Foto – Shutterstock.com

Latvijā ievieš jaunu ķirurģisku pieeju aknu metastāžu ārstēšanā 0

Aizvadītajā nedēļā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrā onkoķirurga docenta Armanda Sīviņa vadībā tika veikta jau otrā Latvijā unikālā operācija mēneša laikā pacientam ar vēža diagnozi.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
Lasīt citas ziņas

Kādam 52 gadus vecam vīrietim tika diagnosticēts ļaundabīgs audzējs resnajā zarnā ar 10 metastāzēm abās aknu daivās. Agrāk šādi pacienti saņēma paliatīvu ārstēšanu, kas nozīmē, ka nekādi radikāli ārstēšanas soļi vairs nav iespējami. Tomēr ārvalstu uzkrātā pieredze, kur šāda veida pacientus aktīvi ārstē, ļāva uzdrošināties jaunu pieeju ieviest arī Latvijā un tās galvenais mērķis ir pilnībā likvidēt metastāzes aknās un saglabāt to funkciju divu etapu operācijā. Situāciju sarežģīja apstāklis, ka metastāzes bija skārušas abas aknu daivas (labajā daivā bija lielāka metastāžu masa). Līdz ar to vienā operācijā tās nebūtu iespējams likvidēt tā, lai izslēgtu aknu mazspējas attīstīšanos – aknu apjoms, kas paliek, ir par mazu, lai cilvēks ar to varētu izdzīvot.

Pēc resnās zarnas rezekcijas un ķīmijterapijas aknu metastāžu ķirurģiska ārstēšana tika veikta divos etapos. Pirmā aknu operācija veikta jau šā gada augustā, kad galvenais uzdevums bija izņemt 4 metastāzes no kreisās daivas un pārdalīt labās daivas asinsvadu, lai novirzītu asins plūsmu uz kreiso daivu, tādā veidā palielinātu tās apjomu un izvairītos no aknu mazspējas. Starp abiem operāciju etapiem pacients turpināja saņemt ķīmijterapiju, pēc kuras kreisajā daivā metastāzes vairs netika konstatētas un tā bija palielinājusies izmēros. Teicamie rezultāti pirmajā posmā ļāva pieņemt lēmumu par otrās operācijas veikšanu, kuras laikā bija pilnībā jāizņem daudz smagāk skartā labā aknu daiva. Operāciju tehniski sarežģītāku padarīja gan saaugumi, gan fakts, ka metastāzes bija cieši saistītas ar lielajiem asinsvadiem; kopumā otrā operācija ilga 8 stundas. Pašlaik pacienta stāvoklis tiek raksturots kā stabils.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānorāda, ka šis pozitīvais rezultāts tika panākts pateicoties multidisciplinārās komandas darbam, jo ļoti svarīga loma bija ne tikai ķirurgu brigādēm (Doc.Armands Sīviņš kopā ar dr.Sergeju Gerķi un dr.Tatjanu Klimovsku pirmajā operācijā un dr.Leldi Lauku un dr.Ivanu Jelovski – otrajā) un anestezioloģei dr.Ilonai Kreicei, bet arī ķīmijterapeitiem dr.Signei Plātei un dr.Svetlanai Kašpērovai, radiologiem-diagnostiem dr.Inetai Nemiro un dr.Artai Strazdiņai un patologam Doc.Sergejam Isajevam.
Latvijā gada laikā resnās un taisnās zarnas vēža diagnoze tiek uzstādīta ap 1200 pacientiem, apmēram pusē no šiem gadījumiem attīstās metastāzes aknās. Ja šos pacientus neoperē, tad 5 gadus nodzīvo tikai 2%, bet ārvalstu kolēģu pieredze rāda, ka pēc šādām plašām un sarežģītām operācijām piecu gadu dzīvildzi sasniedz 50 -60% pacientu.

Neskatoties uz to, ka pēdējos gados ir palielinājies finansējums valsts apmaksātas ārstēšanas saņemšanai onkoloģiskajiem pacientiem, Latvijas vadošie onkologi pauž cerību, ka valsts finansējums sasniegs apmēru, kas atbildīs ar vēzi slimo pacientu ārstēšanas reālajām izmaksām un klīnisko universitāšu slimnīcu ārsti, kuri ārstē vissarežģītākos pacientus un veic vissmagākās operācijas, saņems padarītajam atbilstošu atalgojumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.