Ekonomika
Bizness

Latvijā krities bankrotu skaits. Ko vēl atklāj jaunākie dati?0

Foto: Shutterstock

Starptautiskā kredītrisku apdrošināšanas kompānija “Coface” apkopojusi informāciju par situāciju ar bankrotu skaitu, kurā arī noskaidrots, kādas izmaiņas un tendences vērojamas Baltijas valstīs.

“Coface” apkopotā informācija liecina, ka uzņēmumu bankrotu skaits Latvijā pērn sarucis par 18,7%, turpretī Lietuvā pieaudzis par 9,9%, bet Igaunijā kāpis par 2,4%.

Neraugoties uz ekonomisko izaugsmi Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā, kopējais maksātnespēju skaits 2017. gadā ir palielinājies. Kā norāda kredītrisku eksperti, tas liecina par pašreizējā ekonomiskā cikla beigām.

Lai gan pēdējo gadu laikā CAE valstis piedzīvojušas dažādus ekonomiskās vides uzlabojumus, uzņēmumu bankrotu skaits reģionā 2017. gadā pieaudzis par 6,4%. Gadu iepriekš bija vērojama pretēja tendence – maksātnespēju skaita sarukums par 6%. Pērn 9 no 14 reģiona valstīm fiksēts bankrotu skaita kāpums.

Straujākais pieaugums skāris Horvātiju (+40,1%), ievērojami kāpis maksātnespējas gadījumu skaits arī Polijā un Ungārijā. Savukārt bankrotu skaits visbūtiskāk sarucis Čehijā (-26%).

“Coface” vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika norāda, ka reģiona uzņēmumu maksātspējas pasliktināšanās var šķist negaidīta, ņemot vērā, ka pērn piedzīvota straujākā ekonomikas izaugsme kopš 2008. gada.

Stabilais pieprasījums mudinājis uzņēmumus palielināt kapacitāti, un ekonomiskās augšupejas periodi veicinājuši jaunu uzņēmumu veidošanos, neskatoties uz augsto konkurences līmeni virknē nozaru.

Attiecīgi daudzi uzņēmumi piedzīvoja apgrozījuma pieaugumu, bet mazāk – peļņas pieaugumu. Tikmēr peļņu ierobežo arvien pieaugošās uzņēmumu izmaksas, tostarp algu kāpums un izejvielu sadārdzinājums,” uzsver Štareika.

Būtisks šķērslis biznesa attīstībai CAE reģionā pašlaik ir uzņēmumu grūtības aizpildīt brīvās darbvietas. Saskaņā ar “Eurostat” aptaujām uzņēmēji apgrūtinājumu vidū biežāk atzīmējuši darbaspēka trūkumu nekā neskaidru pieprasījumu pēc viņu produktiem un pakalpojumiem.

Tas ļauj secināt, ka ekonomiskā izaugsme nav vienīgais faktors, kas ietekmē uzņēmumu maksātspēju dažādās nozarēs.

“Coface” izpilddirektors Centrālajā un Austrumeiropā Deklans Deilijs prognozē, ka šogad un nākamgad bankrotu skaits reģionā turpinās kāpt, un tas signalizē par ekonomiskā cikla pārmaiņām CAE valstīs.

“Prognozējam, ka 2018. gadā maksātnespēju skaits pieaugs vidēji par 10,4%, bet 2019. gadā, ņemot vērā lēnākus ekonomiskās izaugsmes tempus, vidējais bankrotu līmenis pieaugs par 15,9%,” atzīmē Deilijs.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO. Vecrīgā, Rātslaukumā durvis ver jaunā koncepta “Rimi Express” veikals
7 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
7 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
“Pļerkšķēšana un dūkšana…” Lapu pūtēji tik dragā! Rīdzinieki sūdzas par kaitinošu troksni māju apkārtnē
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atlaista visa “Rīgas kartes” valde
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
BK “Ventspils” pārliecinoši sāk Eiropas kausa pirmo kārtu
50 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizturētie tīšām izraisa ugunsgrēku Jūrmalas policijas izolatorā
3 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Labklājības ministre atklāj, cik milzīga ir lielākā pensija Latvijā
3 stundas