×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2013
Drukāt

Latvijā decembrī būtiski pieaug apkures rēķini

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā decembrī būtiski pieauguši apkures rēķini ‒ augsto tarifu un zemākas gaisa temperatūras dēļ tie ir par 60‒70% augstāki nekā 2011.gada decembrī, liecina siltumapgādes uzņēmumu izplatītā informācija.

Rīgas siltumapgādes uzņēmuma “Rīgas siltums” Informācijas daļas vadītāja Jana Roze aģentūrai BNS pavēstīja, ka rīdzinieku rēķini par patērēto siltumenerģiju pērn decembrī bija vidēji par 63% lielāki nekā 2011.gada decembrī. “Āra gaisa temperatūras pazemināšanās par 6,5 grādiem un dabasgāzes tirdzniecības cenas pieauguma par 31% dēļ izrakstīto rēķinu summa par 2012.gada decembrī patērēto siltumenerģiju ir vidēji par 63% lielāka nekā 2011.gada decembrī,” viņa informēja.

Savukārt Ventspils iedzīvotājiem par pērn decembrī patērēto siltumu būs jāmaksā par vidēji 69% vairāk nekā 2011.gada pēdējā mēnesī, liecina Ventspils siltumapgādes uzņēmumu apkopotie dati. “Āra gaisa temperatūras pazemināšanās par 7,2 grādiem un tarifa pieaugums par 16,7% 2012.gada decembrī devis maksājumu par patērēto siltumenerģiju pieaugumu par 69%, salīdzinot ar 2011.gada decembri,” aģentūrai BNS pastāstīja pašvaldības uzņēmumā “Ventspils siltums”.

Ventspils pārstāvji arī piebilda, ka situācija siltumenerģijas izmaksu ziņā pašlaik ir līdzīga visā Latvijā un daudzviet siltumenerģija maksā vēl dārgāk, piemēram, viena megavatstunda siltumenerģijas bez PVN tarifa Ventspilī maksā 44,42 latus, Jēkabpilī – 44,65 latus, Rīgā ‒ 45,42 latus, Liepājā – 46,06 latus, Daugavpilī – 47,09 latus, Jelgavā – 49,52 latus, Rēzeknē – 55,91 latu, Jūrmalā – 55,92 latus.

“Daugavpils siltumtīklu” un “Jūrmalas siltuma” pārstāvji aģentūrai BNS atzina, ka pagaidām nav zināms, kads varētu būt apkures rēķinu pieaugums decembrī, jo rēķini par siltumu vēl tiek rakstīti.

Rīgas pašvaldības namu apsaimniekotāja “Rīgas namu pārvaldnieks” sabiedrisko attiecību speciālists Krists Leiškalns norādīja, ka uzņēmuma klienti rēķinus pašlaik vēl nav saņēmuši. “RNP klienti rēķinus par decembri vēl nav saņēmuši, taču domāju, ka viņi būs neapmierināti ar siltuma cenu pieaugumu, kā tas ir novērojams no citu apsaimniekotāju klientu reakcijas, kas jau ir izsūtījuši rēķinus,” teica Leiškalns.

Viņš arī sacīja, ka iepriekšējā pieredze liecina, ka ziemā varētu samazināties uzņēmuma klientu maksātspēja, taču pēc sezonas maksātspēja uzlabojas, un klienti cenšas samaksāt visus rēķinus, ko nav varējuši samaksāt ziemā.

Ventspils pilsētas domes pārstāve Inga Aulmane aģentūrai BNS pastāstīja, ka arī Ventspils iedzīvotāji rēķinus saņem tikai tagad un viņu negatīvo reakciju pagaidām pamatā var novērot komentāros internetā. “Tā kā iedzīvotāji rēķinus lielākoties saņēma trešdien vakarā vai ceturtdien, vēl nevar novērtēt, kāda būs iedzīvotāju reakcija attiecībā uz lielajiem siltuma rēķiniem. Taču sašutums par tiem aktīvi tiek pausts interneta forumos,” klāstīja Aulmane.

Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Andris Akermanis aģentūrai BNS atzina, ka Latvijas siltumapgādes uzņēmumi ir nobažījušies par iedzīvotāju spējām samaksāt lielos rēķinus par apkuri.  “Bažas jau mums ir vienmēr. Lielie rēķini par pagājušā gada decembri ir “force majeure” [nepārvarama vara], un mēs tur diemžēl neko nevaram padarīt. Tos veido gāzes cenu kāpums salīdzinājumā ar 2011.gada decembri apvienojumā ar auksto decembri pērn,” paskaidroja Akermanis.

Vienlaikus viņš izteica cerību, ka pārējie ziemas mēneši būs siltāki un līdz ar to iedzīvotājiem būs mazāk jāmaksā par apkuri.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+