Tehnoloģijas

Latvijā atvērs pirmo kriptovalūtu vēstniecību pasaulē15

No labās: “CryptoCash” dibinātājs un vadītājs Inokentijs Isers un vēstniecības pārstāvis Andrejs Šabašovs. Foto – Raivis Šveicars

“Cilvēkiem būs vieta, kur legāli pirkt un pārdot kriptovalūtas. Tāpat varēs arī bez maksas iegūt visu nepieciešamo informāciju par šiem darījumiem, par sadarbību ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un nodokļu nomaksu, varēs nopirkt dažādus suvenīrus un aksesuārus ar kriptovalūtu simboliku. Daļēji šis būs arī tūrisma objekts. To visu ņemot vērā, iestādi esam definējuši par kriptovalūtu vēstniecību. Svarīgi, ka būsim viena no pirmajām vietām Eiropā, kur varēs iegādāties kriptovalūtas ar bankas karti,” sarunā ar “LA” atklāja topošās kriptovalūtu vēstniecības “CryptoCash” dibinātājs un vadītājs Inokentijs Isers. Gaidāms, ka vēstniecība savas durvis vērs jūlija sākumā.

Pašam uzņēmējam ir gana liela pieredze kriptovalūtu biznesā. Viņš dibinājis Lielbritānijā reģistrēto uzņēmumu “PayBis”, kurā tiešsaistē var pirkt un pārdot kriptovalūtas. Uzņēmuma, kuru apkalpo arī Rīgā strādājošs meitas uzņēmums, apgrozījums pērn bijis lielāks par 50 miljoniem dolāru, tajā reģistrēti apmēram 170 000 klientu no 181 valsts. Uzņēmums reģistrēts Lielbritānijā tur sakārtotās infrastruktūras un regulējuma dēļ tieši kriptovalūtām.

Pelnīs ar komisijas maksu un aksesuāriem

Vēstniecība pelnīs no darījumu transakciju komisijām. I. Isers gan solīja, ka, darījumiem izmantojot bankas karti, komisijas maksas būšot vienas no mazākajām pasaulē. “Gribēju izveidot kaut ko unikālu, kurā varētu izglītot cilvēkus par to, kas ir kriptovalūtas. Ārpus vēstniecības būs trīs karogi ar trīs dažādu kriptovalūtu “bitcoin”, “ripple” un “ethereum” logo, “CryptoCash” ieraudzīsim arī Rīgas tūrisma kartē,” sacīja I. Isers. “Gribam, lai tūristiem šī būtu kā atrakcija, kur var atnākt un nopirkt pirmo “bitcoin”, nopirkt suvenīrus. Runājam arī arī vietējiem dizaineriem par īpašas apģērbu līnijas izveidi.”

I. Isers, attīstot vēstniecības ideju, kontaktējies ar Valsts ieņēmumu dienestu un iestādē būs izvietoti materiāli par to, kā deklarēt naudu, kā no peļņas nomaksāt nodokļus. “Ar VID kontaktējamies jau no “PayBis” laikiem, kad viņi pārbaudīja to, kā mēs tiekam galā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu un terorisma finansēšanas novēršanu, kam bieži izmanto darījumus blokķēdē. Par mūsu darbību viņi bija ļoti apmierināti un prieks, ka viņi mūs atbalsta. Viņi ir pat laimīgi, jo attiecīgā sektora uzņēmēji piedalās šo jautājumu risināšanā,” sacīja topošās “CryptoCash” vēstniecības dibinātājs. Viņš sacīja, ka viens no vēstniecības mērķiem ir arī kliedēt cilvēku bažas un bailes – viņi vēlas kriptovalūtas iznest no ēnas.

