×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
27. septembris, 2017
Drukāt

Latvija lēnām pārvēršas par veco ļaužu zemi. “Romantizētā Mirtas tante ar vienu govi ir vēsture.” (11)

pansionats_LETA

Latvija lēnām pārvēršas par veco ļaužu zemi. Slēgtās skolas pārtop pansionātos, to savā jaunākajā pētījumā akcentē pētnieciskās žurnālistikas organizācija “Re:Baltica”, izpētot piecus scenārijus lēmumiem, kādai Latvijai būt nākotnē. Pēdējos gados valstī ik gadu atver vidēji sešus jaunus pansionātus.

“Re:Baltica” atradusi vismaz 14 mācību iestādes, kas pēdējos gados pārtapušas vai drīzumā pārtaps par pansionātiem. Latvijā ir 133 pašvaldību un privāto pansionātu, kuros dzīvo apmēram 6000 senioru. Organizācija izveidojusi interaktīvu karti, kur Latvijā ierīkoti pansionāri bijušajās skolas ēkās.

Pansionāti bijušo skolu telpās
Infogram

Pēc pētījuma autoru uzsvērtā – ja nekas būtiski netiks mainīts, 2030.gadā Latvija, kuras mazpilsētas jau tagad vakaros ir biedējoši tukšas un kur aug tikai Pierīga, būs vēl klusākas. Iedzīvotāju būs mazāk, bet lielāka daļa būs jau gados. Tas maina arī sabiedrības gaisotni.
“Politiķiem savos solījumos būs jākoncentrējas uz konservatīvu, bet vēlēšanās aktīvu sabiedrības daļu, un viņu vajadzībām, padarot valsti mazāk interesantu jau tā sarūkošajai jauniešu daļai,” ir viens no pētījuma secinājumiem.

Pēc pētījuma autoru uzsvērtā – Gulbenes novads ir miniatūrs Latvijas spogulis, kur piektā daļa iedzīvotāju ir pensijas vecumā. Pansionātu uzturēšanai jau aiziet 25% daļu no pašvaldības sociālā budžeta jeb ap 600 000 eiro gadā. Viens pansionāta iemītnieks mēnesī izmaksā 470 eiro. Lielāko daļu pašvaldība piemaksā, jo pensijas ir mazas. “Situācija ar veciem cilvēkiem ir katastrofāla. Pamesti, veci cilvēki lauku mājās, kas nav spējīgi paši izdzīvot,” atklāti saka bijušais Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis.

Uz to norāda arī pilsētvides eksperts Toms Kokins. Viņš skaidro, ka veco ļaužu ievietošana pansionātos būtiski mainīs Latvijas laukus, ko veidos moderni lielzemnieki, pa retai bioloģiskajai saimniecībai, un tie, kuri var atļauties uzturēt brīvdienu māju. “Romantizētā Mirtas tante ar vienu govi ir vēsture,” viņš izsakās.

Eksperts arī norādījis uz tematu, kas pašlaik vēl netiek plaši analizēts. Piemēram, Mārupe, kur iedzīvotāji pārsvarā pārvietojas ar auto, kas vecumdienās varot izrādīties slazds. ”Risinājums būtu labs sabiedriskā transporta tīkls un vietējie centri, ko var aizsniegt ar kājām. Pretējā gadījumā nevarēsim uzturēt milzīgu sociālo darbinieku un palīgtransporta tīklu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Mans piedāvājums ir biezāk nogrūzties, tad jau viss būs ok…..

 2. Labrīt no rīta! Beidzot pamodās! Nu būšot veco ļaužu zeme. Kur viņi, visiem zināmie un ļoooti labi atalgotie un brīnišķīgi gudrie, kas neredzēja, kā JAUNIE AIZBRAUC?! Kas viņus līdz aizbraukšanai noveda? Tas nu ir baiss noslēpums. No pilnīgi nemākulīgas saimniekošanas izjuka kādreiz tik varenā psrs, tagad tie paši turpat vien sēž un nemākulība turpinās.

  • ĻOTI labi atalgotie visu redzēja un visu saprata,ka aizbraucēji ,kas izskolotie par nodokļu maksātāju naudu bēg no valsts,ko drīz vairs nesauks par valsti.ĻOTI labi atalgoties arī turpmāk cels savas algas ,palielinās nodokļus,izdomās jaunus un kad ,,vadzis ,,lūzīs muks uz siltām zemēm dzīrot par ofšoros noslēpto naudu.
   Laimīgs būs tas pensionārs ,kuru ar ragaviņām aizvedīs uz mežu,iepriekš par to samaksājot,kas nespēs samaksāt pats stums ragaviņas uz mežu.

 3. Veciem cilvekiem ir berni un mazberni.Lai tie uztur savus vecakus.Ja bernu,nav tad vecuma pensija nepienakas.

 4. Bet vajag vēl samazināt algas un pacelt nodokļus – it sevišķi pārtikai…

 5. Vajag domāt, kā dabūt atpakaļ tos aizbraukušos latviešus, nevis kā ievest viesstrādniekus. Elementāri, ja grib to darīt. Jautājums- vai grib?

 6. Tieši tāpēc jāatbalsta Nacionālās apvienības demografiskā programma.

 7. Latvijas elites vairākums pauž neviltotu lepnumu par sasniegto LV integrācijā Rietumos:
  “……– Latviju pasaulei vajadzētu ņemt par paraugu. Zemeslode jau tagad knapi spēj panest milzīgo cilvēku skaitu.” Kaspars Kļaviņš (dz. 1968) ir vēstures zinātņu doktors, RTU profesors un LU Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks. (LA, 21.12.2016.)

 8. bet Mirtas tantes līdz sava mūža beigām
  nedzers piena erzacu,
  neēdīs biezpiena un sviesta izstrādājumus,
  bet
  dabīgus produktus !
  Kokiniem ķīmizētā pārtika neatgriezeniski
  sabojājusi smadzenes.

 9. Liels “PALDIES” par to visādiem vējoņiem, kučinskiem, aboltiņām un vēl veselam baram no valdošās varzas…

Draugiem Facebook Twitter Google+