×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
7. februāris, 2017
Drukāt

Norvēģis Rihards Berugs: Latvijā jāveicina latviešu valodas attīstība (13)

Foto no R. Beruga albumaFoto no R. Beruga albuma

Rihards Berugs

Norvēģis Rihards Berugs uz pastāvīgu dzīvi Latvijā atbrauca 1991. gadā un toreiz strādāja par Ziemeļvalstu informācijas biroja vadītāju, vēlāk kļuva Vidzemes Augstskolas prorektors attīstības un sadarbības jautājumos, un par paveikto šajā amatā augstskola piešķīra viņam Goda biedra titulu. Jau vairākus gadus dzīvo un strādā Gruzijā. Tagad, kad sabiedrībā virmo diskusijas par to, vai var apstiprināt amatā divu Latvijas augstskolu rektorus, kuri ir atzīti profesionāļi savās jomās, taču nepārvalda valsts valodu augstākajā līmenī, pajautāju Rihardam Berugam viņa viedokli.

 

Kā jūs vērtējat – kādā līmenī Latvijā strādājošiem augstskolu vadītājiem ir jāprot latviešu valoda? Un citiem no ārvalstīm atbraukušiem speciālistiem? No vienas puses, globalizācijas ap­stākļos svarīgi piesaistīt augstus profesionāļus, kas veicina augstskolas (vai uzņēmuma) konkurētspēju, no otras – būtiski stiprināt latviešu valodas pozīcijas.

R. Berugs: Latviešu valodas zināšanām vajadzētu būt vienam no vairākiem kritērijiem, kas būtu jāņem vērā, ieceļot vai ievēlot Latvijas augstskolu vadītājus. Tomēr, manuprāt, tam nevajadzētu būt absolūtajam kritērijam situācijās, kad ārkārtīgi kompetenti profesionāļi ir ar mieru veltīt savu laiku Latvijas augstākās izglītības pilnveidošanai. Visādā pozitīvā veidā Latvijā ir jāveicina latviešu, latgaļu un līvu valodas attīstība, bet es neesmu pārliecināts, ka ar absolūtiem un, iespējams, represīviem līdzekļiem Latvijā varam panākt labāku sabiedrību.

Kas jums šķiet visbūtiskākais, atceroties savu pieredzi laikā, kad ieradāties Latvijā un mācījāties latviešu valodu? 2002. gadā un 2004. gadā jūs stāstījāt “LA” lasītājiem, ka “ārzemniekiem kopumā latviešu valoda ir grūta, bet skandināviem gan ne, viņiem tas ir tikpat viegli vai grūti kā iemācīties franču vai itāliešu valodu”. Pieminējāt arī, ka jums bija viegli tāpēc, ka pirms tam bijāt mācījies vairākas citas valodas, arī krievu valodu, taču, ieradies Latvijā, izvēlējāties savu taktiku, kā iemācīties latviešu valodu. Un aizliedzāt sev trīs mēnešus runāt krieviski.

Manu motivāciju toreiz mācīties latviešu valodu ļoti veicināja visi tie apkārtējie jaukie latvieši, kā arī toreizējā atmoda un visi sabiedriski procesi, kurus bija iespējams pilnveidīgāk un ātrāk saprast, ja es pēc iespējas ātrāk apgūtu latviešu valodu. Interesi par šiem procesiem, iespējams, pastiprināja fakts, ka pats nāku no mazas valsts ziemeļos, proti, no Norvēģijas, un līdz ar to vieglāk varēju identificēties ar Latvijas un latviešu situāciju un pagātnes netaisnību.

 

Tagad jūs dzīvojat un strādājat Gruzijā. Kā veicies ar vietējās valodas apguvi?

Es darbojos Gruzijas ziemeļrietumu kalnu reģionā, Svanetijā, kuras vietējā valoda, svanu valoda, pēc ANO uzskatiem, ir apdraudēta. Valoda, kurā runā apmēram 40 000 cilvēku, diemžēl ir izslēgta no skolas sistēmas, un svanu vecāki arvien vairāk ar saviem bērniem sāk sarunāties gruzīniski, nevis dzimtajā valodā tādēļ, ka baidās – citādi bērniem būs problēmas skolās. Ņemot vērā Gruzijas vēlmi ar laiku iestāties Eiropas Savienībā un ES labvēlīgo attieksmi pret mazākumu valodām, es ļoti ceru, ka Gruzijas valdība drīz mainīs savu politiku, lai glābtu seno svanu valodu. Tā ir gan senākā kartvelu valoda un, iespējams, viena no vissenākajām valodām pasaulē, ja ņemam vērā, cik maz tā ir mainījusies laika gaitā. Iepriekšējās valdības, kā arī valdošā pareizticīgā baznīca, nav veicinājušas svanu valodas lietošanu, pat izslēdzot Jaunās Derības izdošanu svanu valodā, kā arī izplatījušas informāciju, ka svanu valoda ir gruzīnu valodas dialekts, kas ir tikpat aplami, kā būtu apgalvot, ka latviešu valoda ir angļu valodas dialekts. Līdz ar to cenšos vispirms apgūt svanu valodu un pēc tam gruzīnu valodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Daudzi latvieši ir slimi ar Stokholmas sindromu 7. februāris, 2017 11:20
  Atbildēt

