×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. janvāris, 2016
Drukāt

VIDEO: Latvija nav gatava patvēruma meklētāju uzņemšanai (1)

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

No pērnā gada nogalē valdības apstiprinātā patvēruma meklētāju uzņemšanas plāna 17 uzdevumiem, kuru izpildes termiņš ir beidzies, pilnā apmērā veikti deviņi, tātad aptuveni puse. Par to pēc ministriju sniegtās informācijas apkopošanas pirmdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Saskaņā ar plānu piecām ministrijām ir bijusi jāīsteno virkne uzdevumu, vēl pirms Latvijā sākuši ierasties patvēruma meklētāji Eiropas Savienības (ES) bēgļu pārvietošanas programmas ietvaros.

Ar uzdevumu ir tikusi galā Labklājības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Tā, piemēram, ir mainīts likums, kas dod tiesības pašvaldībām piešķirt pabalstu bēgļiem, un sagatavoti mācību materiāli imigrantiem, kā arī apmācīti pedagogi.

Savukārt Kultūras ministrija (KM) ar pienākumiem tikusi galā tikai daļēji. Pilotprojekta ietvaros tiek rīkotas mācības patvēruma meklētājiem un darbojas informācijas centrs. Tomēr vēl nav notikuši intensīvie kursi, lai sagatavotu dažādu jomu speciālistus. Termiņš šī pasākuma īstenošanai bija jau pagājušā gada novembris, taču kursus plānots sākt rīkot tikai martā. Ministrijā kavēšanos skaidro ar to, ka Briselē laikus netika apstiprināts ES fondu finansējums.

“To mēs nevaram ietekmēt, šeit sēžot,” raidījumam norādīja KM Sabiedrības integrācijas departamenta direktore Solvita Vēvere.

Ar Briseles finansējuma novēlotu saņemšanu tiek skaidrots arī tas, kāpēc pilnā apjomā nenotiek sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām, kam bija jāsākas 1.janvārī.

“Tiklīdz “aizies” fondu programma, tas jau būs viens īpašs cilvēks, kas ar to vien nodarbosies. Līdz ar to tā būs sistemātiskāka un pamatīgāka darbība. Bet atkal vērsīšu uzmanību, ka vēl šie patvēruma meklētāji nav ieradušies. Tajā brīdī, kad viņi jau ir simtos, tad šim koordinatoram ir jāstrādā uz pilnu klapi,” teica Vēvere.

Vēl sliktāk ir veicies Ekonomikas ministrijai (EM). Noteiktajā termiņā tā nav izpildījusi nevienu no uzdevumiem. Nav izveidota datu bāze ar mājokļiem, kas būtu pieejami patvēruma meklētājiem, līdz ar to ministrija arī nespēj ar šādu informāciju iepazīstināt imigrantus. Un joprojām vēl tikai tiek izvērtētas iespējas iebraucējiem izsniegt aizdevumu, lai segtu īres pirmo iemaksu.

EM nesniedza interviju, kāds ir kavēšanās iemesls. Par tiem nerunāja arī Iekšlietu ministrija. No trīs veicamajiem uzdevumiem, kuru termiņš ir bijis 1.janvāris, šī ministrija izpildījusi tikai vienu – ir sākti darbi, lai paplašinātu “Muceniekus”. Taču tur vēl nav izveidotas telpas veselības pārbaužu veikšanai un nav mainīti patvēruma izmitināšanas centra noteikumi, lai tā iemītniekus varētu nodarbināt “Muceniekos”.

Demisionējusī premjerministre Laimdota Straujuma pirms divām nedēļām izdevusi rezolūciju noteikumu izmaiņas valdībā iesniegt līdz maijam.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Svarīgi ir pildīt norādījumus no augšas!

Draugiem Facebook Twitter Google+