×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
10. maijs, 2012
Drukāt

Latvija pametīs Pasaules tūrisma organizāciju

turisti

Saeima 10.maijā galīgajā lasījumā pieņēma lēmumu Latvijai pamest Pasaules tūrisma organizāciju (PTO), kā to paredz valdībā iepriekš akceptētais likumprojekts par PTO statūtu denonsēšanu.

Ekonomikas ministrija (EM), kas sagatavojusi likumprojektu, uzskata, ka dalība PTO maz palīdz Latvijas tūrisma attīstībai. Turklāt Latvijas dalības maksa 2011.gadā bija 41 903 lati, kas ir viena no lielākajām iemaksām, ko EM veic no valsts budžeta līdzekļiem par Latvijas dalību kādā no starptautiskajām organizācijām.

EM ir izvērtējusi ieguvumus no Latvijas dalības PTO atbilstoši ikgadējās biedra naudas apmēram un uzskata turpmāku dalību šajā organizācijā par nelietderīgu. Diskusija ar tūrisma nozari par dalības nepieciešamību organizācijā tika sākta jau 2010.gadā, un pieņemtajam lēmumam atbalstu pauda Latvijas Tūrisma konsultatīvās padomes un Tūrisma attīstības valsts aģentūras konsultatīvās padomes biedri, norādot, ka finanšu līdzekļus lietderīgāk būtu novirzīt tūrisma mārketinga aktivitāšu īstenošanai, tostarp Latvijas prioritārajos tūrisma mērķa tirgos.

Ministrija arī norādīja, ka dalības turpināšana PTO nav izšķiroša, lai Latvija īstenotu izvirzītos mērķus un uzdevumus tūrisma nozares attīstībai, jo starptautiskā līmenī Latvijas interešu pārstāvniecība tūrisma jomā pamatā tiek nodrošināta, piedaloties Eiropas tūrisma institūciju darbā. Latvija regulāri piedalās Eiropas Komisijas Tūrisma konsultatīvās komitejas darbā, kurā tiek izskatīti jautājumi, kas saistīti ar Eiropas Savienības (ES) vienotās tūrisma politikas ietvaru, kā arī dalībvalstu iniciatīvām un sadarbības koordināciju tūrisma sektorā Eiropā un pasaulē.

Turklāt Latvija ir biedrs arī Eiropas Ceļojumu komisijā, kas nodarbojas ar Eiropas un arī Latvijas kā tūrisma galamērķa atpazīstamības veicināšanu. Savukārt tūrisma komersanti, izglītības iestādes un citas ieinteresētās puses var kļūt par PTO asociētajiem biedriem, apmeklēt organizācijas rīkotos pasākumus, saņemt informatīvos materiālus neatkarīgi no tā, vai attiecīgā valsts ir vai nav pilntiesīgs PTO biedrs.

PTO nav pārstāvētas arī vairākas ES valstis, tostarp Lielbritānija, Beļģija, Dānija, Igaunija, Īrija, Kipra, Luksemburga, Somija un Zviedrija.

Latvija PTO tika uzņemta 2003.gada 20.oktobrī, bet par pilntiesīgu biedru kļuva 2005.gada 1.janvārī. Dalība šajā organizācijā Latvijai sniedza iespēju piedalīties starptautiska mēroga tūrisma pasākumos, kā arī piedalīties dažādu projektu realizēšanā.

Tā kā PTO, veicinot tūrisma attīstību pasaulē, īpašu uzmanību pievērš attīstības valstu interesēm tūrisma jomā, lielākā daļa organizācijas pasākumu ir orientēti uz attīstības valstu (Rietumu un Dienvidāfrikas, Centrālamerikas un Āzijas) jautājumiem tūrisma jomā un bieži vien nav aktuāli Latvijas tūrisma nozarei.

Līdz šim Latvija galvenokārt ir izmantojusi PTO pakalpojumus, kas saistīti ar informācijas ieguvi un izziņu, – elektroniskās un drukātās publikācijas, kā arī bezmaksas statistikas datubāzi.

Patlaban PTO darbojas 154 valstis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+