Latvija piedzīvo dramatisku zaudējumu Šveicei ar 4:5 5

Latvijas hokeja izlase trešdien savā ceturtajā Krievijā notiekošajā pasaules čempionāta mačā ielaida vārtus priekšpēdējā pamatlaika minūtē un ar 4:5 (0:0, 3:3, 1:2) dramatiskā duelī zaudēja Šveicei.

TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12

Latvijas izlases labā pamatlaikā divus vārtus guva Miķelis Rēdlihs, bet vienu reizi izcēlās Ronalds Ķēniņš un Aleksejs Širokovs. Tikmēr Šveices sastāvā divreiz atzīmējās viens no tās līderiem Nino Nīderreiters, kamēr par reizei ripu Latvijas vārtos raidīja Gregorijs Hofmans, Svens Andrigjeto un Ēriks Blūms, kurš guva uzvaras vārtus.

Latvijas valstsvienības labā par labāko šajā mačā tika nosaukts Rēdlihs.

Šī mača laikā Latvija prata otrās trešdaļas laikā nedaudz vairāk kā piecu minūšu laikā atspēlēties no 0:3 un panākt 3:3, taču noslēdzošajā trešdaļā tomēr piedzīvoja zaudējumu.

Jau ar pašu spēles sākumu Šveice ņēma iniciatīvu savās rokās, turklāt jau 53.sekundē Andris Džeriņš nopelnīja noraidījumu par pretinieka ķeksēšanu, turklāt tiesneši viņam piešķīra arī desmit minūšu disciplināro sodu. Lai gan šveicieši vairākumā izdarīja vairākus bīstamus metienus pa Edgara Masaļska sargātajiem vārtiem, tā viena hokejista pārsvaru tā arī neizmantoja. Arī pēc vairākuma Šveice kontrolēja spēles gaitu un turpināja izdarīt metienus, taču vienā no pretuzbrukumiem bīstamu raidījumu izdarīja Māris Bičevskis. Tomēr spēles astotajā minūtē Latvija varēja nepilnu minūti spēlēt piecatā pret trijiem Šveices hokejistiem, bet lielais vairākums palika neizmantots, turklāt tā laikā tikai pāris reizes izdevās apdraudēt pretinieku vārtus.

Pirmās trešdaļas vidū spēles gaita bija izlīdzinājusies, bet 13.minūtē Latvijai vēl vienu mazākumu sagādāja pasaules čempionātu debitants Edgars Siksna. Vairākuma laikā Šveice trāpīja pa Latvijas vārtu stabiņu, bet vārtus viņi tā arī neguva. Pēc mazākuma izturēšanas jau Latvija veica pāris bīstamus uzbrukumus, Robertam Bukartam trāpot pa vārtu stabiņu un Aleksejam Širokovam nerealizējot izgājienu uz vārtiem. Trīs minūtes līdz pirmā perioda beigām divu minūšu noraidījumu saņēma Zemgus Girgensons, bet vairākumā Šveicei neko bīstamu izveidot neizdevās.

Otrā trešdaļa sākās ar vairākiem Šveices metieniem pa Latvijas vārtiem, turklāt Ralfs Freibergs nopelnīja noraidījumu, kad viņš palīdzēja Masaļskim, kurš bija nozaudējis savu nūju. Savu ceturto vairākumu šveicieši izmantoja, jo spēles 24.minūtē Masaļski pārspēja Nacionālajā hokeja līgā (NHL) spēlējošais Nīderreiters, tādējādi atklājot dueļa rezultātu. Neilgu brīdi vēlāk Latvija saņēma vēl vienu noraidījumu, kad divu minūšu sods pienācās Aleksejam Širkovam, turklāt arī šoreiz vairākums Šveicei vainagojās panākumiem – raidot ripu starp kājsargiem, Masaļski vēlreiz pārspēja Nīderreiters. Četras sekundes pēc vārtu zaudējuma Latvija beidzot tika pie iespējas spēlēt vairākumā, jo Siksnu paklupināja Reto Šapi.

Arī trešais vairākums šajā mačā Latvijai nevainagojās panākumiem, turklāt tajā netika izveidota neviena reāla vārtu gūšanas iespēja. Pēc tam, kad abas vienības spēlēja jau vienādos skaitliskos sastāvos, Šveice trešo reizi raidīja ripu vārtos, kad to ar slidu izdarīja Hofmans. Tiesa, pēc tam tiesneši devās pētīt video atkārtojumu, bet arbitri vārtu guvumu tomēr nolēma ieskaitīt. Līdz ar to rezultāts jau kļuva 3:0 par labu Šveicei. Spēles 32.minūtē Rēdlihs izprovocēja pretinieku uz vēl vienu noraidījumu, turklāt viņš pats to arī realizēja, kad septiņas sekundes pirms tā beigām pielaboja Kristapa Sotnieka raidījumu. Otrā perioda izskaņā Šveice nopelnīja vēl vienu mazākumu, turklāt jau tā sākumā Rēdlihs guva savus otros vārtus, kurš vēlreiz bija precīzs pēc Sotnieka metiena.