“Iepriekš, nopērkot kriptovalūtas “PayBis”, bija parasts čeks, taču tagad saņemsiet čeku ar savu vārdu, personas kodu, darījuma summu un to, cik “bitcoin” esi nopircis, uzrādīsies arī tā brīža kurss un elektroniskā maka adrese. Transakcijas būs skaidri redzamas, lai tās būtu pilnīgi legālas. Pēc kāda laika, kad gribēsi “bitcoin” pārdot, čekā būs redzama visa tā pati informācija un nodokļus maksāsi no kursa starpības. Ja kurss būs pazeminājies, tad nodokļus, protams, nebūs jāmaksā, jo neko nebūsi nopelnījis.”

Prognozē “bitcoin” kursu līdz pat 30 000 dolāru

Cits “CryptoCash” pārstāvis Andrejs Šabašovs, kurš īpaši speciālizējas tieši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, sacīja, ka vēstniecībā darījumiem būs limiti. “Skaidrā naudā līdz 1000 eiro varēs pirkt kriptovalūtu bez personu apliecinoša dokumenta. Bet no 1500 eiro prasīsim vēl papildu personas datu verifikāciju, lai darījums varētu notikt. Savukārt ar bankas kartēm limitu nebūs, jo šādus norēķinus var viegli izsekot. Protams, ja darījums būs ļoti liels, dokumentus pieprasīsim,” sacīja speciālists.

Kā I. Isers vērtē kopējo kriptovalūtu popularitāti un attīstību Latvijā? “Vispār attīstāmies lēni. Viens no iemesliem ir Eiropa, kura mūsu rokas nedaudz sasien. Gaidām ziņas no Eiropas Centrālās bankas, kura šogad beidzot varētu definēt savu nostāju. Kad būs zināma pozīcija, tad arī Latvija varēs izstrādāt sīkākus noteikumus.”

Viņš prognozē, ka vēl līdz rudenim sagaidāms neliels “bitcoin” kursa kritums, bet jau 2019.gadā viņš sagaida, ka kurss uzkāps līdz 20-30 tūkstošiem dolāru par vienu “bitcoin”. Šobrīd tie ir apmēram 7-8 tūkstoši dolāri. “Ar kriptovalūtām ir kā ar internetu – kādreiz domāja, ka tas ir kaut kāds ļaunums. Taču visiem pamazām kļūs skaidrs, kā tas viss darbojas. Tā ir pavisam jauna tehnoloģija, kas nākotnē izmainīs finanšu pasauli. Uzskatu to par vienu no vissvarīgākajiem izgudrojumiem vēsturē. Var notikt kari un katastrofas, kuru dēļ parastās centralizētās finanšu sistēmas sabruktu, bet kriptovalūtas ir decentralizētas, un viss ir atkarīgs tikai no pieprasījuma un piedāvājuma,” norādīja I. Isers, kurš arī atklāja, ka viņam padomā ir vēl kāds jauns un neredzēts produkts, kuru gan viņš plašāk izrādīs tikai rudenī.

VID devis zaļo gaismu

Sazinoties ar VID, iestādes pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa apstiprināja, ka projekta autori ar viņiem ir runājuši un saņēmuši padziļinātu konsultāciju par to, kā uzņēmumam pareizi darboties, kā arī par to, kāda ir nodokļu specifika kriptovalūtas tirdzniecības jomā. “VID, pēc nodokļu maksātāja lūguma, sniedz un arī turpinās sniegt skaidrojumus un konsultācijas par nodokļu nomaksu, taču VID nav iesaistīts šajā projektā un arī nākotnē neplāno iesaistīsies vēstniecības darbā,” sacīja VID pārstāve. “Kopumā VID uz šo projektu skatās pozitīvi, jo projekta autori plāno savas saimnieciskās darbības ietvaros veikt arī skaidrojošo darbu par nodokļu nomaksu klientiem un fiziskām personām. Ņemot vērā ka šī saimnieciskās darbības joma ir diezgan jauna, tai nav sava specifiskā regulējuma un VID ikdienā saņem daudz jautājumu saistībā ar nodokļu nomaksu darījumos ar kriptovalūtu, cilvēku izglītošana un informēšana ir atbalstāma.”

LA.lv