×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
24. septembris, 2015
Drukāt

Esmu laimīgs cilvēks. Saruna ar Daini Īvānu 60. dzimšanas dienas priekšvakarā (59)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Bijušais Tautas frontes priekšsēdētājs un atmodas laika simboliskākā personība Dainis Īvāns apmeklēja “Latvijas Avīzes” redakciju dienā, kad posās nodot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Latvijas Tautas frontes (LTF) muzejam augusta beigās Vācijā saņemto grāfa Riharda Nikolausa Kūdenhoves-Kalergi (1894 – 1972) balvu – medaļu, kas šogad tika piešķirta Baltijas valstu atmodas kustības vadītājiem par “Baltijas ceļa” lomu Berlīnes mūra krišanas un Vācijas atkalapvienošanas procesā. Neesot jēgas pie sevis glabāt. Arī atmodas laiku dokumentus jāsāk pamazām kārtot un nodot arhīvam vai muzejam: “Man mājās ir pilna pažobele, vesels arhīvs tur stāv. Tiklīdz ekspozīcijai ko vajag, es pameklēju.” Īvāna kungu “LA” redakcijā uzrunāja Māris Antonevičs un Viesturs Sprūde.

V. Sprūde: – Ja jums mājās tāda materiālu bagātība, tātad esat reiz bijis ļoti nozīmīga personība…

D. Īvāns: – Tur ir pirmie likumi, ko mēs Augstākajā padomē (AP) pieņēmām, melnraksti, vesela čupa 4. maijā rakstītu aicinājumu. Tagad skatos, ka esmu taču pats tos rakstījis! Sēdējis naktīm un drukājis. Tagad tas viss jāvelk ārā un jānodod tālāk, jo kā valsts dokumentiem tiem vajadzētu glabāties valsts arhīvā.

– Tāds ir daudzu tā laika dokumentu liktenis – izklīst pa mājām un pažobelēm.

– Un kā vēl! Mēs tagad LTF muzejā, ko patiesībā vajadzētu saukt par Trešās atmodas muzeju, jo tur viss ir daudz plašāk, ieguvām iespēju iekārtot divās telpās AP ekspozīciju. Man jāuzraksta ekspozīcijas plāns; sēžu un saprotu, ka man nav “špikera”! Par atmodu vēl ir mazāki vai lielāki akadēmiski pētījumi, memuāri, bet par AP nav pilnīgi nekā. Visi likumdošanas pamati toreiz tika pieņemti, un mēs neko par to nezinām! Tas laiks nav izanalizēts; nav saprasts, kas tur notika. To ceļu nebija gājis neviens. Tur bija iespējama kļūdīšanās, bet mēs pat nezinājām, kas ir “kļūdīšanās”! Arī Rietumu konsultanti atzina, ka nespēj neko konsultēt, jo nesaprot notiekošo. Starp citu, Latvija bija pirmā no padomju republikām, kas 1990. gadā pati sāka iekasēt nodokļus. Pirms tam 90% aizgāja uz Maskavu. Neviens taču nezināja, kā tos iekasēt! Atradām bibliotēkā vienu grāmatu par nodokļiem poļu valodā… Atšķirībā no pašreizējā parlamenta toreiz likumus rakstīja paši deputāti. Tas bija viens no kritērijiem, kā izvēlējās LTF kandidātus – vai vari kādu likumu “uzcept” vai nevari. Un tad bija tā trakā likumu rakstīšana… Kā likumu uzrakstīja – tā pieņēma. Tāpēc man sakrājušies visādi oriģināli, uzmetumi. Pie manis stāv Izglītības likuma uzmetums ar visiem labojumiem. Arī pie Jāņa Škapara ir visādi likumu uzmetumi.

M. Antonevičs: – Ceturtais maijs mums tagad ir svētki, bet daži runā par “4. maija republiku”, un tam jau ir nievājoša pieskaņa…

– Mūsu populisma kultūrā “atmaskošana” ir ļoti populāra. Tādus “atmaskojumus” par 4. maiju esmu lasījis ļoti daudz. Taču īstenībā tas bija brīnums, kas ar mums toreiz notika – pilnīgi neiespējamos apstākļos parlamentārās revolūcijas ceļā atgūt neatkarību un brīvību, iedibināt demokrātiju valstī – tā ir lieta, ar ko jālepojas. Nesen muzejā bija atnācis bijušais ASV konsuls Ļeņingradā (Sanktpēterburgā). Viņš bija bijis LTF dibināšanas laikā Latvijā. Izstaigāja muzeja ekspozīciju, nepasakot, kas viņš ir, un atstāja ierakstu atsauksmju grāmatā: “Tas, kas toreiz likās sapnis, tagad ir neticami piepildījies.” Pasaulē ievērojamākais nevardarbīgās pretošanās pētnieks, neskaitāmu grāmatu autors Džīns Šārps par Latvijas atmodu ir teicis: “Tās bija jūsu cīņas un uzvaras, un nevienam jūs neesat par to pateicību parādā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (59)

 1. žēl, ka gaišo cilvēku muguras bija izmantotas tam, lai tām pāri pārjoztu šakāļu bars.

 2. Sen nekas tāds netika drukāts “L.A.”Piekrītu visam ko saka Īvāns.Daudz ko gan varētu piebilst vēl šerpāk,BET kā nu visi redz un jūt,ka zem sarkanās Stepaņenko tikumības maskas tagad vēl šerpāk notiks cenzēšana.Tā jau gan bija Delfos,Apollo u.c. Sajūta pretīga kā PSRS VDK laikos.Nenāk tā sajūta,ka dzīvoju brīvā,demokrātiskā,nacionalā valstī.Latvietim paliek arvien švakāk !!
  Paldies Īvānam un ŠOREIZ arī Ļ.A.”

