Ekonomika
Nauda

Latvija OECD budžetā trīs gados iemaksās 8,6 miljonus eiro 16


Ministru prezidents Māris Kučinskis (no labās) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretārs Anhels Gurija Parīzē paraksta līgumu par Latvijas pievienošanos OECD.
Ministru prezidents Māris Kučinskis (no labās) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretārs Anhels Gurija Parīzē paraksta līgumu par Latvijas pievienošanos OECD.
Foto no arhīva

Latvija Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) budžetā nākamo trīs gadu laikā iemaksās aptuveni 8,6 miljonus eiro, liecina ceturtdien valdības ārkārtas sēdē aiz slēgtām durvīm izskatāmais informatīvais ziņojums “Par sarunu noslēgšanu par Latvijas pievienošanos OECD”.

Ziņojumā teikts, ka OECD I daļas budžets ir saistošs visām OECD dalībvalstīm un ar to tiek nosegtas organizācijas pamatfunkcijas. OECD dalībvalstu individuālo I daļas budžeta iemaksu principi un noteikumi ir noteikti ar OECD Padomes rezolūciju par organizācijas finansēšanu, kas tika apstiprināta 2008.gada 5.jūnijā. Šī rezolūcija paredz iemaksu veidošanas principus un aprēķināšanas metodoloģiju gan tām valstīm, kas bija OECD dalībvalstis 2008.gadā, gan valstīm, kuras par organizācijas dalībniekiem kļūst laika periodā no 2009.-2018.gadam.

Saskaņā ar šiem noteikumiem līdz 2018.gadam Latvijai tiks piemērots fiksēts iemaksu apjoms, kas ir vienāds ar tām valstīm, kas par OECD dalībvalstīm kļuva pēc 2009.gada (Čīle, Igaunija, Izraēla, un Slovēnija). Pēc gada – 2018.gdā – OECD dalībvalstu iemaksu aprēķinu apmērs un principi tiks pārskatīti. Līdz ar to no 2019.gada stāsies spēkā jaunie noteikumi, kas nosakot iemaksu apmēru cita starpā ietvers individuālo ekonomikas lieluma radītāju.

Obligātās dalībvalstu iemaksas papildus I daļas budžetam veido iemaksas sekojošās pozīcijas: organizācijas pensiju fonds; investīcijas un publikācijas. Šīm pozīcijām OECD dalībvalstu iemaksu aprēķins tiek noteikts saskaņā ar OECD 2004.gada noteikumiem, kas ņem vērā dalībvalstu ekonomikas lielumu. Latvijai iemaksu apjoms tiek noteikts saskaņā ar minimālo iemaksu slieksni (0.1% no kopējām izmaksām šajās sadaļas).

Saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem – šogad Latvijai dalība OECD izmaksā 1,4 miljonus eiro, nākamgad – 2,84 miljonus eiro, 2018.gadā – 2,87 miljonus eiro, bet 2019.gadā – 2,87 miljonus eiro.

Lai nodrošinātu sadarbību ar OECD esot ne-dalībvalsts statusā, Latvija piedalījās atsevišķu I budžeta daļas komiteju darbā, kas paredzēja individuālās iemaksas. Līdz ar Latvijas dalību OECD šīs iemaksas tiks nosegtas Latvijas kopējās dalības maksas ietvaros. Par jau veiktajām iemaksām 2016.gadā, kas ir 168 300 eiro Latvijai tiks atgriezti 84 150 eiro (pārrēķinam par pamatu tiek ņemts vērā tas, ka Latvija kļuva par OECD dalībvalsti 1.jūlijā). OECD piedāvā šo finansējumu novirzīt dalības maksas segšanai 2017.gadā.

Iestāšanās sarunu nodrošināšanai 2016.gadā Latvija ir iemaksājusi 1,32 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka izmaksas par paveikto 2016.gada iestāšanās sarunās tiks apkopotas līdz 2016.gada beigām, Latvija par iespējamo neiztērēto līdzekļu apjomu tiks informēta 2017.gada.

OECD provizoriskie aprēķini liecina, ka iestāšanās sarunās neiztērētais finansējums būs pietiekošs, lai novirzītu šos līdzekļus Latvijas pēc-iestāšanās izvērtējumu nodrošināšanai. Saskaņā ar Latvijas pievienošanās līgumu OECD Latvijai būs jāsedz izdevumi par pēc-iestāšanās ziņojumu sagatavošanu Veselības un Korporatīvās pārvaldības komitejās. Kopā paredzēti trīs ziņojumi (1 Veselības komitejā un 2 Korporatīvās pārvaldības komitejā) katrs 40 tūsktošu eiro apmērā.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka šā gada 1.jūlijā Francijas Ārlietu ministrijai (ĀM) Parīzē tika iesniegts Latvijas pievienošanās raksts OECD, tādējādi mūsu valsts kļuva par pilntiesīgu šīs organizācijas 35.dalībvalsti. Līgumu par Latvijas pievienošanos OECD Parīzē 2.jūnijā parakstīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija (Angel Gurría).

Savukārt 16.jūnijā Saeima pieņēma likumu “Par 1960.gada 14.decembra Konvenciju par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju un līgumu par Latvijas Republikas pievienošanās Konvencijas par Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas nosacījumiem”, kurš stājās spēkā 30.jūnijā.

LA.lv