×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
9. jūlijs, 2017
Drukāt

Latvijā ārkārtējās situācijās varētu būt problēmas nodrošināt cilvēkus ar pārtiku un enerģiju (19)

Foto - LETAFoto - LETA

Dabas katastrofu gadījumos varētu rasties problēmas ar enerģijas apgādi un iedzīvotāju nodrošināšanu ar pārtiku, secināts 2016.gadā Latvijā notikušajās kompleksās valsts līmeņa civilās aizsardzības mācībās “Stormex 2016”.

Lai arī vērienīgās mācības notika pagājušā gada rudenī, secinājumi tika apkopoti tikai nesen. Šonedēļ ar secinājumiem tika iepazīstināta Krīzes vadības padome.
Atbilstoši mācību scenārijam spēcīga vētra radīja ievērojamus postījumus dažādās jomās. Mācību pārskata ziņojumā secināts, ka situācijās, kad nav pieejama elektroenerģijas pakalpojumi, nestrādā elektronisko norēķinu sistēmas, arī kases aparāti, nav iespējams iedzīvotājiem un operatīvajiem dienestiem nodrošināt preču un pakalpojuma iegādi.

“Praktiski nav tādu komersantu, kas nodrošina pirmās nepieciešamības preces, pārtiku, saimniecības preces, kuriem būtu alternatīvas elektroenerģijas padeves nodrošinājums savās tirdzniecības vietās. Nepieciešams izvērtēt šo pakalpojuma pieejamību, neuzliekot komersantiem papildus finanšu slogu,” teikts pārskatā.
Tāpat secināts, ka nav skaidrības, kā katastrofu gadījumā tiks iesaistīti papildus medicīniskais personāls, brigādes un feldšeri uz vietas.

Mācībās konstatētas problēmas ar degvielas iegādi vai izsniegšanu uz līguma pamata. Tāpat neesot noteikti kritēriji, kuriem pakalpojumiem ir jānodrošina obligātas prasības, lai nodrošinātu ar alternatīviem elektroenerģijas ģeneratoriem, kā arī nav prasību, ka jābūt iepriekš noteiktām pieslēguma vietām.

Eksperti secinājuši, ka, katastrofai notiekot ziemas periodā, nebūs iespējas nodrošināt siltumapgādi daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, bet evakuācijas izmitināšanas vietas nav nodrošinātas ar ēdināšanas pakalpojuma sniegšanu.

Latvijā arī nav izveidoti mobilizējamie civilās aizsardzības formējumi, kurus var izmantot glābšanas darbu veikšanai un katastrofu seku likvidēšanai.

Mācību rīkotāji neguva pārliecību, ka ārkārtējās situācijās būs iespējams nodrošināt iedzīvotājus ar pārtiku. Tāpat varētu nebūt iespējams sniegt iedzīvotājiem pilnvērtīgu informāciju par rīcību katastrofu gadījumos un ārkārtējās situācijās, jo ne visiem ir pieejami masu saziņas līdzekļi.

Mācībās nav gūta pārliecība par alternatīvo elektroapgādes iekārtu pieejamību un atbilstošām jaudām visos tautsaimniecībai svarīgajos stratēģiskajos objektos.
Speciālisti konstatējuši, ka armijas un robežsardzes ekipējums, kas paredzēts meklēšanai un glābšanai jūrā, ir ar ļoti ierobežotām darbības spējām. Latvijā ir raksturīgas rudens un ziemas vētras, tādēļ arī tehniskajām nodrošinājumam jāatbilst ģeogrāfisko un meteoroloģisko īpatnību vajadzībām, lai kvalitatīvi varētu veikt glābšanas darbus.

Mācībās tika imitēts dzelzceļa sastāva negadījums ar ķīmiskās vielas noplūdes piesārņojumu Ogrē. Šajā ziņā secināts, ka evakuācijā iesaistītie cilvēki nav nodrošināti ar individuālajiem aizsarglīdzekļiem.

Savukārt analizējot ārstniecības iestādēs Katastrofu medicīnas plāna aktivizēšanu, secināts, ka nav vienotas pieejas pacientu evakuācijai no slimnīcām apdraudējuma gadījumā.

Mācību scenārijs arī paredzēja sociālā aprūpes centra evakuāciju, meklēšanas un glābšanas darbus Rīgā. Te speciālisti konstatējuši, ka glābējiem un sociālās aprūpes centru darbiniekiem ir problēmas vai pieredzes trūkums cilvēku riteņkrēslos, guļošu personu un citu personu evakuēšanā. Personu evakuēšana riteņkrēslos bija traumatiska gan darbiniekiem, gan pašai personai.

