Dabā
Laika ziņas

Svētdiena būs karsta. Ultravioletais starojums gada augstākajā līmenī0

Foto-Shutterstock

Svētdienas rītā visā Latvijā ir saulains un silts laiks, dienā valsts lielākajā daļā saule mīsies ar mākoņiem un gaiss sakarsīs līdz +25..+28 grādiem, liecina meteoroloģiskā informācija.

Pastāv iespēja, ka pēcpusdienā no kāda lielāka gubu mākoņa dažviet nedaudz īslaicīgi līs. Pūtīs lēns vējš.

Savukārt piekrastē iegriezīsies mērena jūras brīze, tās ietekmē gaisa temperatūra pēcpusdienā pazemināsies līdz +17..+22 grādiem. Piekrastes lielākajā daļā gaidāmas skaidras debesis.

Rīgā gaidāms sauss un pārsvarā saulains laiks. Dienas pirmajā pusē gaisa temperatūra pakāpsies līdz +27 grādiem, vēlāk mērens ziemeļu, ziemeļrietumu vējš atnesīs vēsāku gaisu, pie jūras gaisa temperatūra noslīdēs līdz +19 grādiem.

Laikapstākļus nosaka augsta spiediena apgabals. Atmosfēras spiediens visā valstī aptuveni 770 dzīvsudraba staba milimetru jūras līmenī.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs brīdina, ka daudzviet valstī ir augsta ugunsbīstamība mežos. Spēkā arī brīdinājums par karstumu, kas tuvākajās dienās kļūs stiprāks – gaisa temperatūra nākamnedēļ sasniegs +30 grādu.

Līdz vasaras vidum ultravioletais starojums būs gada augstākajā līmenī

Tuvākā pusotra mēneša laikā saules ultravioletais starojums Latvijā būs gada augstākajā līmenī, atgādina speciālisti.

Saskaņā ar datiem no Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra novērojumu stacijas Rucavā ultravioletās radiācijas indekss pēdējās dienās pakāpies virs sestā līmeņa. Pērn maija beigās tas brīžiem tuvojās astotajam jeb ļoti augstam līmenim.

Rucava ir vienīgā vieta Latvijā, kur valsts veic šādus mērījumus. Augstākā ultravioletās radiācijas indeksa vērtība, kas reģistrēta pēdējos gados, ir 8,4 punkti 2016.gada 22.jūnijā.
Visvairāk jāuzmanās saulainā laikā no plkst.12 līdz 15. Bez aizsargkrēma vēlams sauļoties tikai no rīta vai pievakarē.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

No ultravioletajiem stariem jāsargā arī acis, turklāt jāņem vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un gaišas smiltis, atstaro saules starus.

Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā un dienvidu zemēs, kur ultravioletā radiācija ir daudz spēcīgāka nekā Latvijā.

Ultravioletais starojums ir galvenais ādas vēža izraisītājs. Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija liecina, ka ādas vēzis ieņem līderpozīciju starp visiem onkoloģijas saslimšanas veidiem Latvijā.

LA.lv