×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
7. marts, 2016
Drukāt

Latvija EIB Junkera plānam iesniegusi vairākus lielos projektus par 400 miljoniem eiro (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvija Eiropas Investīciju bankai (EIB) Eiropas Investīciju plāna jeb tā dēvētā Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera plāna ietvaros iesniegusi vairākus lielos investīciju projektus kopumā par 400,3 miljoniem eiro, aģentūra BNS uzzināja Finanšu ministrijā (FM).

Ministrijā atzīmēja, ka attīstības finanšu institūcija “Altum”, kas ir nacionālais kontaktpunkts Latvijā sadarbībai ar Eiropas Investīciju konsultāciju centru (EIKC), strādā pie vairākiem projektiem, kuriem plānots piesaistīt Junkera plāna jeb Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (EFSI) līdzekļus. Sākotnēji iespējamai finansēšanai no EFSI tika apkopots saraksts ar 56 projektu idejām 2,11 miljardu eiro kopsummā.

Šobrīd ir iesniegti vairāki lielo investīciju projekti par kopējo summu 400,3 miljoni eiro ar potenciālu EIB finansējuma piesaisti katram projektam no 25 miljoniem eiro.

FM norādīja, ka vairāki no šiem projektiem ir tuvu līguma noslēgšanai, un ciešā sadarbībā ar EIKC tiek aktīvi strādāts pie tā, lai nodrošinātu iesniegto projektu pieteikumu atbilstību EFSI noteiktajiem kritērijiem, kā arī lai sniegtu nepieciešamo papildu informāciju. Šobrīd vistuvāk iespējamai līguma slēgšanai ir Ķekavas apvedceļa projekts.

Tāpat investīciju piesaistei maziem un vidējiem projektiem ir plānots izveidot atsevišķas investīciju platformas (COSME un InovFinn) , kas cita starpā paplašina uz tirgus nepilnību pētījuma pamata izstrādājamo uzņēmējdarbības valsts atbalsta programmu darbības apmērus un riska uzņemšanās iespējas. FM skaidroja, ka šo platformu ietvaros atbalsta saņēmēji būs mazie un vidējie komersanti, kuriem būs iespējas īstenot projektus ar “Altum” kā finanšu starpnieka atbalsta instrumentiem.

Plānots, ka platformu finansējuma piesaistei “Altum” slēgs līgumus ar Eiropas Investīciju fondu. “Altum” šobrīd strādā pie platformu pieteikumu sagatavošanas un tos plānots iesniegt Eiropas Investīciju fondam tuvākajā laikā. Sagaidāms, ka līgumi par platformu finansēšanai paredzētā finansējuma piesaisti ar Eiropas Investīciju fondu varētu tikt noslēgti 2016.gada otrajā ceturksnī.

Jau vēstīts, ka Junkera plāna ietvaros tikai sešas valstis nav noslēgušas līgumus, tostarp Latvija.

Eiropas Komsijas (EK) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” stāstīja līgumus vēl nav noslēgušas Lietuva, Latvija, Rumānija, Grieķija, Malta un Kipra.

Tāpat aģentūra BNS jau ziņoja, ka Junkers 2014.gada novembra beigās oficiāli paziņoja par investīciju plānu 315 miljardu eiro apmērā, kura mērķis ir veicināt Eiropas Savienības ekonomikas izaugsmi. Plāns paredz, ka Eiropas Savienības ekonomikai laika posmā līdz 2018.gadam tiktu piesaistītas investīcijas vismaz 315 miljardu eiro apmērā. Atšķirība Eiropas Komisijas piedāvātajam investīciju veicināšanas projektam no līdzšinējām investīcijām caur Eiropas Savienības fondiem ir tajā, ka tas būs līdzfinansējums privātiem un publiskiem projektiem, piesaistot finanšu instrumentus ar multiplicējošu ietekmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Eiropa dod naudu, bet Latvijā nav kas to paņem. Arī jauniem projektiem ražošanas attīstībai. Uzrakstīju
    priekšlikumu prezidentam par dzelzsrūdas ieguves iespējām Latvijā, bet prezidents saslima, droši vien neizlasīja to un ierēdņi viņa vietā tikai atrakstījās, neviens nekādu interesi neizrādīja. Zinām, ka mums ir vismaz 2 augstvērtīgas dzelzsrūdas iegulas, kuras pakāpeniski varētu apgūt. Kamēr naudu dod, tā ir jāizmanto vismaz šīs rūdas ģeoloģiskai izpētei, bet nekā, Vides un Zinātnes ministrijai pilnīgi nav nekādas intereses. Lietuvieši izmantojot ES naudu realizē sašķidrinātās gāzes projektus, igauņi iecerējuši būvēt tuneli zem jūras, kas savienos Tallinu un Helsinkus (85 km), tikai latvieši ne uz ko nav spējīgi, vienīgi uz politiskām intrigām un pļāpāšanu. Rodas iespaids, ka pie valsts stūres tikpat kā nav valstiski domājošu cilvēku, kuri patiesi rūpētos par tās attīstību.

  2. lielie projekti: imigrantu ievazāšana Latvijā ??

Draugiem Facebook Twitter Google+