Mācību pārskatā arī sniegti daudzi ieteikumi priekšlikumi kā novērst iepriekšminētās problēmas.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Ļoti bēdīgi, ka ārkārtas krīzes situācijām nav nekādas alternatīvas ne izdomātas, ne izveidotas, jo ir liela iespējamība, ka šādas situācijas nākotnē būs. Nevar izslēgt ne dabas katastrofas, ne kara darbību. Jebkurā normālā valstī ir patvertnes un medicīnas preču un pārtikas uzkrājumi x stundas situācijām. Protams, katram cilvēkam un katrai tautai/nācijai ir sava karma ar kuru saskaņā visas lietas un notikumi ir jāpiedzīvo. Šobrīd esam elektronizējušies tiktālu, ka sērkociņus vairs bez sarežģītu manipulāciju izdarīšanas pirms tam nopirkt/dabūt nevar.. Spaseņije utopajuščih, ģelo ruk samih utopajuščih.

 2. Kādreiz bija lauki , bija uz kurieni bēgt.Tagad visi betona kastītēs dzīvojam, no visa atkarīgi.

 3. Sasmējos – ja jau šāda problēma pie iespējamām dabas katastrofām, tad kā ar atliktajām piegādēm visādām precēm kara laikā? Sen tak visiem ir skaidrs, kas tās atliktā spiegādes ir tikai naudas izšķērdēšana un viens no iespējamajiem risinājumiem – katram pašam krāt pakas ar nepieciešamajām lietām.

 4. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI
  la_vīzes CENZORI IR RECIDĪVI KRIMINĀLNOZIEDZNIEKI

 5. nepaļaujaties uz valsti, bet iepērciet gaļas konservus un norociet dārzā nebaltai dienai

 6. Latvijā ir PVD, kas neko neatļauj ražot, jo nemākam…
  Būs jāieved no Ķīnas, viņi saražos, jo tur nav PVD
  Var jau arī no vecās Europas, viņiem arī prasības ir stipri vieglākas, visi jau nedzīvo paraugvalstī ar Baložiem un Dūkaviem priekšgalā, bet pret pašiem parasību nav, tikai apmelojumi???

 7. Latvenergo labi pelna, kāpēc peļņu neieguldīt elektrolīniju sakārtošanā? Kādreiz runāja par apauguma izciršanu gar elektrolīnijām. Kas izdarīts? Vai koki uz vadiem vairs nekrīt? Kā īsti ir, NEGRIBĪŠI un NEVARĪŠI? Vaii atkal žaunas ciet?

  • vaita nedzirdēji, baumo ka visi sviedri laikam aizgāja ābeļdārzu demolēšanā – visādas dabas anomālijasredz notiek, auga koks 20 gadus, bet nu uznāks kāda liga un saņems spēkuns UN! leks gaisā – taisni vados un lēks un lēkās, tāpēc profilaksei jābūt – arī upēņkrūmu jānocērt, kas zina, kāds mutants izaugs

 8. Kas varēs, tas muks. Vai nu pirmā reize? Atbildēt

  Ārkārtējās situācijās problēmas ir un būs jebkurā valstī. Tikai citur varturi domā, kā tās risināt …

 9. Un kā ar dzeramo ūdeni,papildus konserviem un kases aparātiem,ja no dzīvokļu krāniem tas vairs netecēs?

 10. Tauta un partija vienotas! Atbildēt

  Latvija virzīsies pēc Edvarda Smiltēna plāna! Trekno gadu valsts uzņēmumu padomes jau atjaunotas.Vēl tikai jāatjauno padomes namu pārvaldēs un konfidenciālos vadības līgumus!

 11. Kas tad tos konservus ēdīs,ja nav pat patvertņu????!

 12. Pie.mums jau elpot ir grūti kur nu vel.

 13. Putina pirksts!

 14. Vai, vai, vai, kases aparaati nestraadaas, kaa gan neatskaitoties VID komersanti darbosies ar skaitiikljiem?
  Vai tieshaam eksperti domaa ka kriizes situaacijaa kaads meegjinaas ieveerot miera laika noteikumus?

 15. Nu kur tad Latvija bez ,,probleemaam,,…

 16. Lai ar’ kadi veji pus,visi putis pari…

 17. ja būtu, tad būtu Atbildēt

  būtu ļoti labi, ja beigtu vienreiz murgot, kas būtu, ja būtu

 18. Liela dala iedzívotàju pie tà ir pieradinàti,ka no saviem ienàkumiem var nodrosinàt tikai stihisku izdzívosanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+