 3. Iespejams,ka tu esi apmaksats trollis par labu kangaru varai,lai pastavigi rietu internetaa.

 4. tikai 25 gados iedzivotaju skaits sarucis par 700 tukstosiem,tas liecina par to,ka Latvija nav tikusi valja no okupacijas un negodigiem komunistu roklaizaam,kuri turpina izputinat valsti ar saldiem solijumiem domajot tikai par sevi,kaa pielikt savu kungji ar labiem eedieniem un piestuukeet savus kontus arzemes ar naudu.Taada luuk ir patiesiba.

 5. Paklau,sarkanais trolli! Aizveries, un beidz apganit Ivaanu.

 6. Ne tik sen – šī gada 4. maijā – bijušais Islandes ārlietu ministrs Jons Baldvins Hanibalsons sniedza interviju LTV1, kuras laikā pauda sekojošo – Baltijas valstis Rietumu lielvalstīm nelikās tā vērtas, lai tās riskētu ar savu labklājību un stabilitāti. Baltijas valstīm nebija draugu Rietumu vareno vidū, mūs atbalstīja Islande un Dānija, bet tikmēr pasaules “grandi” vēroja kā risināsies notikumi (PSRS) Maskavā un, ja vien ne pučistu krahs, kurš tieši Krievijā nosvēra svara kausus par labu Krievijas demokrātiski noskaņoto spēku līderiem – ar Jeļcinu priekšgalā, tad, visticamāk, Baltijas valstis tā arī nebūtu atguvušas savu neatkarību.

  Piemēram, pēdējais PSRS aizsardzības ministrs Dmitrijs Jazovs vienā no intervijām krievu presē pat neslēpa, ka bijis nodoms Jeļcinu vienkārši nogalināt, kā arī atklāti stāstīja par plānu, kādā veidā bija domāts iekļaut Baltijas valstis NVS savienībā, ja tās nebūs ar mieru to darīt!? Un šis plāns bija gaužām vienkāršs – piespiest tās ar varu! Kas – būsim godīgi, pavisam nebija grūti izdarāms! Turklāt „pateicoties” LTF līderiem – reformkomunistiem, kuriem piebiedrojās arī D. Īvāns, tādā veidā tiktu legalizēta okupācija, jo karogs un himna jau bija atjaunoti, lai gan Igaunija to izdarīja tikai tad, kad neatkarība bija atgūta “de facto”.

  Kā jau ne reizi vien esmu minējis – žēl, ka pučs nerisinājās pāris dienas ilgāk, jo tad daudzi, kas tagad tiek godāti kā Atmodas laiku varoņi, būtu atklājuši savas īstās sejas, kamdēļ ne velti, joprojām, pat visaugstākajā politiskā līmeni, tiek likti šķēršļi VDK arhīva dokumentu (čekas maisu) izpētes darbam, jo, visticamāk, daudzi tagad zināmi Latvijas ļaudis un tostarp politiķi, atrodas šajos maisos, kas nozīmē – ir viegli ietekmējami un vadāmi, turklāt tie var tikt ietekmēti gan no Krievijas puses, gan tikpat labi no ASV puses.

  Tāpat rakstā ir skaidri minēts, ka ASV nebūt nebija tā valsts, kas domāja par Baltijas valstīm un aktīvi iestājās par mūsu neatkarību, jo lielā politika pāri visam, kas nozīmē, ka, manuprāt, tomēr nevajag lolot ilūzijas pat par NATO 5.panta realizāciju, jo par savu neatkarību un brīvību mums ir jāprot pastāvēt pašiem, taču ne jau militāri Latvija var būt nodrošināta labāk par jebkuru citu valsti, bet galvenais ir panākt, lai Latvijas iekšējā drošība būtu maksimāli augstā līmenī, kas nozīmē, ka mūsu valsts iedzīvotāju labklājība ir primārais lielums, kam būtu jānodrošina mūsu valsts stabilitāte.

  P.S. Uzskatu, ka, iespējams, tieši D. Īvāns varētu būt sadarbojies ar čeku, nevis viņa vārdā neminētais komponists, jo ne jau nu čekas aģenti būs tie, kas atklāti centīsies pozitīvi vērtēt Krieviju.

  • Tieši tā! Precīzi. Ne tikai Baltijas nelikās tā vērtas, bet ASV, piemēram, vispār bija pret to, ka izjūk PSRS. Tas, ka Islande pirmā atzina Latvijas neatkarību – tas vienkārši ir tāds mīļš joks, jo Islandei nav ne silts, ne auksts ne no Latvijas neatkarības, ne no Latvijas atkarības. Arī tas jāpatur prātā, ja grib tā pavisam godīgi analizēt un vērtēt PSRS sabrukšanas notkumus.

 7. Komentētājos salasījies prāvs bars ņaudētāju un vaimanātāju, nebrīnos, ka ir kāds arī bijušās matuškas-PSRS apjūsmotājs, bijušie cekas un čekas darboņi, bijušo labumu guvēji, arī pa kādam Kremļa trollim. Ņerkst, pūš pīlītes, greizi muld. Cilvēciņi, kas kaut kādā veidā apdalīti. Dainis Īvāns stāsta, kā bijis. Viņš stāsta, kā ir. Ļoti patika viņa teiktais par Valsts prezidenta vēlēšanu šovu, kā izbalsoja patiešām lielisku Valsts prezidenta kandidātu Levitu un par spīti sabiedrības gribai iebalsoja populistu, kas pratīs tantām un onkām patikt. Viens no piemēriem – pajokošanās ar joku taisītāju (redz, kāds mums prezidents – var runāt kā mēs ar tevi pie ēdamgalda!).
  Lai Dainim Īvānam laba veselība un možs gars!

 8. Paldies, ka LA uzaicināja uz interviju Daini Īvānu. Te runā par lietu, pēc būtības. Skaidri un gaiši. Lai Dainim Īvānam laba veselība!
  Ierosinājums LA vairāk uz intervijām aicināt tautā iemīļotus cilvēkus, cienītus un godātus, nevis tādus, kam reputācija krietni pabojāta kā, piemēram Godmanis, Ameriks un vēl viens otrs.

