×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
30. janvāris, 2014
Drukāt

Latvijā – etnodžeza dīva Maira Andrade


Maira_Andrade_4

Lielajā ģildē 4. februārī pirmo reizi Latvijā uzstāsies etnodžeza dīva Maira Andrade no Kaboverdes. 5. februārī izsludināts mākslinieces papildkoncerts Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors”.

Mairas izpildītā mūzika aptver visus pasaules žanrus, no rietumu romantisma līdz dienvidu jutekliskumam un Āfrikas nacionālajam regejam. Tā ir aktuāla, tropiska, ceļojoša mūzika. Dziedātājas mērķis bija radīt, kā viņa pati saka, mūziku, kas atspoguļotu viņas dzīvi. Mākslinieces dzīve tiešām ir krāsaina. Viņas tēvs cīnījās par Kaboverdes neatkarību, un šo cīņu atbalstīja Kuba. Kad radās bažas par tēva partneres veselības stāvokli grūtniecības laikā, viņa devās uz “brālīgo republiku”, lai tur laistu pasaulē bērnu. Tā Maira piedzima Havanā. Viņas agrā bērnība pagāja Prajā, Kaboverdes galvaspilsētā. Tad sešu gadu vecumā viņa kopā ar māti un patēvu diplomātu devās uz Senegālu, Angolu un Vāciju. Atgriežoties Kaboverdē četrpadsmit gadu vecumā, viņa sāka dziedāt un ieguva zelta medaļu frankofonijas spēlēs Otavā 2001. gadā.

Mairas dziedāšana ir dzirkstošo, dejojošo krāsu, samtaino ritmu un pikanto melodiju sajaukums. Viņas balss ir smalki piesātināta ar pipariem tā, it kā Eiropas mūzika būtu tropu arhipelāgs. Dziesmas uzdzen domas par bezgalīgo vasaru, kas dažreiz mēdz būt rasaina un miglā tīta, taču bez jebkādiem mājieniem par eksotiku. Izdziedātas Kaboverdes dziesmas kreolu, angļu un portugāļu valodā, tās ierauj mūs savā siltajā, aizraujošajā pārsteigumu pilnajā pasaulē. Dziedātāja nāk no Santjago salas, kur mūzikas ritmi ir perkusīvi, ritmiski un ietver Āfrikas motīvus – funanu un batuku, žanrus, ko koloniju elite uzskatīja par necienīgiem, un tie nekad nav skanējuši plašajā pasaulē. Taču Maira šos ritmus dievina.

Par mākslinieci saka, ka viņa nav tradicionālā stila dziesmu izpildītāja. Viņa var būt jauka, bet viņa ir arī enerģiska, pašpārliecināta un stingra. Viņas mūzikā un dzīvē eksistē brīvais gars. 28 gadus vecās dziedātājas ceturtajā albumā “Lovely Difficult”, kas drīzumā nonāks mūzikas plauktos, viņa skaidri liek saprast, ka viņas dzīve un mērķi nav tik vienkārši, kā tas varētu likties. Jaunā albuma nosaukums “Lovely Difficult” ir mīļvārdiņš, kā dziedātāju sauc viņas partneris. Savā ceturtajā albumā M. Andrade atklāj pasaules karti – no savas dzimtās Kaboverdes līdz Eiropas mūzikai un tropikālistiskajiem sapņiem. Par jauno albumu saka, ka tas ir konfidenciāls, pārliecinošs, bagāts un multilingvāls.

UZZIŅA

4. II 19.00 – Lielā ģilde

5. II 19.00 – Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors”

Biļetes: Uz Rīgas koncertu nopērkamas Biļešu servisa kasēs, www.bilesuserviss.lv, bet uz Rēzeknes koncertu – Biļešu paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cenas: Rīgas koncertā 12 – 39 eiro; Rēzeknes koncertā: 10 – 25 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+