiprināta jau 17 cilvēkiem un šis skaits varētu dubultoties, aģentūrai BNS atzina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vadītāja Inga Šmate.

Puse saslimušo ir Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) darbinieki, bet divi no saslimušajiem ir zīdaiņi – līdz četru mēnešu vecumam, kas vēl nebija potēti, jo pret masalām potē tikai gada vecumā.

“Lielākais perēklis šobrīd ir Latvijas Infektoloģijas centra darbinieku vidū, vismaz puse no šiem 17 ir centra darbinieki. Mēs nosūtījām vēstuli Austrumu slimnīcai, kurā lūdzam pastiprināti veikt kontroles un higiēnas pasākumus,” informē Šmate.

Izņemot divus zīdaiņus, citi bērni ar masalām nav saslimuši. “Masa potēto bērnu aizsargā arī nepotētos, izņēmums ir divi ļoti mazi bērni, kuri vēl nebija saņēmuši poti, bet kuru māmiņas aktīvās studentes jau pēc dzemdībām bija devušās uz lekcijām,” norādīja centra vadītāja.

Speciālisti pieļauj, ka saslimušo skaits vēl pieaugs, apstājoties pie 30 – 40 gadījumiem.

“Imunitāte populācijā ir, jo cilvēki pret masalām tomēr ir potējušies. Ja jau ir 17 gadījumu, tad ir iespēja, ka šis skaits dubultosies, bet vairāk neprognozējam. Arī Lietuvā pērn bija 30 – 40 gadījumu. Ja ir imunizācijas līmenis labs, tad pie šā skaita arī paliek,” skaidro Šmate.

Lai gan saslimušo skaits jau sasniedzis 17, speciālisti situāciju par ārkārtēju neuzskata. Infekcija Latvijā ir “ievesta” no citām valstīm, cilvēkiem ceļojot. Slimības inkubācijas periods var ilgt trīs nedēļas.

SPKC pirmos saslimušos ar masalām konstatēja martā. Pērn Latvijā masalas nevienam iedzīvotājam netika oficiāli apstiprinātas.

Masalas ir ļoti lipīga infekcijas slimība. Masalu vīruss izplatās ar gaisa pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, klepojot vai šķaudot. Vīrusus saturoši pilieni var palikt gaisā vairākas stundas, bet uz virsmām līdz divām stundām.

Masalu simptomi parasti parādās 10. – 12.dienā pēc inficēšanās, tie sākotnēji atgādina saaukstēšanos – pēkšņs sākums ar iesnām, klepu un drudzi. Acis kļūst sarkanas un jutīgas pret gaismu. Slimībai progresējot, parasti no trešās līdz septītajai slimības dienai, ķermeņa temperatūra var sasniegt 39 – 41 grādu un parādās sarkani izsitumi, kas ilgst no četrām līdz septiņām dienām. Izsitumi sākotnēji parādās uz sejas un pēc tam izplatās pa visu ķermeni. Uz smaganām un vaigu iekšpuses var parādīties mazi balti plankumiņi.

Pēc masalu izslimošanas veidojas noturīga imunitāte.

Saslimšanas gadījumā nepieciešams palikt mājās un telefoniski sazināties ar savu ģimenes ārstu. Svarīgi informēt ārstu, ja bijis kontakts ar masalu slimnieku vai slimnieku, kuram ir bijušas līdzīgas pazīmes – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās un izsitumi.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. “Masa ” poteto bermu neaisarga nevienu!!! Tas attiecas tikai uz dabiska veida ieguto imunitati.
    The herd immunity theory was originally coined in 1933 by a researcher called Hedrich. He had been studying measles patterns in the US between 1900-1931 (years before any vaccine was ever invented for measles) and he observed that epidemics of the illness only occurred when less than 68% of children had developed a natural immunity to it. This was based upon the principle that children build their own immunity after suffering with or being exposed to the disease. So the herd immunity theory was, in fact, about natural disease processes and nothing to do with vaccination. If 68% of the population were allowed to build their own natural defences, there would be no raging epidemic.

  2. Infektoloģijas centra darbinieki gan varēja būt paraugs citiem un pret masalām arī izpotēties, nevis tikai aģitēt citus

Draugiem Facebook Twitter Google+