×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. oktobris, 2013
Drukāt

Latvija “Doing Business” reitingā ierindojas 24.vietā

Foto: LETAFoto: LETA

Zivju pārstrādes uzņēmuma "Kolumbija" ražotne.

Pasaules Bankas “Doing Business” 2014.gada pētījumā Latvija saglabājusi 24.vietu, liecina informācija “Doing Business” mājaslapā.

Pagājušā gada reitingā gan bija norādīts, ka Latvija ieņēmusi 25.vietu, tomēr vēlāk šis reitings ticis koriģēts.

Kā informēja “Swedbank” ekonomiste Kristilla Skrūzkalne, Latvija, lai gan noturējusi salīdzinoši augstu vietu pasaulē, tomēr atpaliek no pārējām Baltijas valstīm pēc uzņēmējdarbības vides novērtējuma.

Igaunija jaunākajā reitingā ieņem 22.vietu, bet Lietuva ierindojusies 17.vietā, ieņemot augstāko vietu no Baltijas valstīm.

2014.gada reitingā pirmo vietu ieņem Singapūra, otrajā vietā ir Honkonga, trešajā vietā – Jaunzēlande, ceturtajā – ASV, bet piektajā – Dānija.

Latvija nav stāvējusi uz vietas reformu ieviešanā. Indeksā vērojams spējš uzlabojums attiecībā uz būvniecības atļaujām, kur Latvija ierasti ļoti vāji startējusi, šogad šajā aspektā Latvija pakāpusies uz 79.vietu pasaulē no 118.vietas pērn. Arī citos faktoros redzami nelieli uzlabojumi, piemēram, samazinājies laiks, kas nepieciešams, lai uzsāktu uzņēmējdarbību, un kopējais nodokļu slogs ir nedaudz mazinājies.

Skrūzkalne norāda, ka Latvijai vēl ir daudz iespēju augt, lai kļūtu par uzņēmējiem pievilcīgāku valsti. “Doing Business” indeksā Latvijai joprojām visvājāk klājas būvniecības atļauju pozīcijā, to saņemšana ir salīdzinoši dārga un laikietilpīga, turklāt procedūru skaita ziņā mēs startējam visvājāk Baltijas valstu vidū.

“Doing Business” novērtējumā Latvijā uzņēmumiem ir ievērojami dārgāk pieslēgt elektroenerģiju nekā Igaunijā un Lietuvā. Tāpat īpašuma reģistrēšana ir laikietilpīgāka un prasa lielāku procedūru skaitu nekā pārējās Baltijas valstīs, turklāt īpašuma reģistrācija Latvijā izmaksā krietni dārgāk nekā Igaunijā, Lietuvā un pat Krievijā.

Nacionālās Industriālās politikas pamatnostādnes iezīmē industriālo zonu attīstīšanu, kas varētu atvieglot piekļuvi elektroenerģijai gan laika, gan izmaksu ziņā. Tāpat domājams, ka jaunais būvniecības likums, kas stāsies spēkā ar nākamā gada 1.februāri, varētu uzlabot Latvijas pozīciju būvatļauju iegūšanas ziņā.

Pasaules Banka “Doing Business” pētījumā aplūko uzņēmējdarbības vidi 189 pasaules valstīs un teritorijās.

Pēdējā vietā ierindojusies Čada, bet nedaudz virs tās ierindojas Centrālāfrikas Republika, Lībija, Dienvidsudāna, Kongo Demokrātiskā republika.

Šis jau ir vienpadsmitais “Doing Business” pētījums. Pirmais tika publiskots 2003.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+