×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
23. augusts, 2017
Drukāt

Latvijā mēģinās uzstādīt pieminekli kara noziedzniekam (17)

V. Kononovs savā dzīvoklī Rīgā. 2007. gada 9. maijs. Filmu studijas „DEVIŅI” arhīvs.V. Kononovs savā dzīvoklī Rīgā. 2007. gada 9. maijs. Filmu studijas „DEVIŅI” arhīvs.

Vairāki prokrieviskie aktīvisti sola mēģināt Latvijā uzstādīt pieminekli par kara noziegumiem notiesātajam, nu jau aizsaulē aizgājušajam Vasilijam Kononovam.

Kā raksta laikraksts “Segodna”, pieminekli iecerēts uzstādīt 2018.gadā un tas varētu atrasties Kārsavā, Zilupē vai Rīgā, lai arī galvaspilsētas variants esot maziespējams, jo tur varētu būt grūtības saņemt nepieciešamās atļaujas. Ja neviena no pašvaldībā neļaus uzstādīt pieminekli, tas varētu tik uzstādīts kādā privātā īpašumā, stāstījis prokrieviskais aktīvists Jānis Kuzins.

Visticamāk, pieminekli veidošot Māris Abiļevs. Kādreizējais austrumu cīņu sportists Abiļevs mākslinieka gaitām nopietnāk pievērsās pirms gadiem desmit. Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Rīgas apgabaltiesa 2004.gadā izskatīja krimināllietu, kurā Abiļevam par naudas izspiešanu un patvarību tika piespriesta piecu gadu brīvības atņemšana nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem, kā arī 400 latu naudas sods. Viņš bija apsūdzēts par izspiešanu, kas notikusi 1997.gadā.

Kā ziņots, Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta 2004.gada 30.aprīlī atzina Kononovu par vainīgu kara nozieguma izdarīšanā – viņa vadītā partizānu grupa 1944.gadā Mazo Batu ciemā nežēlīgi nogalināja vairākus civiliedzīvotājus un nodedzināja viņu mājas.

Tiesas spriedums liecina, ka Kononova vadītie partizāni noslepkavoja deviņus sādžas civiliedzīvotājus, no tiem sešus sadedzinot. Viņu starpā bija trīs sievietes, no kurām viena bijusi pirmsdzemdību grūtniecības stāvoklī.

Kononovs par notiesāšanu vēlāk sūdzējās Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), taču zaudēja. Tiesa atzina, ka viņš sodīts, nepārkāpjot Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju.

Par Otrā pasaules kara noziegumiem Latvijā notiesātais Kononovs mūža izskaņā kļuva par Krievijas pilsoni. Viņš nomira 2011.gadā 88 gadu vecumā.

2011.gadā Drošības policija (DP) atteica sākt kriminālprocesu pret Kuzinu saistībā ar ziedojumu vākšanu par Otrā pasaules kara noziegumiem Latvijā notiesātā Kononova piemineklim. Kuzins tolaik stāstīja, ka nauda tikusi vākta kapa piemineklim, līdz ar to DP tika pieņemts lēmums par atteikšanos sākt kriminālprocesu, jo izdarītajā nebija noziedzīga nodarījuma sastāva – kara noziegumu publiskas slavināšanas un attaisnošanas.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Tas ir tas pats, kas uzstādīt pieminekli masu slepkavam Hitleram. vai drošībs policijai būtu, ko teikt?

 2. Tas tik vēl trūka!

 3. “Par Otrā pasaules kara noziegumiem Latvijā notiesātais Kononovs mūža izskaņā kļuva par Krievijas pilsoni. Viņš nomira 2011.gadā 88 gadu vecumā.”
  Kur un kā nomira? Aiz vecuma un garlaicības, katorgā, uz elektriskā krēsla, nošauts, noindēts?

