×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2015
Drukāt

Latvija ir viena no lielākajām antibiotiku lietotājām ES (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Slimnīcu sektorā Latvija ir viena no lielākajām antibiotiku lietotājām Eiropas Savienībā (ES), aģentūrai LETA sarunā par mikroorganismu rezistenci un infekcijām slimnīcās atzina Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktora vietniece Biruta Kleina.

Viņa stāstīja, ka ambulatorajā sektorā Latvijā antibiotikas tiek lietotas mazāk nekā citur Eiropā. Tas saistāms ar to, ka Latvijā antibakteriālos līdzekļus var iegādāties tikai ar ārsta izrakstītu recepti.

Tomēr slimnīcu sektorā situācija ir pavisam cita. Antibiotikas slimnīcās ES vairāk par Latviju lieto tikai Rumānijā un Somijā.

Lielo antibiotiku patēriņu slimnīcās apstiprinājis arī Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra veiktais prevalences pētījums no 2011. līdz 2012.gadam, kurā konstatēts, ka 35% pacientu slimnīcās saņem antibiotikas, bet Latvijā pat 38,4%.

Kā aģentūrai LETA skaidroja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš, mikroorganismu rezistenci, kas noved pie infekcijām slimnīcās, izraisa pārlieku liela antibiotiku lietošana. Arī pret jaunām antibiotikām pēc vairākiem gadiem mikrobi kļūst rezistenti, un tās vairs nespēs efektīvi tos apkarot.

Kleina norādīja, ka iemesli lielajam antibiotiku patēriņam varētu būt dažādi. Iespējams, Latvijā ir smagas diagnozes, pieļauj Kleina, vienlaikus piebilstot, ka slimnīcu stacionāros būtu jāpārdomā racionāla antibiotiku lietošana, kā arī jāstiprina infekciju uzraudzības kontrole, lai rezistenti mikrobi slimnīcās nepievienotos citām saslimšanām.

Ministrijas pārstāve arī secina, ka pret plaša spektra antibiotikām veidojas mikrobu rezistence, tas var nozīmēt, ka var pienākt brīdis, kad sarežģītākus infekcijas gadījumus vairs nebūs ar ko ārstēt.

Arī Liepiņš norāda, ka antibiotikas cilvēki dažkārt lieto gadījumos, kad tas nemaz nav nepieciešams. Cilvēki nereti izvēlas gripu vai saaukstēšanos ārstēt ar antibiotikām, tomēr tas nav pareizais virziens šo slimību ārstēšanā. Liepiņš uzskata, ka antibiotiku pamatotai lietošanai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ārsti ļoti bezatbildīgi, PIE KATRA SĪKUMA, izraksta antibiotikas. Pašam dažkārt jāizvērtē vai vērts tās tomēr lietot, jo sekas ir tiešām bēdīgas. Ja nekādi, tas tas ir labs risinājums. Bet kas to var vislabāk izvērtēt, protams ārsts.

  2. bet te jau pētījums par slimnīcām! Ko tad Liepiņš par cilvēkiem,ne savas slimnīcas pacientiem un to kapēc tur katrs trešais dabū antibiotikas? pie tam tās ir par receptēm,tā izklausās,ka var kā maizi nopirkt veikalā un tik dzer! Vai tā nav ārstu atbildība?

Draugiem Facebook Twitter Google+