Ekonomika
Bizness

Atcelto “Ryanair” lidojumu dēļ pasažieriem Latvijā kompensācija nepienākas 16


“Ryanair” lidojumu atcelšana piespiedusi mainīt plānus apmēram 350 tūkstošiem pasažieru. Tikai četri lidojumi atcelti Latvijā.
“Ryanair” lidojumu atcelšana piespiedusi mainīt plānus apmēram 350 tūkstošiem pasažieru. Tikai četri lidojumi atcelti Latvijā.
Foto – REUTERS/LETA

Līdz oktobra beigām katru dienu atcels aptuveni 50 Īrijas zemo cenu aviokompānijas “Ryanair” reisus, kas ir 2% no visu šā uzņēmuma reisu kopskaita. Tomēr šis lēmums pavisam nedaudz skāris pasažierus no Latvijas, kopumā atcelti samērā maz – četri reisi maršrutā starp Rīgu un Londonu. “Atcelto lidojumu skaits ir ļoti neliels, tādēļ šī situācija nav sagādājusi liekas neērtības mūsu lidostai, kā arī konkrētā aviokompānija ir parūpējusies, lai pasažieri tiktu pilnībā informēti par izmaiņām,” pārliecinoši teic starptautiskās lidostas “Rīga” komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte.

 

Ielido vai izlido no Rīgas salīdzinoši retāk

Aviokompānijas “Ryanair” organizētajā preses konferencē Dublinā, kas notika šā gada 18. septembrī, uzņēmuma pārstāvji ziņoja, ka turpmāko sešu nedēļu laikā tiks atcelti reisi kompānijas kļūdainas lidojumu plānošanas dēļ. Avio-kompānijas mājaslapā ir pieejama informācija par atceltajiem avioreisiem no 16. septembra līdz 28. oktobrim, kas ceļotgribētājus uz Rīgu vai no tās vairs neskar. Atcelti ir tie lidojumi, kuri tiek veikti visbiežāk, tādēļ tie vieglāk būs pieejami lidojumu pārreģistrācijai. Pasažieriem tiks piedāvāts izmantot citus aviokompānijas reisus, bet “Ryanair” nesegs lidojumu atcelšanas dēļ izrietošos zaudējumus patērētājiem, kas varētu rasties, piemēram, atceļot jau veiktās autonomas vai viesnīcu pakalpojumu rezervācijas.

Šomēnes tika atcelti četri reisi maršrutā starp Rīgu un Londonu (19. un 22. septembrī) – divi uz un divi no Stanstedas lidostas. “Aviokompānija nav devusi ziņu, vai vēl kāds lidojums tiks atcelts, bet droši varu teikt, ka līdz šim atcelto reisu skaits ir bijis ļoti neliels. Protams, ir atsevišķi gadījumi, kad ceļotgribētājs ierodas lidostā un nav lietas kursā, bet kopumā tas notiek reti. Tiešām varu teikt, ka tas nekādā veidā neapgrūtina mūsu darbību,” uzsver lidostas “Rīga” komunikācijas vienības vadītāja Laura Karnīte.

Saprotams, ka aviopasažieri, kas izmanto šīs aviokompāijas pakalpojumus, ir satraukušies, bet Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikācijas daļas vadītāja Sanita Gertmane atzīst, ka līdz šim PTAC nav saņēmuši masveida sūdzības no cilvēkiem.

 

Pasažieru tiesības

Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības Padome 2004. gada 11. februārī ir izdevusi regulu, ar ko paredz kopīgus noteikumus par kompensāciju un atbalstu pasažieriem saistībā ar iekāpšanas atteikumu un lidojumu atcelšanu vai ilgu kavēšanos. “Pirmkārt, šī regula paredz, ka aviopārvadātājam ir pienākums katram pasažierim, kura lidojums ir ticis atcelts, izsniegt rakstveida informāciju par pasažieru tiesībām. Ja aviopārvadātājs atceļ reisu, jāļauj pasažierim izvēlēties vai septiņu dienu laikā saņemt atpakaļ par biļeti samaksāto naudas summu vai mainīt ceļojuma maršrutu. Un, ja pasažieris ir piekritis maršruta maiņai, aviopārvadātājam vajag piedāvāt pasažierim bez maksas ēdināšanu un atspirdzinājumus, kā arī bezmaksas komunikācijas iespējas, samērīgā attiecībā pret jaunā lidojuma gaidīšanas laiku. Ja jaunā lidojuma izlidošanas laiks ir vismaz dienu pēc atceltā lidojuma izlidošanas laika un ja pasažierim kādā vietā ir jāuzturas papildu vienu vai vairākas naktis vai ja kādā vietā ir jāuzturas ilgāk, nekā pasažieris bija plānojis, aviopārvadātājam vajag piedāvāt pasažierim bez maksas izmitināšanu viesnīcā un transportu no lidostas uz izmitināšanas vietu. Un, otrkārt, pasažierim ir tiesības saņemt kompensāciju gadījumā, ja aviopārvadātājs informējis pasažieri par lidojuma atcelšanu mazāk nekā divas nedēļas pirms reisa izlidošanas. Bet, ja pārvadātājs ir informējis pasažieri par reisa atcelšanu vismaz divas nedēļas pirms paredzētā izlidošanas laika, pasažierim ir tiesības saņemt atpakaļ par biļeti samaksāto naudas summu vai mainīt ceļojuma maršrutu, bet patērētājs nav tiesīgs saņemt kompensāciju,” norāda S. Gertmane.

Pēc sarunām ar PTAC un starptautiskās lidostas “Rīga” pārstāvēm var izdarīt secinājumus, ka kompānija “Ryanair” ir rūpīgi ievērojusi šo regulu, savlaicīgi informējot patērētājus par izmaiņām un tādējādi kompensācijas pasažieriem Latvijā nepienākas.

LA.lv