 4. Kuzin….. tu suns jau esi persona Non grata, kaut kāda tu personība, sū.s ne vairāk…. Šī ir pēdējā pile….

 5. Redz, cik skaisti! Droši vien atjaunos arī pieminekli ļeņinam…

 6. Pieminekli sarkanajam fašistam?recizēsim Atbildēt

  Pilnībā piekrītu komentāram”Kārsavā”-Latvijā vajag pieminekli Mazo Batu upuriem!

 7. Atkal kārtējais stulbums – ja ir likums, kas aizliedz slavināt kara noziedzniekus, tad kā viņam var celt pieminekli, vai vākt ziedojumus viņa slavināšanai? Elementāri aizliegt kaut ko tādu Latvijas teritorijā un sodīt “radošo komandu” par pretlikumīgu darbību. Un nav ko te piesaukt privātās teritorijas! Ja pieminekļa atrašanās vieta tiks padarīta publiska, tas ir noziegums, kuram jāseko sodam. Ja tur savā pagrabā uz skābēto kāpostu mucas vāka un nevienam nedemonstrē, tiešām viņa darīšana. Tāpat par Abiļevu – neviens neaizliedz mājās zīmēt vērtspapīrus un rāmīšos kārt pie sienas, bet tikko tu tādu vērtspapīru “laid tautās”, iestājas kriminālatbildība. To vajadzētu apjēgt visām iesaistītajām pusēm.

 8. Vai tad Latvijā slepkavām pieminekļus liks. Krievijā lai liek ko un kā grib, bet ne mūsu zemē visādiem mēsliem

 9. Ar ko Kononovs labāks par žīdu šāvējiem? Ar to, ka kabatā bij ksiva ar zvaigzni, nevis ausveiss ar kāškrustu?

 10. Vai ne, vienu brīdi pacēlās jautājums, ka ievedīs Latvijā atkritumus no citām valstīm. Tagad jau ir izdomāts celt pieminekļus noziedzniekiem.
  Laikam tā valdība tiešām ir jau nu tik stulba palikusi, ka vairs vispār neko nemēģina ne ietekmēt, ne apturēt, ne aizliegt..
  Praktiski jau visa valsts ir jau nu citu valstu darbības rajons, bet ne pašu latviešu tautas mājvieta.

 11. Ja jau var okupētā zemē atstāt pieminekli okupantiem pēc neatkarības atgūšanas,tad kāpēc neatļaut celt pieminekļus tiem ,kas šo okupāciju kaldināja?Latviešiem trūkst mugurkaula un nacionālā pašlepnuma. Okupanti ar saviem roklaižām tepat vien šiverējas un pieņirdz “tūdaliņus”‘,Ja varētu no kapiem piecelt vecvectēvus -brīvības cīnītājus ,strēlniekus,tiem bija duka!

 12. Ir jāuzzspridzina tas kauna stabs Pārdaugavā, lai nav kur utaoinajiem salašņam tusēt 9.maijā. Ļeninu novāca, kāpēc šo nevar novākt?

 13. Man ir ieteikums pieminekļa pozai! Zemē guļ noslepkavota grūtniece, bet pāri viņas līķim lepni izslējies kononovs skatās tālē!

 14. Pretvalstiskās cūkas kļuvušas bezgala bezkaunīgas. Tas ir demokrātijas spožums un posts.

 15. kāpēc vienmēr atrodas tādi, kas grib apzināti šķelt sabiedrību. Skaidrs, ka vienai lielai, ja ne pat lielākajai sabiedrības grupai, tas nepatiks. Priekš kam tas viss. Tie kremļa atsūkātāji un zombētāji vienreiz būtu jānoliek savā vietā, lai ir miers.

 16. Nav jau tik traki…
  Katrā kārtīgā Latvieša sētā pa piemineklim vectēvam, vecmātei vai vecvecākiem un
  lieta darīta… Šādu melnumiņu ātri aizēnotu Saulē apspīdētie!!!

 17. Latvijā vajag pieminekli Mazo Batu upuriem.

Draugiem Facebook Twitter Google+