 9. Pašu cilvēku izvēle? Kā 1990.g.4.maijā pāris deputātu pieņēma deklarāciju – tā arī 2015.g. pāris ministru izlēma visas tautas vietā par imigrantu “brīvprātīgo” uzņemšanu. Griez kā gribi – rezultāts “štruntīgs”.

 10. Nu ko tu, Kluci, vari čīkstēt un žēloties! Daļa pamet, citi atkal brauc atpakaļ. Ja ir brīva darbaspēka kustība,
  visus jau ne ar varu, ne brīvprātīgi nenoturēsi. Tā ir paša cilvēka izvēle, kur dzīvot, ja robežas vaļā un ne jau visi brauc ekonomisku motīvu dēļ. Šī migrācija jau notiek visās Austrumeiropas valstīs, jo “zivs peld, kur dziļāk, bet cilvēks brauc, kur viņam liekas labāk”. Redzams, ka esi izteikts Latvijas valsts noliedzējs, ja visu pagriez politiskā plāksnē.

  • Cilvēki brauc pa visu pasauli. Brauc ne tikai no Austrumeiropas, migrē uz ASV, Kanādu, Austrāliju, citur arī rietumeiropieši. Savukārt amerikāņi brauc uz Eiropu, tāpat kanādieši. Brīvā darbaspēka kustība – pareizi Jūs sakāt.

 11. Šim stāstam pats D.Īvāns uzrakstījis tēlainu ievadu – “Stropa likums” (Mājas Viesis, 11.03.2005.).
  Pirms 10 gadiem Īvāns ar LSDSP bija Rīgas saimnieki, taisījās labējos politiķus arī Saeimā “nolikt maliņā” – pārņemt varu visā Latvijā. Notikumu attīstības gaita uzskatāmi apliecināja arī kādu filosofa un sociola A.Zinovjeva 1990. gadu sākuma atziņu patiesumu:”Mērķējām padomju režīmam – trāpījām…..”
  Pārkāpa Īvāns un “auseklīšu mafija” visus “Stropa likumus” – tagad nākas laķisma ieteikumam sekot – “ņemt kājas pār pleciem…”. Katru dienu Latviju pamet aptuveni 60 cilvēki….lido bitītes uz auglīgākiem laukiem, lido prom no dravniekiem-grāvējiem…

 12. Šim stāstam kāds Karpičkovs portālā kompromat.lv uzrakstījis, kā sacīt jāsaka, diezgan draņķīgu epilogu. Tomēr tas jauki papildina “brīvības cīņu” īpašo un neatkārtojamo garšu …

 13. Žēl, ka intervētājam neiešāvās prātā pajautāt Īvānam, cik leģitīma vispār bija tā dēvētā OKUPĀCIJAS režīma valdības – Augstākās Padomes veiktā režīma maiņa Latvijā? Vai tā sauktā OKUPĀCIJAS REŽĪMA Augstākās Padomes steigā, nevīžīgi un pavirši rakstītie likumi vispār var būt spēkā brīvā Latvijā?
  Vai tā dēvētās OKUPĀCIJAS varas orgāniem nevajadzēja vispirms pašlikvidēties, dodot vietu pagaidu jeb interim valdībai, kas tad veiktu priekšdarbus jauna režīma ieviešanai vai pirmskara režīma atjaunošanai??? Vai vismaz rīkoties saskaņā ar PSRS un LPSR konstitūcijām, kas paredzēja izstāšanos no PSRS???
  Un šis citāts, protams, liecina par vientiesīgu vēlmju domāšanu: “Ja Levits runātu ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, viņi runātu kā gudrībā un erudīcijā līdzvērtīgas figūras. Tas celtu Latvijas prestižu un ļautu ko panākt.” – – – – – – Jā, nu Vācijas kanclere tikai to vien gaida, lai Eiropas nomales nabadzīgākajai valstiņai uzrastos prezidents, ar kuru viņa varētu patērzēt kā ar gudrībā un erudīcijā līdzvērtīgu figūru!!! Īvānaprāt šāda patērzēšana “celtu LV prestižu un ļautu KO panākt.” Panākt KO tieši?
  Jā, un kur palika Dreijera blociņš ar visiem tiem čekas sakarnieku vārdiem un uzvārdiem? – – – – Vai tas tā kā neskaitās vēstures dokuments??? Un, vai ir godīgi nosaukt tikai vienu no blociņā redzētajiem uzvārdiem???

 14. ” Pasaulē ievērojamākais nevardarbīgās pretošanās pētnieks, neskaitāmu grāmatu autors Džīns Šārps par Latvijas atmodu ir teicis….”
  ================================================================
  Vai tad tikai KGB šeit Latvijā uzdarbojās – vai tad “draudzīgo valstu” izlūkdienesti šeit nevervēja sev aģentus? Kāpēc neviens nelepojās ar darbošanos CIP, Mossad, MI-5 – nestāsta par sadarbību? Var būt Imanta Lešinska liktenis liek turēt mēli aiz zobiem:
  ” Par Imanta Lešinska miglā tīto nāvi līdz šim ir bijušas tikai rēgainas nojautas, un droši vien mītoloģizēšana turpināsies, kamēr netiks atklāti pirmavoti. Liepiņš gan padižojas, ka vēlāk uzzinājis notikumu īsto patiesību sīkāk, kad meita Linda (..) tikās ar savu krustmāti Rasmu (191), t.i., Imanta otro sievu. Bet īstā un uzzinātā patiesība lasītājam paliek noslēpums. Tādēļ − pēc grāmatas iekonservēšanas plauktā − no izlasītā visvairāk atmiņā paliek kādreizējā Amerikas Latviešu apvienības (ALA) priekšsēdētāja, vēlāk Saeimas locekļa, Aristīda Lamberga un Liepiņa sarunas (kad?) atstāstījums − ja vien uz to var paļauties − un ALA un CIP sarakstes kopijas (229-236). Katrā ziņā ar īstenību saskan fakts, ka visa pēdējā savas dzīves gada laikā Imants Lešinskis bija ļoti norūpējies par savu drošību. To viņš bieži vien pauž kārtējās telefonsarunās arī ar šo rindiņu rakstītāju, pēdējo reizi apmēram nedēļu pirms nāves. Jāatceras, ka viņa [Lešinska] bojāejas apstākļi bija visai mīklaini, un tie nav noskaidroti arī šodien. Imants Lešinskis mira (..) it kā ar sirdstrieku ārpus norunātās tikšanās vietas [ar kādu CIP darbinieku]. Tā kā netika izdarīta medicīniskā ekspertīze, notikušais raisīja aizdomas (..) zināju, ka viņš vairākus gadus strādā pie saviem memuāriem (..) Viņa nāve sekoja tūlīt pēc memuāru pabeigšanas (..) kontaktējos ar viņa kundzi, lai noskaidrotu, kur ir memuāru manuskripts. Viņa izmeklēja māju un to neatrada (..) Visas ar Lešinska kundzes materiālo nodrošināšanu saistītās lietas tika ļoti operatīvi nokārtotas. Arī viņa tika savā veidā apklusināta − tā sarunā teicis Lambergs. Jāpiemetina, ka arī manas pūles sameklēt Lešinska doktora disertāciju, ko fakultātes komisija vēl nebija simtprocentīgi pieņēmusi, jo viens no locekļiem vēlējies nelielu izmaiņu tās tekstā, bija veltīgas.”
  Rolfs Ekmanis:”KUR IR TĀ PATIESĪBA PLIKĀ? IMANTS LEŠINSKIS UN JĀNIS LIEPIŅŠ”

