×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. jūnijs, 2013
Drukāt

Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanas

Foto-LETAFoto-LETA

Šodien, 1.jūnijā, Latvijā notiek pašvaldību vēlēšanas. Šodien plkst.7 visā Latvijas teritorijā durvis vēra 950 balsošanas iecirkņi pašvaldību vēlēšanām, kuros varēs balsot līdz plkst.22. Balsot jādodas uz to vēlēšanu iecirkni, kurā vēlētājs reģistrēts, un citā iecirknī nobalsot nevarēs. Piedaloties pašvaldību vēlēšanās, vēlēšanu iecirknī jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība (eID karte).

Kā aģentūru LETA informēja Centrālās vēlēšanu komisijas Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa, nav saņemta informācija, par to, ka kāds iecirknis plkst.7 nebūtu atvērts vai būtu radušies jelkādi sarežģījumi uzņemt vēlētājus.

Šorīt Jelgavā visi vēlēšanu iecirkņi darbu sākuši bez starpgadījumiem, par vairākiem lielākajiem iecirkņiem uz atvēršanas brīdi gaidījuši pa diviem trim cilvēkiem. Jelgavas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Jānis Dēvics aģentūrai LETA pastāstīja, ka no rīta bija apbraukājis iecirkņus, bet nevienā vietā neesot novērota drūzmēšanās. Kādi trīs cilvēki gaidījuši pie iecirkņa kultūras namā, divi pie Jelgavas 6.vidusskolas, un līdzīgi citur.

Kā informēja Jēkabpils vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Knutiņa, vēlēšanu rīts iesācies mierīgi, visi iecirkņi darbu sākuši bez aizķeršanās. Pēc Knutiņas teiktā, šajās vēlēšanās balsotāju aktivitāte līdzīgi kā iepriekšējās vēlēšanās ir pietiekami augsta, par ko liecina iepriekšējās balsošanas dienu dati, – Jēkabpilī nobalsojuši vairāk nekā 1600 iedzīvotāju. Līdzīgi bijis arī iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2009.gadā.

Daugavpils vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Raimonds Tukišs aģentūrai LETA pastāstīja, ka visi iecirkņi darbu sākuši savlaicīgi, rindu uz to atvēršanu nav bijis. Līdzīga situācija ir arī Rēzeknē. Visās šajās pilsētās vēlēšanu iecirkņos reģistrējušies vairāku partiju novērotāji.

Mārupē pie 956.vēlēšanu iecirkņa, kas atrodas Mārupes vidusskolā, pirms plkst.7 gaidīja četri vēlētāji, novēroja aģentūra LETA. Kā norādīja viens no vēlētājiem Mārtiņš, viņš kopā ar sievu Inesi ieradies tik agri tādēļ, ka jādodas uz lidostu. “Iepriekš nenobalsojām, jo bija problēmas ar pasēm. Viņu pases atradās Krievijas vēstniecībā, kur ieilga vīzas noformēšana. Labi, ka paspējām,” teica Mārtiņš. Jautāts, par kuru sarakstu balsos, viņš norādīja, ka balsos par konkrētu cilvēku, nevis par partiju. Tāpat atbildēja viņa sieva Inese.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir balsstiesīgajiem Latvijas un Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos pašvaldību vēlēšanās Latvijā, ES pilsonim jābūt reģistrētam Latvijas Iedzīvotāju reģistrā. Vēlētāju skaits valstī uz 22.maiju bija 1 491 987.

Vēlēšanas notiek 119 vēlēšanu apgabalos, kuru robežas atbilst deviņu republikas pilsētu un 110 novadu robežām, liecina CVK mājaslapā publicētā informācija.

Balsotāji vēlēšanu zīmē var ar “+” atzīmēt kandidātus, kurus īpaši atbalsta, izsvītrot kandidātus, kurus neatbalsta, vai arī neizdarīt nekādas atzīmes.

CVK nodrošinās ziņu par vēlētāju aktivitāti un vēlēšanu rezultātiem pieejamību tīmekļa vietnē “www.pv2013.cvk.lv”.

Vēlēšanu dienā vēlētāju aktivitāte tiks mērīta plkst.8, 12, 16 un 20. Šīs ziņas tīmeklī būs pieejamas ar pusstundas intervālu – ap plkst.8.30, 12.30, 16.30 un 20.30. Savukārt kopējais vēlēšanās piedalījušos skaits, tostarp ziņas par vēlētāju atrašanās vietā nobalsojušajiem vēlētājiem, tiks apkopots pēc iecirkņu slēgšanas plkst.22 un varētu būt zināms divu stundu laikā.

Sākot no plkst.24, tīmekļa vietnē “www.pv2013.cvk.lv” varēs iepazīties arī ar pirmajiem pašvaldību vēlēšanu rezultātiem no mazākajiem iecirkņiem. Vēlēšanu rezultātu apkopošanai tīmeklī būs iespējams sekot līdzi visas vēlēšanu nakts garumā.

CVK uzziņu tālruņa numurs ir 67 04 99 99.

Pašvaldību vēlēšanām, kurās ir jāievēl 1618 deputāti, ir reģistrēti 589 deputātu kandidātu saraksti un 8725 deputātu kandidāti.

Ar pašvaldību vēlēšanām reģistrētajiem deputātu kandidātu sarakstiem un priekšvēlēšanu programmām var iepazīties vēlēšanu iecirkņos un Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā “www.cvk.lv”.

Tiesības novērot balsošanas norisi un balsu skaitīšanu vēlēšanu iecirkņos ir politisko partiju, partiju apvienību un vēlētāju apvienību pilnvarotajiem novērotājiem, kuri attiecīgajā pašvaldībā ir iesnieguši kandidātu sarakstu, un Centrālās vēlēšanu komisijas/republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju pilnvarotajiem novērotājiem, tostarp CVK pilnvarotajiem brīvprātīgajiem novērotājiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+