×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. augusts, 2014
Drukāt

Latvijā atzīmē Baltijas ceļa 25. gadadienu (piecas galerijas) (7)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sestdien apritēja 25 gadi kopš trīs Baltijas valstis – Lietuva, Latvija un Igaunija – sadevās rokās, veidojot unikālo Baltijas ceļu.

1989.gada 23.augusta demonstrācija pievērsa pasaules uzmanību Molotova-Ribentropa noziedzīgā pakta parakstīšanas 50.gadadienai, kad PSRS un Vācija sadalīja ietekmes sfēras Austrumeiropā, tādējādi pieņemot lēmumu par daudzu tautu likteņiem.

Trīs Baltijas valstis pārsteidza pasauli – aptuveni divi miljoni cilvēku sadevās rokās, izveidojot 600 kilometrus garu ķēdi no Tompea pils pakājes Tallinā līdz Ģedimina torņa pakājei Viļņā, pa ceļam šķērsojot Rīgu un Daugavu.

Baltijas ceļa gājēji teica cits citam: “Par brīvību – jūsu un mūsu! Par cieņu pret nāciju tiesībām uz pašnoteikšanos, dzimto valodu un dzimto zemi.”

Demonstrācijas lielākais panākums bija PSRS piekāpšanās triju Baltijas valstu iedzīvotāju kopējā protesta priekšā, atzīstot savus pagātnes noziegumus. PSRS oficiāli atzina Molotova-Ribentropa pakta un tā slepeno protokolu esamību un 1989.gada 24.decembrī to pasludināja par spēkā neesošu. 2009.gada 30.jūlijā Baltijas ceļa dokumentālais mantojums tika iekļauts UNESCO ”Pasaules atmiņas” starptautiskajā reģistrā.

Baltijas ceļa 25 gadi augustā tiek pieminēti ar 50 dažādiem sarīkojumiem. Portāls “LA.lv” piedāvā fotoreportāžu no atsevišķiem akcijas piemiņas pasākumiem.

Akcijas “Baltijas ceļš” 25. gadadiena sestdien, 23. augustā, atzīmēta arī ASV pilsētā Čikāgā. Sarīkojumā piedalījās aptuveni tūkstotis cilvēku, arī dažādi mūziķi, ieskaitot populārās trimdas latviešu grupas “Čikāgas piecīši” dalībnieku Armandu Birkenu.

Sestdien vakarā tūkstoši cilvēku bija pulcējušies Baltijas ceļa 25.gadadienai veltītajā lielkoncertā Rīgā, pie Brīvības pieminekļa. Koncertā uzstājās solisti Daumants Kalniņš, Ieva Prudņikovaite un Jeronimus Milus. Koncertā piedalās arī grupa “Remix”.

Sestdien visu triju Baltijas valstu valdību vadītāji – Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs, Igaunijas premjerministrs Tāvi Reivass un Latvijas premjerministre Laimdota Straujuma (V) – Baltijas ceļa 25. gadadienas atceres pasākumu ietvaros apmeklēja VDK ēku jeb tā saukto Stūra māju.

Sestdien Vecrīgā, Doma laukumā, pie Latvijas Radio ēkas notikusī Baltijas ceļa 25.gadadienai veltītā zibakcija, kurā no cilvēkiem tika izveidota Baltijas valstu kontūra, neraisīja lielu sabiedrības interesi un nebija plaši apmeklēta. Pāris minūšu laikā zibakcijas dalībnieki, tostarp vidusskolēni un Saeimas deputāti, sastājās Baltijas valstu kontūras formā un kādu brīdi stāvēja, ļaujot fotogrāfiem iemūžināt notikušo bildēs. Pēc tam dalībnieki izklīda.

Sestdien pie Latvijas Saeimas ēkas tika iestādīts Baltijas valstu vienotības koks. Latvijā vienotību simbolizēs osis. Kā uzrunā klātesošajiem atzina Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa (V), pirms 25 gadiem notikusī miermīlīgā protesta akcija šodien atgādina par svarīgākajām vērtībām, kuras Baltijas valstu tautas aizstāvējušas – mieru, drošību un stabilitāti, vēsta LETA.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Ko rokās sadevusies tauta mēģina atveidot bildē nr. 5? Izskatās pēc tās vietas, kur mugura beidzas. Tas domāts simboliski, vai?

  2. palikušas vien mieles…

  3. Proamerikāņi sadevušies rokās,rāda kā kolonijā atzīmē saimnieku sponsorētus svētkus!

  4. Tie kuri piedalījās Baltijas ceļā zina ka šodien svinētāji un lētīe fanfaru mednieki runā tukšu, nebija visos posmos cilvēku lieli gabali bija tukši,tā ka ir patiesība un meli kopā bet labāk pastāstiet kuri cilvēki ar to akciju nopelnīja miljonus jo to taču sponsorēja ārvalstis bet tā laikā cilvēki domāja ka tas ir viņu brīvprātīga izvēle,bet neviens taču par velti neveda,neorganizēja,transports,degviela viss maksāja.

  5. visa tauta,katra gimene sovakar svines pie parpilnibas klatiem galdiem un labklajibas aurai vijoties ap katru maju lepni plivos karogi

  6. Дорога в ни куда.Депортация,стагнация ,безработица,нищета и голод.Вот будущее и настоящее этой страны.Большинство ,из тех ,кто стоял на той дороге сегодня разочарованы и многие покинули по принуждению на всегда эту страну .А довольными тут остались ,те ,кто живёт за счёт этих тут оставшихся, наивных людишек, которых тут, до сегодня, как овец и баранов,стригут наши правители во всех местах,где только можно и нельзя.

Draugiem Facebook Twitter Google+