 15. Vai tad Īvāns nav viens no tiem čekas aģentiem, ja viņš , zinādams to uzvārdus, klusē un piesedz. Ja vari but laimīgs ka ļauj Latvijas ienaidnieiem turpināt darboties pret Latvijas valsti, tad Tu neesi ne sūda vērts.

 16. IVANUŠKAS JŪSMA PAR ĀFRIKAS MĒRKAĶIEM SKAIDRI PARĀDA VIŅA SOROSISKO ORIENTĀCIJU !!!

 17. “Diemžēl lauki – mūsu pamats – ir iznīcināts. ” Lidija Lasmane-Doroņina (LVportalsLV)
  ================================================================
  Ko vēl taisās iznīcināt auseklīši-hunveibīni? Ja kas vēl notur Latvijā, tad tā ir kultūra – , kuru vēl nebijušos augstumos pacēla ne jau lauzēji un grāvēji:
  “……– tādu kultūras un mākslas uzplaukumu kā pagājušā gadsimta sešdesmitajos – deviņdesmitajos gados Latvija vēl nebija pieredzējusi. Jūs ironizējat par nostalģiju pēc tiem laikiem. Taču akli ir tie, kas neredz, ka slavenais dzelzs priekškars lielā mērā pasargāja mūsu apziņu no tās kloākas, kas tagad dāsni gāžas pār mums no rietumiem un cunamiskā vienaldzībā noposta visas tās aizsargbarjeras, ko mūsu tauta gadu tūkstošos ir uzcēlusi, lai pasargātu savus cilvēkus un sevi saglabātu.”
  Imants Kalniņš: Valsts bez nākotnes – vai tas ir tas, ko mēs esam izcīnījuši? (NRA)

 18. Komentē Ziks: …..”Ne tik sen TV3 raidījumā jau bija sižets par to laiku, kad uz LTF redakciju “Atmoda” bija atnācis vdk viursnieks ar 100 cilvēku sarakstu, kuri bijuši saistīti ar vdk. Redakcija nepublicēja šo sarakstu, jo tajā bija vai visi LTF līderi/ aktīvisti/ kultūras vadošie cilvēki …”
  Acīmredzot Ziks gan bez šaubīšanās “Atmodā” laistu klajā tik uzticamas personas kā “VDK virsnieks” “vērtīgo” pienesumu ar LTF līderu uzvārdiem…Ar vienu cirtienu, tā sakot, padarot tautas kustību par viegli manipulējamu un demoralizētu pūli, tā atvieglojot Kremļa ieceru piepildījumu.
  Cita lieta – nenotikusī lustrācija un patieso bijušo VDK pakalpiņu loma un lomas izpildījums šodien jaunu saimnieku pavadā. Ne jau velti D.Īvāns te piemin dažu labu pat tautā iemīļotu personāžu ar aizdomīgi aktīvu uzvedību austrumu cildināšanā un rietumu noniecināšanā.

 19. Vēl viena “auseklīšu mafijas” uzvara – vēl viens iemesls Rietumkrātijas varenajiem piešķirt prievīšu Dainim vēl kādu medaļu! Likvidācijas process sekmīgi turpinās:
  “Latvijas zinātne šovasar tika apbērēta, jo tai finansējums tika samazināts par 60%, šorīt intervijā LNT raidījumam «900 sekundes» sacīja Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors akadēmiķis Ivars Kalviņš.” LETA. Šodien, 08:34 (TvNet.lv)

 20. Pēc iespējas ātrāk jālikvidē krievu skolas! Tas ir brīnums visā pasaulē, ka tāda maza valsrtiņa neciena savu valodu un finansē svešvalodu skolas .

 21. Tad redz, no kādiem augstumiem tu raugies uz tautu: “LV tauta būtībā ir pūlis, kas ļoti labi vadāms…”
  Ja šī tauta krata nost totalitāru režīmu un padzen tā kalpus, tad tas ir “labi vadāms pūlis”, jo šī tautas rīcība vienkārši nesakrīt ar taviem uzskatiem un pārliecību un tāpēc tev nav saprotama. Bet LTF vienkārši bija savu misiju izpildījusi – atjaunojusi LV neatkarību un pilsoņu brīvības, tāpēc viņas darbību pārņēma jaunās varas struktūras. Izjuka jau vecās varas struktūras un pati PSRS, kuras stiprināšanā, acīmredzot, savu roku biji pielicis arī tu… Naivums nav vis analizēt un izdarīt secinājumus, bet gan ietiepīgi turēties pie veciem, savu laiku pārdzīvojušiem uzskatiem.