  Bet šo vienkāršo patiesību nesaprot Vējonis, ZZS un Vienotības politikāņi, kuri ar t.s. minoritāti un civilokupantiem turpina runāt krieviski.
  Un krieviski turpina runāt daudzi ar Stokholmas sindromu slimie latvieši. Šādiem latviešiem jāārstējas!

  KAUNS PAR zzs, vienotību, KAUNS PAR TĀDU okupantiem iztapīgu PREZIDENTU!

 2. SKAIDRA 8. februāris, 2017 10:46
  Atbildēt

  PALDIES BERUGA KUNGAM PAR LATVIEŠU VALODAS APGUVI UN TĀS NEPIECIEŠAMĪBU VALSTS EKSISTENCĒ. BIJA LIELS PRIEKS DZIRDĒT VIŅA ATBILDES SKAIDRĀ LATVIEŠU VALODĀ PIRMS DAUDZIEM GADIEM. VISU CIEŅU! TĀ IR ATTIEKSME UN SAPRATNE, KAD CILVĒKS ĪSĀ LAIKĀ APGUVIS VALODU UN PIETĀTE VALSTIJ, KUR IERADIES UZ DZĪVI! NOSODU UN NECIENU ĻAUTIŅUS, KURI LECAS NEVIETĀ AR SEVI UN SAVU PRETĪGO ATTIEKSMI PRET VALSTI, KURAS VALODU APZINĀTI NEMĀCĀS! NESAPROTU, KĀ VAR DZĪVOT VALSTĪ, NEPROTOT VALSTS VALODU??? CIK PRETĪGI , CIK NOŽĒLOJAMI ĻAUTIŅI! TIKPAT PRETĪGI IR MŪSU POLITIĶI, KURI RUNĀ KRIEVU VALODĀ AR ŠEIT DZIMUŠIEM UN AUGUŠIEM KRIEVIEM TĀ IEDROŠINOT VIŅUS SPĻAUT VIRSŪ LATVIJAS VALSTIJ! MŪSU POLITIĶI APZINĀTI RADA SPRIEDZI SABIEDRĪBĀ AR ŠĀDU ATTIEKSMI, APZINĀTI NONIECINA VALSTS VALODU PAT PAR SPĪTI REFERENDUMAM! BŪTU LAIKS IZTAISNOT LĪKO MUGURU!
  8888888888888888888888888888888888888
  Pilnīgi pareizi! Tikai jāņem vērā, ka gan valdība kopumā, gan gļēvi un iztapīgi murkšķošie kirilicā ministreļi ir rūpīgi atlasīti kolaboranti, merkntīli kampēji, savas tautas nodevēji un morāli salašņas. Kamēr 4.maija komunistu un okupantu draņķi pārvaldīs mūsu valsti, tikmēr viss ies postā!

 3. Tas ir absurds, ka pēc 26 gadiem vēl jārunā par šo jautājumu. Rodas iespaids, ka Latvija nav valsts ar valsts valodu, bet kādas citas valsts guberņa kurā ir atšķirīgi likumi kā valstī, vai likumu nemaz nav. Ir taču Valsts valodas centrs, ar neskaitāmiem darbiniekiem, kuriem jāievēro likums pašiem un jāprasa lai visi to ievērotu. Šī iestāde nav savu uzdevumu augstumos, visi jāatbrīvo no darba un jāpieņem īsti Latvijas un valodas patrioti darbā, kuri spēs vadīt iestādi un panākt katra iedzīvotāja valodas zināšanu un lietošanu ar nemitīgiem sodiem, cita varianta nav. Visas krievu skolas slēgt un bērnudārzus, visam jānotiek valsts valodā un basta!

