Ekonomika
Darbs

Latvijā ir 14,5 tūkstoši brīvo darbvietu, visvairāk – valsts pārvaldē 3

Foto – LETA

Latvijā ir 14,5 tūkstoši brīvo darbvietu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati par pirmo pusgadu.

No tām 5,8 tūkstoši bija sabiedriskajā sektorā un 8,7 tūkstoši privātajā sektorā. No visām Latvijā pieejamajām darbvietām 1,6% darbvietu bija brīvas, sabiedriskajā sektorā – 2%, bet privātajā – 1,4%. Visaugstākais brīvo darbvietu īpatsvars bija valsts pārvaldē – 4,2% no visām darbvietām, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē – 2,6%, veselības un sociālās aprūpes nozarē – 2,1 %, kā arī apstrādes rūpniecībā un finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē – katrā 2%.

Pirmā pusgada beigās Latvijā bija 891,2 tūkstoši aizņemto darbvietu, salīdzinājumā ar 2015. gada pirmā pusgada beigām to skaits ir samazinājies par 3,2 tūkstošiem jeb 0,4%.

Gada laikā privātajā sektorā aizņemto darbvietu skaits nokrities par 2,4 tūkstošiem jeb 0,4%, samazinoties līdz 601,0 tūkstošiem. Sabiedriskajā sektorā aizņemto darbvietu skaits bija 290,3 tūkstoši, kas ir par 0,8 tūkstošiem jeb 0,3 % mazāk nekā 2015. gada attiecīgajā periodā.

Gada laikā visvairāk samazinājies aizņemto darbvietu skaits kvalificētu strādnieku un amatnieku, kā arī vienkāršo profesiju pamatgrupā – attiecīgi par 7,4% jeb 6,9 tūkstošiem un 1,6% un 1,8 tūkstošiem. Mazāk kļuvis arī iekārtu un mašīnu operatoru, kā arī dažādu jomu speciālistu.

Gada laikā visstraujāk aizņemto darbvietu skaits samazinājās būvniecībā – par 10,2% jeb 6,3 tūkstoši, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 9,0 % jeb 0,3 tūkstoši un pakalpojumu nozarē – par 2,7% jeb 0,4 tūkstošiem.

Vislielākais aizņemto darbvietu pieaugums bija informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē – par 7,9% jeb 2,2 tūkstošiem, ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē – par 5,2% jeb 0,4 tūkstošiem un administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē – par 4,4 % jeb 1,6 tūkstošiem.

Vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozarē, kurā ir lielākais aizņemto darbvietu skaits, gada laikā nav vērojamas būtiskas izmaiņas – šā gada 2. ceturksnī aizņemtas 148,9 tūkst. darbvietas (kritums par 0,1 %). Apstrādes rūpniecībā aizņemto darbvietu skaits samazinājies līdz 111,4 tūkstošiem (kritums par 0,3 %). Savukārt izglītības nozarē aizņemto darbvietu skaits saruka par 0,7 % un bija 96,5 tūkst.

Saskaņā ar apsekojuma metodoloģiju brīva darbvieta ir tā, kurai ceturkšņa beigās pretendents nav izvēlēts un līgums nav noslēgts un darba devējs veic aktīvus pasākumus, lai atrastu tai piemērotu pretendentu, kā arī gatavojas to aizpildīt nekavējoties vai tuvākajā laikā.

LA.lv