Trilleris abu vienību izpildījumā turpinājās arī pēdējās trešdaļas minūtēs, jo Ķēniņš pēc rikošeta jau panāca izlīdzinājumu 3:3. Šos trīs vārtus Latvija guva nedaudz vairāk kā piecu minūšu laikā. Vēl pēdējā minūtē šveicieši bīstami apdraudēja Latvijas vārtus, bet rezultāts līdz pārtraukumam vairs nemainījās.

Noslēdzošā trešdaļa sākās ar aktīvu hokeju abu komandu izpildījumā, turklāt Vitālijs Pavlovs nespēja no lieliskas pozīcijas trāpīt pa ripu. Spēles 46.minūtē Šveice iespieda Latviju tās aizsardzības zonā, kas vainagojās panākumiem, jo šveiciešus no jauna vadībā izvirzīja Svens Andrigjeto. Tomēr izlīdzinājuma panākšanai Latvijai bija nepieciešamas tikai 26 sekundes, jo no vārtu priekšas 4:4 panāca A.Širokovs. Pamatlaika turpinājumā Šveice vairāk kontrolēja ripu un centās iespiest pretiniekus viņu aizsardzības zonā, kamēr Latvija vairāk spēlēja uz pretuzbrukumiem.

Tuvojoties pamatlaika izskaņai, hokejs abu izlašu izpildījumā kļuva nedaudz piesardzīgāks, bet hokejisti nekautrējās viens otru provocēt, taču noraidījumi, kas tik bieži dalīti spēles pirmajā daļā, nesekoja. Tomēr 89 sekundes pirms pamatlaika beigām Šveice guva uzvaras vārtus, kad Latvijas hokejistu kļūdu izmantoja Blūms. Pēdējā minūtē Latvija nomainīja Masaļski pret sesto laukuma spēlētāju un iespieda pretiniekus viņu zonā, taču ripu raidīt vārtos neizdevās.

Šajā mačā Latvijas izlases vārtos stājās pieredzējušais Masaļskis, kamēr pēc vienas spēles diskvalifikācijas atgriezās uzbrucējs Ķēniņš. Tikmēr sastāvā netika iekļauti aizsargs Jānis Andersons un uzbrucējs Gunārs Skvorcovs, kamēr 13.uzbrucēja funkcijas pildīja Edgars Kulda.

Latvijas izlase šo čempionātu sākusi atzīstami, trīs mačos pret spēcīgiem pretiniekiem gūstot divus punktus. Turnīra pirmajā mačā ar 1:2 papildlaikā tika piedzīvota neveiksme pret Zviedriju, bet pēc tam ar 3:4 pēcspēles metienos nācās piekāpties arī Čehijai. Savukārt pirmdien Latvija ar 0:4 kapitulēja Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadītās mājinieces Krievijas priekšā.

Tikmēr 2013.gada pasaules čempionāta sudraba medaļniecei Šveicei šī turnīra sākums bijis grūts. Vispirms tā pirmajā mačā ar 2:3 pēcspēles metienos piekāpās Kazahstānai, bet pēc tam ar 3:4 pagarinājumā atzina arī Norvēģijas pārākumu. Visbeidzot otrdien šveicieši izglābās no zaudējuma pret Dāniju, ko papildlaikā izdevās pieveikt ar 3:2.

Latvijas izlase ar Šveici pasaules čempionātos tikusies itin bieži, taču 15 spēļu laikā izdevies gūt tikai divas uzvaras, kamēr divreiz spēlēts neizšķirti un piedzīvotas 11 neveiksmes. Abas vienības savā starpā tikās arī pērn, kad tobrīd vēl Aleksandra Beļavska vadībā Latvija guva panākumu pagarinājumā ar 2:1.

Abas izlases savā starpā tikās arī aprīlī, kad tās aizvadīja divus mačus Eiropas Hokeja izaicinājuma (EHC) turnīra ietvaros. Abās Šveicē notikušajās spēlēs uzvaru izcīnīja mājinieki – ar 2:1 pagarinājumā un 4:3.