 22. Grūti pateikt – viegli izdarīt! Lauzt – tas jau nav celt! Prievīšu Dainis u.c. auseklīši brīvības pakāpē nudien
  1 000 % sasnieguši:
  ” Vairāk nekā 50 000 Latvijas jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem nestrādā, nemācās un neapgūst arodu, šādu informāciju apkopojuši iniciatīvas «Jauniešu garantija» aktīvisti. ” LETA, 2015. gada 19. martā

  • Klucis, kā jau visur, arī te kā trollis ieradies un ja neko citu nevar, vismaz izdomājis Dainim piekasīties par latviešu aizbraukšanu uz ārzemēm.
   Ja nu kādam būtu vēlams tur aizbraukt, tad droši vien pašam Klucim.
   Latvijā paliktu mazāk demagogu un mutes bajāru, kas nav pirksta pakustinājuši no tā, ko izdarījis D.Ivāns un LTF tautas labā.
   Paldies viņam par to! Daudz laimes nākamajos dzīves gados!

 23. Kad “Vienotība” tā nesmuki “noraka” Egilu Levitu, man gribējās savu balsi viņiem atņemt un kaut kur aiznest… Levits pilnīgi skaidri būtu bijis prezidents, kas ceļ valsti uz augšu. Bet mums vajadzēja populistu, kas visu velk uz leju. Ja Levits runātu ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, viņi runātu kā gudrībā un erudīcijā līdzvērtīgas figūras. Tas celtu Latvijas prestižu un ļautu ko panākt. Bet politikai nepatīk gudri cilvēki. Ja gudru cilvēku kādā partijā vai Saeimā ir daudz, viņi aizēno citus. Gudrie ir jāpastumj malā. Pelēcības visiem ir izdevīgas, jo nespēs ne argumentēt savu viedokli, ne iebilst, lai arī reizēm jutīs, ka kaut kas nav kārtībā.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Labāk grūti pateikt!
  Daudz laimes dzimšanas dienā, Daini! Lai veicas un labu veselību.
  Levits varētu pieiet klāt gan Merkelei, gan Olanam un runāt kaut vai par bēgļiem. Mūsējais polpulists tikai staigā pa sporta mačiem, koncertiem un taisa selfijus.Taču tautai tāds patīk- lai tikai nav gudrāks par par “vidējo latvieti”.

 24. Jā, par tiem čekistiem! Var teikt, ka pat ir labi, ka viņi bija iefiltrēti, jo pat maskējušies, tā arī neko nespēja izdarīt. Tas parāda tikai to, ka “lieli un vareni” viņi bija tikai tad, ja represijas atbalstīja komunistiskās valsts vara. Nu un kas, ka viņi grozījās LTF un LNNK? Un to jau zināja ne tikai viņu priekšnieks Johansons. Toni un rīcību jau viņi tāpat nespēja ietekmēt, to noteica tauta. Viņi bija tikai aizejošās varas kalpi un tiklīdz šī vara pajuka, tā arī viņu darbība tika paralizēta. Var jau padižoties, ka “mēs jau tur bijām”, bet lielas jēgas jau no tās būšanas nebija.

  • Vai jums tas naivums ir iedzimtsm vai kā? Tādā vecumā jau vajadzēja saprast, ka LV tauta būtībā ir pūlis, kas ir ļoti labi vadāms… Par to liecina kaut vai fakts, ka LTF tik ātri izjuka…To redzam arī šodien!
   Varonīgi pļurkstam tikai i-netā!

 25. Vai viņš un Mēs visi Latvieši 91 un tūlīt pēc, varējām iedomāties, ka tik šķidrā sanāks tā Brīvība no Komunisma? Kā pēc 25 gadiem, vērsies virsū arābu emigrantu vilnis? Kā Mums Latviešiem būs jau pirms tam jāpamet mājas, ģimenes, lai pelnītu naudu spējīgām eu valstīs!?

 26. Paldies, Daini!
  Labu veselību un optimismu!
  Ap bija daudz čekstu, kas darbojas vēl joprojām.

 27. Politpesimists - papildinājums Atbildēt

  Es ilgi uzskatīju, ka man jābūt čekas maisā. Mani divas reizes (1978.un 1979.gadā) mēģināja vervēt par stukaču. Līdz tiešam piedāvājumam un manai tiešai atteikšanās lieta nenonāca, bet mani “juška” reti kad pieviļ. Es viņiem nederēju! Tomēr 1985.gadā VDK NENOBREMZĒJA manu 3-gadīgo komandējumu uz Jemenu. Biju vienīgais latvietis visā Arābijas pussalā!
  Kad sākās debates par maisu atvēršanu, tad pat Freiberga nostājās eventuālo stukaču pusē. Tāpēs es 2014.gada februārī griezos SABā, vai tur ir mans vārds. Izrādījās – NAV! SECINĀJUMS: ja esi “maisā” , esi VAINĪGS!

 28. Ar interesi izlasīju interviju, bet: 1. D.Īvānam Latvijas vēsturē ir gan nopelni, gan viņš ir līdzvainīgs mūsu nebūšanās. Ja viņš tik gudrs, tad kāpēc “atgāja malā” un tā veicināja kampēju ietekmi; 2. D.Īvāns vis vēl ” negrib nosaukt” nodevēju un VDK aģentu vārdus. Kāpēc negribi? Kad gribēsi? Pēc 50 gadiem? Vai tas nav gļēvuma spilgta izpausme?
  3. 1905.gada revolūcijas 100-gades dienās vienā Vecrīgas muzejā (pirmo reizi redzēju “dzīvu”) man viņš nepatika – uz sejas bija rakstīta viņa attieksme pret dažiem debašu dalībniekiem. Vinš tad rupji kļūdījās savos vērtējumos!