 4. PALDIES BERUGA KUNGAM PAR LATVIEŠU VALODAS APGUVI UN TĀS NEPIECIEŠAMĪBU VALSTS EKSISTENCĒ. BIJA LIELS PRIEKS DZIRDĒT VIŅA ATBILDES SKAIDRĀ LATVIEŠU VALODĀ PIRMS DAUDZIEM GADIEM. VISU CIEŅU! TĀ IR ATTIEKSME UN SAPRATNE, KAD CILVĒKS ĪSĀ LAIKĀ APGUVIS VALODU UN PIETĀTE VALSTIJ, KUR IERADIES UZ DZĪVI! NOSODU UN NECIENU ĻAUTIŅUS, KURI LECAS NEVIETĀ AR SEVI UN SAVU PRETĪGO ATTIEKSMI PRET VALSTI, KURAS VALODU APZINĀTI NEMĀCĀS! NESAPROTU, KĀ VAR DZĪVOT VALSTĪ, NEPROTOT VALSTS VALODU??? CIK PRETĪGI , CIK NOŽĒLOJAMI ĻAUTIŅI! TIKPAT PRETĪGI IR MŪSU POLITIĶI, KURI RUNĀ KRIEVU VALODĀ AR ŠEIT DZIMUŠIEM UN AUGUŠIEM KRIEVIEM TĀ IEDROŠINOT VIŅUS SPĻAUT VIRSŪ LATVIJAS VALSTIJ! MŪSU POLITIĶI APZINĀTI RADA SPRIEDZI SABIEDRĪBĀ AR ŠĀDU ATTIEKSMI, APZINĀTI NONIECINA VALSTS VALODU PAT PAR SPĪTI REFERENDUMAM! BŪTU LAIKS IZTAISNOT LĪKO MUGURU!

 5. Interesanti, ka par vienu ārzemju rektoru saceceļ tādu jezgu, bet par to, ka Saeimā vēl arvien ir politiķi, kas nespej normālu teikumu valsts valodā salikt, neviens ne zinis neliekas…un tādi pieņem likumus valstī, kuras kultūras fundamentu paši ignorē !!!

 6. Pat norvēģis to saka. Kauns jums bāleliņi, ka nemācaties skolā latviešu valodu. Ja jūs šādi turpināsiet, tad jau pēc gadiem 15 – 20 viena no vecākajām lietotajām valodām Eiropā būs izzudusi.

 7. Ārzemnieki visi saprot, ka visām skolām valstī jābūt ar valsts valodu, tikai mūsu deputāti un prezidenti ir no krievu šovinistu dusmām pārbijušies.

 8. Atbalsts pilnā apjomā?
  LIKVIDĒ 13 LAUKU SKOLAS: Skolu tīkla reformai galu vēl neredz (NRA, 26.07.2016.)

  • No otras puses, ja nelikvidētu, atrastos kāds, kurš brēktu, ka izšķērdē naudu, uzturot skolas ar, labākajā gadījumā, pārdesmit skolēniem katrā.

 9. Daudzi latvieši ir slimi ar Stokholmas sindromu Atbildēt

  Bet šo vienkāršo patiesību nesaprot Vējonis, ZZS un Vienotības politikāņi, kuri ar t.s. minoritāti un civilokupantiem turpina runāt krieviski.
  Un krieviski turpina runāt daudzi ar Stokholmas sindromu slimie latvieši. Šādiem latviešiem jāārstējas!

 10. Interesanti, ka tā rektora jautājumā netika runāts par valsts valodu bet gan par latviešu un pie tam kā ķēķa valodu. Un viss notika viņam aiz muguras. Kāpēc pašu neuzaicināja uz studiju, lai visi skeptiķi/optimisti paklausītos to viņa pietiekamo līmeni?

 11. Manuprāt, par latviešu valodas attīstības veicināšanu pēc tik daudziem gadiem, kopš esam tikuši ārpus okupācijas, vairs nevajadzētu pat diskutēt.
  Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda un to var aizsargāt vienīgi ar noteiktu, stingru rīcību. Jābeidz pakalpīgi laipot valodas jautājumos. Ir jāturpina mācīt latviski savstarpēji sarunāties. Visur. Gan Latvijā, gan visās latviešu diasporās pasaulē. Par savas valsts valodas aizsargāšanu atbildīgi visi – gan latviski, krieviski, angliski un citās valodās runājošie. Paldies par nostāju svanu valodas jautājumā.

  • Defo nebija mazais bērns ! .. Atbildēt

   A, vot, pūķina Piektdienim ir īpašs uzskats dotajā jautājumā…
   Kuru “mūsu” varturi konsekventi respektē !
   Kā laukos teica:- Un iepūt man ! –

Draugiem Facebook Twitter Google+