×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
26. novembris, 2014
Drukāt

Latvija ir piemērs Ukrainas atbalstam. Saruna ar vēstnieku Oļeiņiku

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Šomēnes savu darbu Latvijā beidz Ukrainas vēstnieks Anatolijs Oļeiniks, kas Latvijā pavadījis trīsarpus gadus. Viņa darbā satraucošākais bijis pēdējais pusgads, kura laikā Ukrainas austrumos plosās Krievijas izraisītā un atbalstītā agresija.

– Kā jūs vērtējat Latvijas atbalstu Ukrainai šajos laikos?

A. Oļeiniks: – Esmu ļoti pateicīgs Latvijas sabiedrībai un politiķiem par saprotošo attieksmi Ukrainas jautājumos. Pašlaik Ukraina iet cauri smagam pārbaudījumam – tā aizstāv visu Eiropu no agresijas. Uz Ukrainas pleciem ir smaga nasta – stāvēt pretim Krievijas agresijai, kam jau ir tiešas iejaukšanās raksturs. Krievija piegādā munīciju teroristiem, un karadarbībā Ukrainā piedalās Krievijas armijas karavīri un karaspēka regulārās vienības. Mūsu pagātne bija skaista, izņemot pēdējo pusgadu, kad Krievija ar savu neprātīgo avantūru izbojāja visas Eiropas kolektīvās drošības sistēmu, kas tika veidota ilgu gadu gaitā. Tas liek mums atbilstoši reaģēt un kardināli mainīt viedokli par nacionālo drošību.

Ukrainas prezidents Petro Porošenko tikšanās laikā ar savu Lietuvas kolēģi Daļu Grībauskaiti deva skaidru signālu, ka Ukraina stingri atjauno politisko kursu uz Eiroatlantiskās drošības integrāciju. Šis kurss atspoguļo Ukrainas pilsoņu vēlmi. Cilvēki izdarīs savu izvēli.

Runājot par Latvijas un Ukrainas divpusējām attiecībām, tām par pamatu jābūt līgumiem, kas tika parakstīti Latvijas prezidenta Andra Bērziņa vizītes laikā Ukrainā starp mūsu valstīm. Tām lietām, par kurām vienojās mūsu delegācijas, ir jāiegūst tālākā attīstība. Diemžēl panāktās vienošanās ekonomikā starp Latviju un Ukrainu nav guvušas plašāku attīstību Krievijas agresijas dēļ. Līdz Krievijas agresijai mūsu ekonomisko sadarbību raksturoja patstāvīga izaugsme un mūsu savstarpējā tirdzniecības bilance bija sasniegusi pusmiljardu ASV dolāru. Mums jāattīsta savstarpējā tirdzniecība un ciešāk jāsadarbojas transporta jomā, kur joprojām viens no būtiskākajiem projektiem ir konteinervilciens “ZUBR”, kas savieno Baltijas un Melno jūru. Jaunas iespējas mūsu sadarbībai pavērsies ES kontekstā. Muitas tarifu atvieglojumi Ukrainas precēm, kurus ES pagarināja līdz 2015. gada beigām, jau ir sākuši dot rezultātus. Mēs darīsim visu, lai Eiropas patērētāji iepazītos ar Ukrainas ražojumiem. Šā gada 4. septembrī izstādē “Riga Food” piedalījās Ukrainas pārtikas ražotāji. Pirmoreiz izstādes vēsturē Ukraina piedalījās ar savas valsts stendu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+