×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2016
Drukāt

Latvija esot bibliotēku zeme – uz diviem miljoniem 1708 bibliotēku (10)

Latvijas Nacionālā bibliotēka vakarā.Latvijas Nacionālā bibliotēka vakarā.

Foto - LETA

Latviju var pamatoti uzskatīt par bibliotēku zemi – diviem miljoniem iedzīvotāju pieder 1708 bibliotēkas, un vairāk par astoņiem simtiem no tām ir publiskas, paudis arhitekts Jānis Dripe, kurš ir arī kurators fotoizstādei “Gaismas pils un Gaismas tīkls. Birkerta projektētā Latvijas Nacionālā bibliotēka un 9 Latvijas arhitektoniski izteiksmīgākās publiskās bibliotēkas”, ko atklās trešdien.

“Latviju var pamatoti uzskatīt par bibliotēku zemi – diviem miljoniem iedzīvotāju pieder 1708 bibliotēkas, un vairāk par astoņiem simtiem no tām ir publiskas. Nacionālo bibliotēku, kuru lepni saucam par Gaismas pili, un visas publiskās bibliotēkas vieno Gaismas tīkls. Mūsdienu bibliotēkas ir kopienu centri un informētas sabiedrības atbalsta punkti, kuru labākajos piemēros saturs mājo labas arhitektūras vidē. Šī izstāde un katalogs ir vēstījums par 10 Latvijas 21. gadsimta arhitektoniski interesantākajām bibliotēkām – apskatot vērienīgo un savpatīgo Nacionālo bibliotēku un deviņus veiksmīgus, lai arī atšķirīgus publisko bibliotēku risinājumus,” saka Dripe.

Fotoizstādi atklās 27.jūlijā plkst. 16 Gaismas pilī. Izstādi radījusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība (LNB Atbalsta biedrība) un arhitekts Dripe, lai izceltu un iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijas 21. gadsimta sākuma arhitektoniski interesantākajām bibliotēkām – Gaismas pili un deviņām publiskajām bibliotēkām: Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēku “Vidzeme”, Ventspils Galveno, Ventspils Pārventas, Valmieras integrēto, Kuldīgas Galveno, Limbažu Galveno, Cēsu Centrālo, Tukuma un Jaunklidža bibliotēku. Desmit skaistākajām bibliotēkām tiek veltīts arī izstādes katalogs. Foto autori ir Indriķis Stūrmanis, Ansis Starks, Andris Tone, Jānis Dripe, Laimonis Šmits. Izstādes un kataloga mākslinieks Juris Petraškevičs.

Izstāde ir kā turpinājums fotoizstādei “Latvijas mazās gaismas pilis”, kas parāda 60 pēdējā desmitgadē pozitīvas pārmaiņas piedzīvojušas bibliotēkas. “Gaismas pils un Gaismas tīkls” izceļ 9 arhitektoniski izcilākās no publisko bibliotēku vidus un piepulcē tām īpašo, simbolisko un vērienīgo Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Undīne Būde, LNB Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja komentē, ka valsts un pašvaldību izpratne par bibliotēku ieguldījumu iedzīvotāju nākotnē ir devusi iespēju no jauna tapt un attīstīties daudzām Latvijas bibliotēkām. Izstāde ir par atšķirīgiem bibliotēku ārējiem veidoliem, bet tos vieno vēstījums, ka tās ir sabiedrības iedvesmas, izaugsmes un bagātināšanās vietas.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nevajag nu pārspīlēt… Ar bibliotēkām viss ir kārtībā. Visvairāk bļaustās tie, kas tās vispār neapmeklē. Katrs jau mēra pēc sevis.

 2. Labprāt gribētu ap meklēt muzeju pēc darba laika, teiksim līdz 10 vakrā! 🙂

 3. Kas nu ko sauc par biblioteku. Piecàs grāmatas plauktā?

  Kas nu ko sauc par biblioteku.

 4. gigantomānijas paliekas… ir ko optimizēt- ar autobusiņu daudzviet pietikto, mums bija arī milzums algotu darbinieku kultūras sfērā…

 5. Jelgavā, kur 50% darbaspējīgo iedzīvotāju katru dienu brauc strādāt uz Rīgu un atgriežas vēlu vakaros, pilsētas bibliotēkas darba laiks vasarā ir kā valsts iestādē, līdz. 18. Tad kam tā bibliotēka vajadzīga? Pensionāriem? Nu izskatās, ka tā. Būtu labāk strādājuši sestdienās, bet, teiksim, darba dienās kādas 2 dienas nedēļā būtu slēgtas. Ziemā vismaz strādā svētdienā, paldies, cik necik tieku palasīt. Nu laukos, protams, citādāk. Bet ja bibliotēkas būs nepieejamas cilvēkiem dēļ viņu darba laika, tad ātri paliks kā muzeji. Pēdējie, skatos, vai no ādas sāk līst laukā, lai tikai būtu apmeklētāji.

 6. Laukos biblotekas tiek apmekletas reti.Pilnigi pietik ar vienu bibloteku novada centra teritorija.

  • Lauku bibliotēka > vika Atbildēt

   Nemelo, LAUKU bibliotēkas tiek ameklētas …BIEŽI –
   Pieaugušies tas ir pats par sevi saprotams – īpaši vecākā paaudze- ka ierasti mēro ceļu uz bibliotēku.
   Nāk mazie bērni, kamēr vecāki darbā rotaļājās un lasa grāmatas viņiem īpaši iekārtotā stūrītī! Lielākie skolasbērni izmanto DATORUS, tā liekot lietā jaunās informācijas tehnoloģijas …Internetā izlasāma gan jaunākā informācija kas notiek latvijā un pasaulē, gan lasa grāmatas…Bērni ņem grāmatas lasīšanai uz mājām…

  • Pareizi saki. Tikai alkoholiķes tādas kā tu ne tikai reti, bet vispār neapmeklē bibliotēku@

 7. Dazos pagastos ir pat divas,tris biblotekas.Tur lielakoties strada TIE kuri,ir vajadzigi pasvaldibai,balsu skaitisanai velesanu laika.

Draugiem Facebook Twitter Google+