×
Mobilā versija
+8°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

Latvija piedalīsies pasaules mūzikas gadatirgū “Womex 2014” Spānijā

Foto - LetaFoto - Leta

No 22. oktobra līdz 26. oktobrim Latvija piedalīsies pasaules mūzikas gadatirgū “Womex 2014”, kurš šogad norisināsies Spānijā, Santjago di Kompostelā.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Mūzikas informācijas centra Ināra Jakubone, Latvija pasaules mūzikas gadatirgū piedalīsies devīto reizi.

“Womex” jeb “World-music expo” tiek uzskatīts par nozīmīgāko starptautisko forumu, kurā tiekas tradicionālās, folkmūzikas un pasaules mūzikas jomās strādājošie – no māksliniekiem līdz producentiem, no festivālu organizētājiem līdz ierakstu kompānijām.

Arī šogad Latvijas stendu pasaules mūzikas gadatirgū ierīkos Latvijas Mūzikas informācijas centrs. Tādējādi “Womex” pēdējās desmitgades laikā ir kļuvis par platformu Latvijas mūzikas un mūziķu reprezentācijai. Burtiskā nozīmē plecu pie pleca ar Latvijas Mūzikas informācijas centru pati savā stendā šogad strādās arī bungu un dūdu grupa “Auļi”.

Jau kopš pirmsākumiem 2006. gadā Latvijas stendā ir strādājuši kultūras menedžmenta centra “Lauska” pārstāvji Daina un Juris Zalāni. Šogad viņu pūrā ir “Laiksnes” iedziedātais kompaktdisks “Es čigāna meita biju”, etnomuzikologa Oskara Patjanko teju akadēmiskā līmenī dokumentētā Latvijā tapušo ermoņiku – ieviņu – vēsture diskā “Ieviņas”, “Nepieradinātā folka orķestra” un koklētāju ansambļa “Teiksma” jaunie kompaktdiski, kā arī teju pussimtu sasniegušais kopējais “Lausku” izdoto kompaktdisku katalogs.

Latvijas stendā strādās arī festivāla “Porta” pārstāvji. Viņiem šis “Womex” būs īpašs, jo starptautiskā mediju centra konkursā tiesības “Womex” auditorijai demonstrēt savu filmu “Ceļš mājup” ieguva festivāla “Porta” rīkotāji biedrība “Pasaules mūzika”.

Piektdien, 24.oktobrī, fantastiskajā modernās arhitektūras paraugā – Santjago di Kompostelas Kultūras pilsētā (“Cidade da Cultura”) izskanēs “Portas” stāsts par dažādu kultūru satikšanos un vēlmi saprasties etnodžezā – filmā dokumentēts, kā pirms vairākiem gadiem kopīgā projektā vienojās gruzīnu “The Shin”, moldāvu “Trigon” un latviešu “Pūces etnogrāfiskais orķestris”.

“Gruzīnu, latviešu un moldāvu tautas mūzikas dvēseles ietvērums laikmetīgās mūzikas skaņās atgādina vērtīga dārgakmens slīpēšanu, ļaujot senajām tautas mūzikas vērtībām uzplaiksnīt jaunā mirdzumā. Tautu un valodu barjeras tiek pārvarētas, un šai ceļojumā visi mūziķi kļūst brāļi un māsas. Ainavas un melodijas, balsis un ritmi ceļa garumā var mainīties, tomēr galu galā izrādās – tas visiem ir “Ceļš mājup”,” pauž Latvijas Nacionālā kultūras centra eksperte un “Latvijas Radio 3 Klasika” redaktore etnomuzikoloģe Gita Lancere.

Latvijas Mūzikas informācijas centrs šai prezentācijas reizei sagatavojis kompaktdisku “Native Music 9”. Tā koncepcijas autore ir etnomuzikoloģe Lancere. Disks sniedz ieskatu pagājušā un šī gada laikā izdoto etnomūzikas ierakstu klāstā. Izlasē pārstāvēti gan jau minētie izdevniecību “Lauska” un “Pasaules mūzika” ieraksti, gan “Upe tt” izdotais “Dzelzs vilka jauno Jāņu orķestris” un “Womex” klātesošo “Auļu” ieskaņojumi. Diska noformējumā izmantoti “Auļu” mūziķa Gata Indrēvica fotogrāfijas – sava veida fantāzijas par tautas instrumentu tēmu.

Latvijas dalība “Womex” šogad iespējama, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansējumam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+