×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. maijs, 2014
Drukāt

Latvijā konstatēta jauna zirnekļu suga – mārīšzirneklis (5)

Foto: E. Račinskis, dabasdati.lvFoto: E. Račinskis, dabasdati.lv

Pagājušās nedēļas beigās biologi Daiga Brakmane un Edmunds Račinskis Garkalnes mežu dabas liegumā atklājuši jaunu zirnekļa sugu Latvijā – mārīšzirnekli (Eresus sp), liecina “dabasdati.lv” pieejamā informācija.

Biologi kukaini nofotografējuši un, lai apstiprinātu, ka tā tiešām Latvijā ir jauna sugas, bildes nosūtītas zirnekļu pētniecei Inesei Cerai. Šobrīd gan vēl nav iespējams noteikt precīzu sugu, jo nepietiek tikai ar fotogrāfiju, zirnekļu pētniecei kukaini būtu nepieciešams apskatīt tuvumā.

Patlaban kā iespējamās sugas izvirzītas divas – Eresus sandaliatus un Eresus kollari, kas vizuāli ir ļoti līdzīgi zirnekļi. Pēdējai sugai mūsdienās ir sastopamas vairākas pasugas, kas izplatītas ģeogrāfiski noteiktā teritorijā.

Interneta enciklopēdijā “www.latvijasdaba.lv” minēts, ka mārīšzirneklis E. Sandalitus ir Eiropā reta un nevienmērīgi izplatīta suga, kas daudzviet ar likumu ir aizsargājama. Dzimtā lielākoties ir tropu-subtropu zirnekļi (ap 100 sugu), kas sastopami Eirāzijā un Āfrikā. Dzimtas burtisks latviskojums no angļu valodas būtu “samtzirnekļu” dzimta, kas norāda uz šo zirnekļu mīksto un blīvo apmatojumu.

Zirnekļi dzīvo vertikālās vai mazliet izliektās alās, kas iesniedzas zemē 5-10 centimetru dziļumā un kuru diametrs ap vienu diviem centimetriem. No alas ārpusē līdz viena kvadrātmetra platībā ap ieeju uz zemes ir novilkti vairāki haotiska vijuma, nelieli, dzeltenīgi vai zilgani tīkli. Mārīšzirnekļu mātītes dzīvi pavada alā, tēviņi vasaras periodā klejo.

Zirnekļa dzīves ilgums ir līdz pieci gadi, tas dzīvo sausos, granšainos vai smilšainos pusatklātos biotopos

Zirneklis nav gluži nekaitīgs – briesmu gadījumā tas var arī iekost. Interneta lapā “Araneae.unibe.ch” rakstīts, ka kodums izraisa sāpes, drudzim līdzīgus simptomus un paātrinātu sirdsdarbību. Pēc vienas divām stundām simptomi pāriet, taču var saglabāties stipras galvassāpes un koduma vieta ir jūtīga vairākas dienas.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Zirneklis nav kukainis 😛

  2. Ak vai, kaads pprieks, kaads sasniegums! Laimes un veiksmes staasts!

  3. mums noteikti ir jāsāk ierakstīt sarkanajā grāmatā un nedrīkstēs pat nospiest.Jāpagaida kamēr savairosies,kā kolorādo vaboles un tad būs ik jāsāk domāt kā lai viņus apkaro-iznīcina.varēsim cīnīties tāpat kā ar kolorādo vabolēm,vai latvāņiem

  4. Tas gadījumā nav parasts zirneklis, tikai rotājies ar georga lentīti?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +17.2
Alūksne +18.4
Daugavpils +19
Saldus +17.0
Liepāja +12.9
Jelgava +17.0
Ventspils +13.3
Limbaži +17
Madona +20.3
Rēzekne +17.9
Draugiem Facebook Twitter Google+