 29. Tavs cīņu biedrs no AP un LTF Atbildēt

  Paldies, Daini! Tavas atbildes ir lieliskas. Neesi zaudējis asumu un skaidru prātu. Par to priecājos. Tām kolorado vabolēm, kas te izgāž savu indi, uzmanību nepievērs. Prihvatizatori pazudīs, bet Latvija dzīvos. Tas, ko mēs paveicām, būs mūžīgs. Un Tu biji viens no pirmajiem.

  • Kāpēc tāda liekulība? Atbildēt

   Ko jūs tādu labu paveicāt, a?
   Ja Maskava nebūtu atbalstījusi – nebūtu iemesla šodien murmulēt par baigajiem panākumiem! Vai tad tik ļoti aizmirsie kā dreb
   ējāt kā apšu labas, lai izlēmīgi pieņemtu 4.maija deklarāciju? Mēs to visu ārā dzirdējām! Kamēr veči varonīgi drebēja aizgaldā – balsot, nebalsot “par”…tribīnē uznāca deputāte Ita Kozakeviča (poliete!!!), kura stingri teica: “Deputāti, ārā gaida tauta, kuri vēlas zināt sēdes iznākumu ….Ja ne tagad, tad kad balsosim par LV neatkarību? …” Tad jau daudz drosmīgāk sākās balsošana…
   Vēl dzīvi cilvēki, kuri vēl atceras, ka tieši Augstākās padomes deputāti PIEĻĀVA Latvijas valsts …izzagšanu …Nedzirdējām NEVIENU AP aizgalda varoni, kas bļautu! (Jā, bļautu!) pret Latvijas izzagšanu …Dažs deputāts vēl tagad atceras kā viņa komisijā ienesa papīru par LV pārtikas uzņēmumu pri-h-varizāciju… AP bezdarbība(!!!) bija apbrīnojama!

 30. Ginesa rekordu grāmatas cienīgi sasniegumi:
  “Latvijas iedzīvotāju skaits tikai ceturtdaļgadsimta laikā ir samazinājies par 700 tūkstošiem cilvēku. Tikai ceturtdaļgadsimta laikā. Tāds iedzīvotāju skaita kritums bez kaut kādas karadarbības vai epidēmijām ir visai neierasta lieta.” LU profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, demogrāfs Pēteris Zvidriņš
  (NRA, 26.06.2014.)

 31. Tīši vai netīši nostājies īstajā vietā un vēja pūtiens uznesa kalnā. Tikai tai kalnā sāka pūs visi vēji un pats pamanījās slīdēt lejā…lai uznestu bija pietiekoši viegls, bet lai noturētos paviegls. Ļāva sevi apspēlēt pirmajiem prihvatizētājiem un tālāk arī nākošajiem … Arī TF pameta sava iekšķīgā egoisma dēļ, ko arī novēlu…
  Īsts cīnītājs stāv uz barikādēm kaut viens ( arī Zatlers ar oligarhu Saeimas atlaišanu), bet te pirmais lapās…

 32. Tīši vai netīši nostājies īstajā vietā un vēja pūtiens uznesa kalnā. Tikai tai kalnā sāka pūs visi vēji un pats pamanījās slīdēt lejā…lai uznestu bija pietiekoši viegls, bet lai noturētos paviegls. Ļāva sevi apspēlēt pirmajiem prihvatizētājiem un tālāk arī nākošajiem … Arī TF pameta sava iekšķīgā egoisma dēļ, ko arī novēlu…
  Īsts cīnītājs stāv uz barikādēm kaut viens ( arī Zatlers ar oligarhu Saeimas atlaišanu), bet te pirmais lapas…

 33. Man principā visi šie čekisti,komunisti,komsorgi neinterese,bet vērojot tautiešu aizbraukšanu,nabadzību,ciniskumu,dabiski rodas vēlēšanas skaidrot iemeslus.Pamatā protams ir paša ilggadīgie vērojumi un pieredzētais.Viss norāda uz bijušo kompartijas,komjaunatnes,arodbiedrību nomeklatūras atbildību par visu to,jo viņi ir un bija varas turētaji un kļūst arvien negantaki.Autors pats ir okupantu aktīvists un pilnpilnībā atbildigs par tautas traģēdiju,par kuru viņš neko nezina un negrib zinat,tikai uzskata ka traģēdijas autori saņem par šo briesmu darbu neatbilstoši mazu atlīdzību un savu sirdsapziņu par tādu nevar īsti apklusinat.

 34. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  TF lielākā kļūda, kas maksāja viņas skuju taku, bija tā, ka 5. Saeimā startēja Godmaņa vadībā. Vai tad neredzējāt, ka viņam nav cieņas tautas acīs? Cilvēki negribot balsot par Godmani, balsoja par LC. Es šo izvēli ļoti labi atceros un balsoju par TF, bet citi vēlētāji darīja savādāk. Tagad Latvija, kā 11. tramvajs nolikts uz sliedēm virzienā uz kapiem.

 35. Ar lielu nostaļģiju atceros to laiku. Jau sākot ar “glasnostj un perestroiku”, kad par pilnīgu Latvijas neatkarību reti kurš domāja. Tieši toreiz sāku brīvi lasīt krieviski, jo parādījās tik daudz interesanta, ko lasīt. Pēc dažiem gadiem nāca tāds trauksmains, taču ļoti gaišs cerību laiks. Atceros to milzīgo prieka un atvieglojuma sajūtu pēc augusta puča izgāšanās (tas galvenokārt bija demokrātiski noskaņoto maskaviešu nopelns). Taču uzreiz pēc tam sākās….. bandītu un prihvatizatoru valdīšanas laiki. Man paveicās – māju, kurā dzīvoju, neprivatizēja, kaut mēģinājumi bija. Darbu arī nezaudēju, kaut ne reizi vien nācās satraukumā gaidīt – būšu vai ne “samazināmo” sarakstos. Taču daudzi jo daudzi piedzīvoja galēju izmisumu, kad pēkšņi pamodās denacionalizētā mājā ar pilnu saimnieka patvaļu un neskaidru nākotni, bez darba un ienākumiem. Un šoreiz nebija vainīgi okupanti, bet gan pašu bāleliņi.
  Paldies Dainim par visu labo, ko viņš tajā laikā darīja, žēl tikai, ka pēc tam ļāva pastumt sevi un daudzus citus godīgos civēkus malā, dodot vietu kampējiem.

