Foto – LETA

Latvija dzimumu līdztiesības jomā ir 15.vietā pasaulē 0

Latvija dzimumu līdztiesības ziņā šogad ir pakāpusies līdz 15.vietai pasaulē – tas ir par četrām pozīcijām augstāks sniegums nekā pērn un daudz labāks rādītājs nekā abām pārējām Baltijas valstīm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Par to liecina jaunākais Pasaules ekonomikas foruma (WEF) pētījums “The Global Gender Gap Index 2012” (“Globālais dzimumu atšķirības indekss 2012”), kurā izvērtēta plaisa, kāda ekonomiskās, tiesiskās un sociālās līdztiesības jomā starp vīriešiem un sievietēm pastāv 135 pasaules valstīs.

Lietuva, kas pērn pētījumā bija ierindota 37.vietā, šogad pakāpusies līdz 34.vietai. Savukārt Igaunija no 52.vietas noslīdējusi līdz 60.vietai pasaulē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījuma autori izvērtēja četrus pamatkritērijus: sieviešu un vīriešu līdztiesību līdzdalībā un iespējās ekonomikā, salīdzināja sieviešu un vīriešu īpatsvaru, kas iegūst pamata, vidējo un augstāko izglītību, kā arī atšķirības abu dzimumu lasītprasmē, veselības stāvokli, sagaidāmo dzīves ilgumu un iesaistīšanos politikā.

Visi rādītāji valstīm tika apkopoti skalā no 0 līdz 1, kur 0 ir sliktākais, bet 1 ir labākais rezultāts.

Latvijas vērtējums dzimumu līdztiesībā pēc izglītības kritērija ir 1, bet pēc veselības stāvokļa – 0,9796. Savukārt ekonomiskās līdztiesības rādītājs Latvijā ir 0,7618, bet līdztiesība politikā novērtēta tikai ar 0,2875 punktiem, kas arī bija sliktākais rādītājs, kurš liedza Latvijai iegūt vēl augstāku pozīciju.

Sieviešu un vīriešu līdztiesības ziņā pirmajā vietā pasaulē ceturto gadu pēc kārtas ir Islande, bet otrajā un trešajā vietā – Somija un Norvēģija.

Latvijai priekšā ir arī Lesoto, Vācija, Beļģija, Nīderlande, Šveice, Nikaragva, Filipīnas, Dānija, Jaunzēlande, Īrija un Zviedrija.

Piemēram, Nikaragvas un Lesoto augstās pozīcijas skaidrojamas ar sieviešu lielu īpatsvaru šo valstu parlamentā, bet, piemēram, Grieķijas zemā pozīcija ar to, ka parlamentā pašlaik darbojas tikai sešas sievietes pretstatā 31 sievietei 2011.gadā. Pērn Grieķija dzimumu līdztiesības indeksā bija 56.vietā, bet tagad noslīdējusi uz 82.pozīciju, kas ir sliktākais sniegums Eiropas Savienības valstu vidū.

ASV dzimumu līdztiesība novērtēta ar 22.vietu, bet Krievija ir 59.vietā. Ķīna dzimumu līdztiesības indeksā ir 69.vietā.

Reklāma
Reklāma

Vismazākā līdztiesība sieviešu un vīriešu vidū pastāv Jemenā, Pakistānā un Čadā.

Pētījuma autori norāda, ka dzimumu līdztiesības vairošana ir fundamentāli svarīgs faktors, kas veicina ekonomikas izaugsmi un stabilitāti.

Globālais dzimumu atšķirību indekss ļauj novērtēt, cik labi valstīm izdodas vīriešu un sieviešu vidū sadalīt tām piederošos resursus un iespējas neatkarīgi no kopējā resursu un iespēju daudzuma. Tādējādi zemākās vietas indeksā ieņem nevis tās valstis, kurās, piemēram, ir zemāks vispārējais izglītības līmenis, bet gan tās, kurās izglītības ieguves iespējas vīriešiem un sievietēm netiek nodrošinātas vienādā līmenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.