Šveices izlasi šajā pasaules čempionātā vada vien 40 gadus vecais Patriks Fišers, kuram šis ir pirmais nopietnais turnīrs pie valstsvienības stūres. Decembrī viņš stājās atbrīvotā kanādieša Glena Henlona vietā, kura vadībā šveicieši pērn planētas meistarsacīkstēs sasniedza ceturtdaļfinālu. Iepriekš Fišers vadījis arī Latvijas valstsvienības vārtsarga Elvja Merzļikina pārstāvēto Šveices augstākās līgas (NLA) vienību “Lugano”.

Pēc trešdienas mača piektdien un sestdien Latvija samēros spēkus ar Dāniju un Kazahstānu, bet grupu turnīra noslēgumā nākamajā otrdienā spēlēs pret Norvēģiju.

Vēl A apakšgrupas ietvaros šodien plkst.20.15 Zviedrija spēkosies ar Kazahstānu.

A apakšgrupā līdere ar trīs spēlēs iegūtiem astoņiem punktiem ir Čehija, bet tai ar septiņiem punktiem četros mačos seko Šveice. Trešā ar sešiem punktiem trīs cīņās ir Krievija, bet tālāk ar pieciem punktiem ir Zviedrija un Norvēģija, kamēr četri punkti ir Dānijai. Tikmēr astoņu komandu tabulu ar diviem punktiem noslēdz Kazahstāna un Latvija.

Tāpat šodien gaidāmi divi dueļi B grupā – Slovākija tiekas ar blāvu sniegumu demonstrējošo Baltkrieviju, kamēr Somija vakarā sacentīsies ar Ungāriju.

Šajā apakšgrupā pēc trim spēļu kārtām līderes ar maksimāli iespējamiem deviņiem punktiem ir Kanāda un Somija, bet pie sešiem punktiem tikusi Slovākija. Ceturtajā vietā ar pieciem punktiem ir Francija, kamēr piektā ar četriem punktiem ir Vācija. Uz sesto pozīciju nokritusi ASV, kam ir trīs punkti, bet bez punktiem pašlaik cīnās Ungārija un Baltkrievija.

Latvijas izlase pasaules čempionāta augstākajā divīzijā spēlē jau 20.gadu pēc kārtas. Piekto reizi komandu cīņā ved Leonīds Beresņevs, kurš februārī trešo reizi karjerā tika iecelts par valstsvienības galveno treneri. Viņam čempionātā palīdz Ģirts Ankipāns, Kārlis Zirnis un Juris Klodāns.

Pērn pasaules čempionātā Prāgā Latvijas izlase ieņēma 13.vietu, nespējot izpildīt Latvijas Hokeja federācijas doto uzdevumu tikt labāko desmit komandu skaitā. Pēc čempionāta vasarā darbu pie izlases vadības zaudēja Aleksandrs Beļavskis, kurš šos pienākumus pildīja vienu sezonu.

Arī šoreiz Latvijas izlasei nepalīdz vairāki potenciālie līderi. Planētas meistarsacīkstēs nespēlē aizsargi Artūrs Kulda, Oskars Bārtulis, Krišjānis Rēdlihs un Georgijs Pujacs, kā arī uzbrucēji Lauris Dārziņš un Mārtiņš Karsums. Visiem spēlētājiem, izņemot Dārziņu, spēlēt neļauj veselības problēmas.

Šoreiz komandā ir četri pasaules čempionāta debitanti – daudzsološais vārtsargs Elvis Merzļikins, aizsargs Edgars Siksna un uzbrucēji Edgars Kulda un Māris Bičevskis. Tāpat pasaules čempionāta spēlēs līdz šim laukumā nav devies arī potenciālais izlases trešais vārtsargs Jānis Kalniņš, kurš arī pērn iekļuva valstsvienības sastāvā.

Kā pēdējie no izlases tika atskaitīti aizsargi Renārs Demiters, Kristiāns Rubīns un Kristaps Zīle, kā arī uzbrucēji Kaspars Saulietis, Artūrs Ozoliņš un Nikolajs Jeļisejevs.

Pieredzes bagātākais izlases dalībnieks ir vārtsargs Edgars Masaļskis, kuram šis ir jau 15.pasaules čempionāts. Savukārt komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš aizvada astoto pasaules čempionātu, tāpat kā aizsargs Kristaps Sotnieks.

Kā pēdējie izlasei pievienojās abi šosezon Nacionālajā hokeja līgā (NHL) uzspēlējošie Latvijas hokeja izlases uzbrucēji – Zemgus Girgensons un Ronalds Ķēniņš. Tiesa, Girgensons Bufalo “Sabres” aizvadīja visu sezonu, bet Ķēniņš vien astoņas spēles Vankūveras “Canucks” sastāvā, jo pārsvarā spēlēja Amerikas Hokeja līgā (AHL).

