×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2013
Drukāt

Latvijā ierodas jaunais Lietuvas premjers Butkevičs

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lietuvas premjers Aļģirds Butkevičs bērnībā nodarbojies ar brīvo cīņu, dzīves laikā izskolojies par inženieri un ieguvis arī sociālo zinātņu doktora grādu, bet pēdējos 20 gados viņu var raksturot kā politikas ilgdzīvotāju, kurš vairākkārt ievēlēts Seimā un ieņēmis arī ministru amatus.


Pašreizējais Lietuvas premjers dzimis 1958. gada 19. novembrī Pažeriu ciemā Radvilišķu rajonā. “Viņu sauca par Jonu,” laikrakstam “Lietuvos Rytas” atzinusi premjera pirmā skolotāja Zofija Rulene, kura parādījusi klases žurnālu, kurā atzīmēts, ka viņa rakstīšanā, matemātikā un zīmēšanā apmācījusi Jonu, nevis Aļģirdu. Kāds bijušais klasesbiedrs parādījis žurnālistiem albumu, kurā zem skolas laiku bildes ir rakstīts Jonas, bet zem bildes, kur pašreizējais premjers jau ir politiķis, rakstīts Aļģirds. “Mani kristīja kā Aļģirdu. Bet vārds Jons mūsu dzimtā ir tradīcija – vectēvs bija Jons, tēvs arī bija Jons, man arī bija jābūt Jonam. Kad studiju laikos mainīja pases, atteicos no otra vārda. Aļģirds man vairāk gāja pie sirds,” atcerējās premjers. Lietuvas premjers 14 gadu vecumā sācis trenēties brīvajā cīņā un ar to nodarbojies piecus gadus. Interese par cīņas sporta veidiem viņam saglabājusies arī vēlāk. Neilgi pēc ievēlēšanas premjera amatā viņš ar savu klātbūtni pagodinājis kādu ārmreslinga sacensību atklāšanu Viļņā. Pēc vidusskolas premjers ieguvis inženiera ekonomista izglītību. Strādājis Vilkavišķu izpildkomitejā par arhitektu. Pēc Lietuvas valstiskuma atjaunošanas A. Butkevičs iestājās Lietuvas Sociāldemokrātu partijas rindās. 2009. gadā Lietuvas premjers kandidēja Valsts prezidenta vēlēšanās, taču vēlēšanu otrajā kārtā piekāpās pašreizējai prezidentei Daļai Grībauskaitei. Savukārt pērn rudenī notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarēja, kas liecināja par Lietuvas politikas kursa maiņu no labēji centriskas politikas uz kreisi centrisku. Jāatzīmē, ka koalīcijas veidošanās process Lietuvā bija saspringts dažādo partiju reputācijas dēļ. Lietuvas prezidente D. Grībauskaite nominēja A. Butkeviču par valdības vadītāju. Vēlāk Grībauskaite izteikusies, ka līdz ar ekonomikas pieaugumu palielinās risks, ka jaunā kreisi centriskā valdība var sabrukt priekšlaikus. Uz šo kritiku A. Butkevičs atbildējis, ka valdība ir gatava nostrādāt pilnus četrus gadus.

“Lietuvā politiskajās aprindās, jo sevišķi parlamentā, ir mode runāt par koalīcijas noturēšanos – tad līdz Lieldienām, tad līdz kartupeļu rakšanai, tad līdz kartupeļu stādīšanai. Būtu labāk, ja mums pēc iespējas mazāk traucētu,” atbildēja Lietuvas premjers.

Atšķirībā no iepriekšējās valdības vadītāja Andra Kubiļus viņš ir kritiski noskaņots attiecībā uz Visaginas AES projektu un ir izteicis šaubas par tā ekonomisko labumu, kā arī uzskata, ka rūpīgāk jāizvērtē iespējamais vides apdraudējums, un apšaubījis iepriekš veiktos ministriju aprēķinus. Viņš iestājas par to, lai bagātāki cilvēki maksātu lielākus nodokļus, kas varētu veicināt lielāka vidusslāņa veidošanos. Pirms Ziemassvētkiem Lietuvas premjers medijos izteicies, ka lietuvieši “nav drūmi cilvēki”. “Jautājums jāuzdod citādi – vai cilvēkiem pietiek naudas svētkiem? Iespējams, nelaime ir tā, ka lielā bezdarba dēļ noteiktai iedzīvotāju daļai nav iespējas svinēt svētkus. Un tā jau ir problēma,” atzina premjers. Viņš ar sievu Janīnu Ziemassvētkus svinējis kopā ar meitas Indres ģimeni, viņaprāt, tie bijuši īpaši, jo pie svētku galda sēdusies arī viņa astoņus mēnešus vecā mazmeitiņa Kamile. Jāpiebilst, ka pirms vairākiem gadiem viņa ģimenē notika traģēdija – autokatastrofā gāja bojā dēls Martins.
Latvijas apmeklējums ir Lietuvas premjera pirmā oficiālā ārvalstu vizīte. Tajā ar Latvijas augstākajām amatpersonām plānots pārrunāt jautājumus par reģionālo sadarbību, kopīgos enerģētikas un transporta projektus, kā arī ES jautājumus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+