 36. Ir valsts likums, ka AP deputātiem, kuri balsoja par neatkarību, ir speciālā valsts pensija – 80% no pašreizējās Saeimas deputāta algas. Bet tur ir viens “bet”. Alga Saeimas deputātiem ir šausmīgi maziņa! Lai tauta neteiktu, ka viņi saņem pārāk daudz, Saeimas deputātiem ir sataisītas neskaitāmas piemaksas, kurās viņi, šķiet, saņem pat vairāk nekā algā.
  ……………………………………………..
  Galīgi iebrauci auzās ar savu nezināšanu par saeimas deputātu faktisko nodrošinājumu! Tā teikt: vecums nenāk viens!
  Tikai idiots var murgot, ka saeimas deputātiem ir mazas algas! Šodien saeimas deputātiem ir alga no 1 500 – 1 900 eiro, par darbu komisijās, tad alga iznāk jau 2 200 – 2 300 eiro. Saeimas priekšsēdētājas alga ir 2 433 eiro. Tikai idiots var nezināt, ka minimālā alga Latvijā ir 360 eiro, vidējā alga – 765 eiro. Uz šo nabagu (45 % iedzīvotāji) fona deputāti pat karaliski dzīvo!

  • Žēl, ka intervētājam neiešāvās prātā pajautāt Īvānam, cik leģitīma vispār bija tā dēvētā OKUPĀCIJAS režīma valdības – Augstākās Padomes veiktā režīma maiņa Latvijā? Vai tā sauktā OKUPĀCIJAS REŽĪMA Augstākās Padomes steigā, nevīžīgi un pavirši rakstītie likumi vispār var būt spēkā brīvā Latvijā?
   Vai tā dēvētās OKUPĀCIJAS varas orgāniem nevajadzēja vispirms pašlikvidēties, dodot vietu pagaidu jeb interim valdībai, kas tad veiktu priekšdarbus jauna režīma ieviešanai vai pirmskara režīma atjaunošanai??? Vai vismaz rīkoties saskaņā ar PSRS un LPSR konstitūcijām, kas paredzēja izstāšanos no PSRS???
   Un šis citāts, protams, liecina par vientiesīgu vēlmju domāšanu: “Ja Levits runātu ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli, viņi runātu kā gudrībā un erudīcijā līdzvērtīgas figūras. Tas celtu Latvijas prestižu un ļautu ko panākt.” – – – – – – Jā, nu Vācijas kanclere tikai to vien gaida, lai Eiropas nomales nabadzīgākajai valstiņai uzrastos prezidents, ar kuru viņa varētu patērzēt kā ar gudrībā un erudīcijā līdzvērtīgu figūru!!! Īvānaprāt šāda pačalošana “celtu LV prestižu un ļautu KO panākt.” Panākt KO tieši?
   Jā, un kur palika Dreijera blociņš ar visiem tiem čekas sakarnieku vārdiem un uzvārdiem? – – – – Vai tas tā kā neskaitās vēstures dokuments???

 37. Visu cieņu Īvāna kungam. Atceros puča laiku, kad pašā “karstumā” viņš atlidoja no Zviedrijas. Bet varēja tak tur arī palikt. Lidmašīna esot bijusi it kā tukša, bet uz Zviedriju devusies pilna. Pat kautiņi par vietu esot bijuši. Nezin vai ir iespējams uzzināt to pilsoņu vārdus. Tagad aktuāla ir bēgļu problēma un cilvēki varētu padalīties.

 38. Ja Krievijas gaišie spēki neatbalstītu Latviju, tad 4.maija republiku neredzētu kā savas ausis. To populists dīvāns izliekas nezinām. To laikam šodien tik zina, atceras LTF aktīviste un izcilā Latvijas tautas atmodas personība, literāte Marina Kosteņecka! Pastalnieki izliekas, ka nekas nav bijis saistīts ar Krieviju. Lai gan Jeļcins bija atbraucis uz Rīgu un bija Augstākajā padomē- vēl deputāte Ita Kozakeviča pasniedza ziedus! Kad LV pieņēma Neatkarības deklarāciju Maskavā progresīvie spēki uzrīkoja demontrāciju ar 10 000 cilvēkiem Latvijas atbalstam!

  • Cik ļoti tev kremt Latvijas neatkarība! Brauc pie Pūķina, kamēr vēl Maskavas dzelzceļa sliedes nav sarūsējušas!

   • Vai tiešām esat idiots? Lasot cita cilvēka patieso kometu, ir nevietā …izlikties(!!!) par Lv patriotu! Kad patriotisma demonstrēšana patiešām ir vajadzīgs, pat nepieciešama, tad tādus tūdaliņus kā tevi pat ar sūdainu mietu nav iespējams izdzīt piedalīties …

 39. – Ja jums mājās tāda materiālu bagātība, tātad esat reiz bijis ļoti nozīmīga personība…
  ——————————–
  Nu kur var uzdot tik IMPOTENTU jautājumu?
  Ja jau viņu esat uzaicinājuši uz redakciju, tad tas nozīmē, ka Īvāns ir “nozīmīga personība”!!!

  LTF veidoja vdk kopā ar kompartiju!
  Tāpēc nav jābrīnās, ka starp LTF deputātu kandidātiem, kas tika ievēlēti Augstākajā Padomē 38 bija saistīti ar čeku- to publiski savas grāmatas atvēršanā teica arī A.Grūtups. Lai gan viņi pēc ļoti karstām debatēm tomēr 1990.gada 4.maijā nobalsoja par LV neatkarības deklarāciju.

  Būtu uzdevis jautājumu: Kāpēc Īvāns atteicās būt par AP priekšsēdētāju, bet ieteica Gorbunovu?

