Mobilā versija
+0.1°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
27. janvāris, 2015
Drukāt

Latvija pakāpjas uz 37. ekonomiski brīvākās valsts pozīciju pasaulē

Foto-LETAFoto-LETA

Latvija ekonomiskas brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 37.vietu no 42.vietas pērn, bet krietni atpaliek un Igaunijas un Lietuvas.

Par to liecina ietekmīgā pētījumu institūta “Heritage Foundation” un laikraksta “Wall Street Journal” otrdien publiskotais gadskārtējais pētījums par ekonomisko brīvību 178 pasaules valstīs un teritorijās.

Latvija joprojām atrodas “daļēji brīvo” valstu grupā, kur ir arī, piemēram, Beļģija (40.vieta), Polija (42.vieta), Spānija (49.vieta), Slovākija (50.vieta), Turcija (70.vieta), Francija (73.vieta), Itālija (80.vieta).

Igaunija reitingā atrodas 8.vietā salīdzinājumā ar 11.vietu pirms gada, bet Lietuva atrodas 15.vietā salīdzinājumā ar 21.vietu pirms gada. Abas šīs valstis ir ierindotas “pārsvarā brīvo” valstu kategorijā, kura ir arī, piemēram, Kanāda (6.vieta), Čīle (7.vieta) Īrija (9,vieta), ASV (12.vieta), Vācija (16.vieta) Japāna (20.vieta), Gruzija (22.vieta), Izraēla (33.vieta).

Pētījuma autori aprēķinājuši, ka Latvijas ekonomiskās brīvības līmenis šogad atbilst 69,7 punktiem, kas ir labākais Latvijas rezultāts šī pētījuma ietvaros un par vienu punktu vairāk nekā pirms gada, atspoguļojot uzlabojumus četros no desmit ekonomiskās brīvības rādītājiem: brīvībā no korupcijas, valdības tēriņos, monetārajā brīvībā un tirdzniecības brīvībā.

Lejupslīdi ir piedzīvojuši rādītāji fiskālajā brīvībā, uzņēmējdarbības brīvībā un darbaspēka brīvībā. Nemainīgi ir palikuši radītāji īpašumtiesībās, investīciju brīvībā un finansiālajā brīvībā.

No Eiropas valstīm Latvija ir ierindota 17.vietā. Saņemtie 69,7 ir virs vidējā pasaules un reģionālā līmeņa.

Jau 21.gadu pēc kārtas par teritoriju ar vislielāko ekonomisko brīvību ir atzīta Honkonga, kas ir zaudējusi 0,5 punktus. Otro pozīciju saglabāja Singapūra. Jaunzēlande ieņem trešo vietu, Austrālija – ceturto, bet Šveice – piekto vietu. Šīs piecas valstis ir iekļautas “brīvo” valstu kategorijā.

Krievija atrodas 143.vietā un ir “pārsvarā nebrīvo” valstu kategorijā. Tajā atrodas arī, piemēram, Indonēzija (105.vieta), Brazīlija (118.vieta), Indija (128.vieta), Grieķija (130.vieta), Ķīna (139.vieta).

Baltkrievija atrodas “apspiesto” valstu kategorijā un ieņem 153.vietu. Šajā kategorija atrodas arī Uzbekistāna (160.vieta), Ukraina (162.vieta) Argentīna (169.vieta), (Irāna 171.vieta), Venecuēla (176.vieta) un Kuba (177.vieta). Pēdējo – 178. – vietu reitingā ieņem Ziemeļkoreja.

Ekonomiskās brīvības indekss kopš 1995.gada top, izanalizējot 50 dažādu rādītāju. Tā veidotāji ņem vērā premisu – jo augstāka ekonomiskā brīvība, jo lielāks labklājības līmenis un ienākumi uz vienu iedzīvotāju.

Indeksu aprēķina, ņemot vērā tādus faktorus kā brīvība no korupcijas, īpašumtiesību aizsardzība, valdības ietekme ekonomikā, tirdzniecības brīvība, fiskālā brīvība, biznesa brīvība, monetārā brīvība, investīciju brīvība un darba tirgus regulējums.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+