Foto: LETA

Latvija izskata iespēju veidot “Savčenko sarakstu” 3

Latvija pašlaik ciešā sadarbībā ar pārējām Baltijas valstīm un Eiropas Savienības (ES) valstīm veic konsultācijas un izskata iespēju melnajā sarakstā iekļaut Krievijas amatpersonas saistībā ar Ukrainas armijas pilotes Nadijas Savčenko lietu, apliecināja Ārlietu ministrijas preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Lietuvas valdība otrdien paziņoja, ka ir iekļāvusi melnajā sarakstā desmitiem Krievijas amatpersonu, kas ir atbildīgas par cietumsoda piespriešanu Ukrainas armijas pilotei Savčenko. Runājot par šādu iespēju, Jansons apliecināja, ka no Latvijas puses netiek izslēgta iespēja šāda veida sarakstu veidot, balstoties uz tiem instrumentiem, kuri ir valdības rīcībā.

“Imigrācijas likums vai sankciju likums, bet uzskatām, ka visefektīvākā būtu ES kopīga rīcība un darbība. Mūsu pamatmērķis nav paziņojumi, bet gan reāla viņas atbrīvošana,” sacīja ministrijas pārstāvis, norādot, ka tā var norisināties dažādos veidos, tostarp uz diplomātiskā spiediena vai vienošanās pamata.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik par šāda saraksta izveidi norisinās konsultācijas ar pārējām Baltijas un ES dalībvalstīm. “Skatīsimies kopējās nostājas,” apliecināja Jansons, kurš atgādināja, ka ministrija jau iepriekš nosodījusi Savčenko nolaupīšanu, pārvešanu pāri robežām un prettiesisko aizturēšanu.

“Esam atkārtoti aicinājuši Krieviju īstenot Minskas vienošanos, kas paredz visu politisko ķīlnieku un nelegāli apcietināto atbrīvošanu. Šodien sankcijas pret Krieviju ir spēkā un darbojas, jo vienošanās, kas paredz šo cilvēku atbrīvošanu, netiek ievērotas,” viņš uzsvēra.

Jau vēstīts, ka Krievijas tiesa 21.martā atzina Savčenko par vainīgu divu Krievijas valsts televīzijas žurnālistu nāvē apšaudē Ukrainas austrumos, kas notika 2014.gadā, un 22.martā piesprieda viņai reālu brīvības atņemšanu uz 22 gadiem vispārējā režīma kolonijā, kā arī 30 000 Krievijas rubļu (400 eiro) lielu naudassodu.

34 gadus vecā Savčenko noliedz jebkādu saistību ar abu žurnālistu nāvi un turpina badastreiku, kuru viņa sāka pagājušajā nedēļā, atsakoties no ēdiena un ūdens.

Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs paziņoja, ka 46 Krievijas tiesnešiem, prokuroriem, izmeklētājiem un citām amatpersonām ir noteikts aizliegums iebraukt Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī Lietuvā uz 10 gadiem. Viņš atteicās izpaust šo amatpersonu vārdus, atsaucoties uz privātuma likumu.

“ES mēroga saraksts būtu efektīvāks,” Linkevičs atzina Francijas ziņu aģentūrai AFP. Lietuva pirms mēneša bija aicinājusi ES ieviest “Savčenko melno sarakstu”.

“Mēs ceram, ka mūsu solis veicinās atgriešanos pie šīm diskusijām,” sacīja Linkevičs, atzīstot, ka līdz šim “mums nav kopīgas pozīcijas”.

Reklāma
Reklāma

Lietuva, kas atbalsta ciešākas attiecības starp ES un Ukrainu, ir paziņojusi par melnā saraksta izveidošanu dienu pēc Savčenko advokātu brīdinājuma, ka viņai var izveidoties asins trombs, kas būtu nāvējošs.

Linkevičs piebilda, ka Lietuvas melnajā sarakstā iekļautas arī amatpersonas, kas “tieši iesaistītas” Ukrainas kinematogrāfista Oļega Sencova un aktīvista Aleksandra Koļčenko notiesāšanā.

Krievijas tiesa pērn augustā atzina Sencovu un Koļčenko par vainīgiem saistībā ar viņiem inkriminētiem plāniem sarīkot teroraktus un piesprieda Sencovam 20 gadu cietumsodu, bet Koļčenko – 10 gadus cietumā.