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas izlasēm apakšgrupas sacensībās garantē pa septiņām spēlēm. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 17.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām. Jau pašlaik ir skaidrs, ka augstāko divīziju pametīs A apakšgrupas vājākā komanda un tās vietā nāks Slovēnija, bet no B apakšgrupas nevar izkrist Vācija un Francija, kas pasaules čempionātu uzņems nākamajā gadā. Ja B grupā pēdējā vietā nepaliks Vācija vai Francija, vietu nākamās sezonas augstākās divīzijas turnīrā nodrošinās arī Itālija.

Latvijas izlase pasaules čempionātā spēlē Maskavā, kur tiks aizvadītas arī izšķirošās cīņas, bet otra apakšgrupa spēkojas Sanktpēterburgā.

Pirms pasaules čempionāta Latvijas izlase Starptautiskās Hokeja federācijas (IIHF) pasaules rangā atrodas desmitajā pozīcijā.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā, bet pēdējos piecos čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā.

Pasaules čempionātu vēsturē zelta medaļām bagātākā ir Krievijas izlase (iepriekš – PSRS), kas medaļas kaklā kārusi 44 reizes – 27 zelta, desmit sudraba un septiņas bronzas. Hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji iekrājuši 47 medaļas (25 zelta, 13 sudraba un deviņas bronzas), bet trešajā vietā ar 46 godalgām atrodas Čehija (agrāk – Čehoslovākija), kas izcīnījusi 12 zelta, 13 bronzas un 21 bronzas medaļu.

Pērn pasaules čempionāta finālā Kanādas izlase ar 6:2 uzvarēja Krieviju, bet pie bronzas tika ASV.

Kopš 1993.gada, kad PSRS un Čehoslovākijas vairs nebija uz pasaules kartes, līdz pat 2013.gadam pie medaļām pasaules čempionātos tikušas tikai septiņas valstis – Kanāda, ASV, Krievija, Zviedrija, Somija, Čehija un Slovākija -, taču tad šo kārtību izjauca Šveice, kas bija otrā.

Uz Latvijas izlases spēlēm Maskavā devusies arī aģentūras LETA komanda – sporta ziņu reportieris Gints Narogs un fotoreportieris Edijs Pālens -, lai mūsu hokejistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.

Hokeja čempionātam veltītajā LETA sadaļā (“http://www.leta.lv/hockey”) pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas hokeja izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.

Latvijas hokeja izlases sastāvs mačam pret Šveici:

vārtsargi – Edgars Masaļskis (Toljati “Lada”, KHL), Elvis Merzļikins (“Lugano”, Šveice);

aizsargi – Oskars Cibuļskis, Aleksandrs Jerofejevs, Guntis Galviņš (visi – Rīgas “Dinamo”), Kristaps Sotnieks (“Lada”), Ralfs Freibergs (Toledo “Walleye”, ECHL), Maksims Širokovs (“Sterzing”/”Vipiteno”, Itālija), Edgars Siksna (Karagandas “Sariarka”, VHL) un Jānis Andersons (“Zvolen”, Slovākija);

uzbrucēji – Miķelis Rēdlihs, Gints Meija, Miks Indrašis, Andris Džeriņš, Vitālijs Pavlovs, Gunārs Skvorcovs, Māris Bičevskis, Edgars Kulda (visi – Rīgas “Dinamo”), Aleksejs Širokovs (Aļmetjevskas “Ņeftjaņik”, VHL), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, KHL), Roberts Bukarts (“Zlin”, Čehija), Rodrigo Ābols (Portlendas “Winterhawks”, WHL), Zemgus Girgensons (Bufalo “Sabres”, NHL), Ronalds Ķēniņš (Jūtikas “Comets”, AHL).

Šveices hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi – Reto Berra (Kolorado “Avalanche”, NHL), Roberts Maijers (Ženēvas “Servette”);

aizsargi – Patriks Gērings (Cīrihes “ZSC Lions”), Janiks Vēbers (Vankūveras “Canucks”, NHL), Felisjēns di Buā, Noā Šnēbergers (abi – “Davos”), Rafaels Diass (Ņujorkas “Rangers”, NHL), Ēriks Blūms (“Bern”), Robins Grosmans (“Zug”);

uzbrucēji – Dino Vīzers, Marks Vīzers, Andrēass Ambīls, Samuels Valzers (visi – “Davos”), Gregorijs Hofmans, Julians Valkers (abi – “Lugano”), Reto Šapi, Moriss Trakslers (abi – “ZSC Lions”), Nino Nīderreiters (Minesotas “Wild”, NHL), Deniss Holenšteins (Klotenes “Flyers”), Simons Mozers (“Bern”), Svens Andrigjeto (Monreālas “Canadiens”, NHL), Gētens Hāss (“Biel”), Lino Maršīni (“Zug”).