  • Grozies kā gribi, bet, pēc visa spriežot, atšķirībā no Jums Ivāns bija nozīmīga personība un vecuma nīgrums, kā te dažu labu, viņu nav skāris.

   • Man citi ir autoritātes. Atbildēt

    Uz īsu brīdi bija. Daudz izcilākas personības tajos trauksmainajos laikos bija tas pats intervijā pieminētais Pēteris Laķis(jau mūžībā) vai “Sieviete Latvija” Ita Kozakēviča (mīklainā nāvē gājusi bojā 1990.gadā) – kuras vārdā ir nosaukta vidusskola Rīgā!

 40. Pie manis LTF laikā ir nākuši cilvēki un raudādami atzinuši, ka sadarbojušies ar čeku. Pie manis nonāca arī čekas virsnieka, kultūras jomas kuratora Māra Dreijera piezīmju grāmatiņa, kurā bija saraksts ar viņa iecienītākajām kontaktpersonām. Dreijers bija baletdejotājas Zitas Errsas vīrs. Grāmatiņa izkļuva ārā tikai tādēļ, ka viņš bija sašāvis Errsu; bija izmeklēšana un juceklis, un čeka nespēja uzreiz to lietu noklusināt. Grāmatiņa nonāca pie kāda žurnālista, kurš to parādīja man. Sarakstā bija daudzi uzvārdi. Tur bija pazīstams, iemīļots, nacionāls komponists, kas dīvainā kārtā pēdējā laikā sācis pūst Krievijas stabulē. Vārdu nesaukšu… Tā, ka mēs ar šiem mēsliem esam tā aplipuši, ka neesam spējuši no tiem nomazgāties līdz šim brīdim. Kad savelku toreiz piezīmju grāmatiņā lasīto un “pēkšņās” izmaiņas cilvēku domāšanā tagad, man sāk likties, ka tas nāk ne no vecuma muļķības. Pēteris Laķis reiz pēdējam Latvijas PSR VDK priekšniekam Edmundam Johansonam janvāra barikāžu laikā, kad kungs bija iedzēris un drusku apjucis, pajautāja: “Saki, cik tavējo pie mums ir?” Viņš teica: “Ir, ir. Bet pie LNNK ir daudz vairāk.” Arī pēc čekas maisu pārņemšanas viens pazīstams LNNK politiķis, kas tur bija klāt, atnāca pie manis un teica: “Zini, es sev par pārsteigumu konstatēju, ka arī tur esmu. Ko darīt?” Ilgi domāju, kādēļ viņš man to saka. Pēc tam viņa “maisos” nebija. Es te stāstu tikai shēmu, jo uzvārdus minēt negribu. Droši vien lustrācijas lietu vajadzēja toreiz ņemt diezgan radikāli. Čehijā un Vācijā tā izdarīja, bet mēs esam ārkārtīgi daudz nokavējuši. Skaidrs, ka tie cilvēki nav mainījušies un viņos joprojām ir verdziskais aģenta, ostītāja un labuma meklētāja gars. Skaidrs arī, ka Krievija savus iemidzinātos čekistus sāk atmodināt. Šiem cilvēkiem bija un ir ko slēpt, tāpēc viņus var ļoti viegli šantažēt. Par to nav šaubu, jo čekas metodes Krievijā nav mainījušās.

  • Tik daudz jau vajadzētu saprast, ka jau 1988-1989-1990.gadā “čekas maisus” ar īstāko vdk cilvēku kartiņām izveda(!!!) no Latvijas uz Maskavu!
   Tikai stulbie tūdaliņi šodien vēl gaudo- pagājuši jau 25 gadi- par čekas maisu atv;ēršanu.
   Kur stulbeņi bija 1988-1989-1990.gadā, kad bija lielā Atmoda un klaigāja: “kaut pastalās, bet brīvā LV”??? Lūk, tad vajadzēja izrādīt modrību un izgaismot čekistus un purināt čekas maisus…
   Ne tik sen TV3 raidījumā jau bija sižets par to laiku, kad uz LTF redakciju “Atmoda” bija atnācis vdk viursnieks ar 100 cilvēku sarakstu, kuri bijuši saistīti ar vdk. Redakcija nepublicēja šo sarakstu, jo tajā bija vai visi LTF līderi/ aktīvisti/ kultūras vadošie cilvēki …

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Bez brilles nevaru skaidri saskatīt tavu segvārdu- Ziks vai Zeks? Laikam gan otrais.
    Ja tu LTF laikā būtu kaut savu mazo pirkstiņu pakustinājis, iespējams, ka kāds tiešām neaizbrauktu. Šodien ir viegli no baumām būvēt šķību TF darbības namu un pašam sev domās piespraust pasaules lielāko ordeni par neko nedarīšanu, braukšanu ar muti un par to, ka esmu visgudrākais. Es jau toreiz teicu, re kā nemāk, es gan… , bet tad pamostos un tā ir tā pati aizkrāsne, kurā gulēju 80., 90. gados un turpinu tagad.
    Vislielākā nelaime visās lietās, ja pa vidu trāpās kāds pārgudrais tukšo demagoģijas salmu kūlējs.
    Daiņa priekšā ir jānoņem cepure, nav svarīgi vai tu viņam piekrīti, vai ne. Dainis bija pareizais vīrs īstajā brīdī un viņš izdarīja vairāk par iespējamo!
    Sveicu apaļajā jubilejā!

    • Tieši tā! Daiņa priekšā – cepuri nost un kāju virsū! Par tiem laikiem. Patīk vai nepatīk, bet 4. Maija Latvija ir tas, kas mums pašlaik ir. Nekas nav ideāls, un vēsturiski var būt tā, ka šis ir labākais, kas mums dots. Jā, tas bija komunistu apvērsums – “tautas frontes”, bet tas ļāva Baltijas valstīm izkļūt no dzelzsbetona tautu cietuma PSRS. Tālākais bija un joprojām ir atkarīgs no mums pašiem, pašu gudrības un saprāta.

Draugiem Facebook Twitter Google+