×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. jūnijs, 2015
Drukāt

Latvijā piemin komunistiskā režīma politisko represiju un deportāciju upurus (6)

Foto-LETAFoto-LETA

Visā Latvijā šodien notiek atceres pasākumi, kas veltīti Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai, godinot aptuveni 16 000 Latvijas iedzīvotāju, kuri 1941.gada 14.jūnijā tika deportēti uz Sibīriju.

Pēc Latvijas Valsts arhīva datiem, 1941.gada 14.jūnija deportācijās Latvija zaudēja vairāk nekā 15 425 iedzīvotājus, viņu vidū latviešus, ebrejus, krievus, poļus, no kuriem 3751 bija bērns vecumā līdz 16 gadiem. Izsūtīšanas laikā vīriešus atšķīra no ģimenēm un aizdzina uz gulaga nometnēm, kur daudziem piesprieda augstāko soda mēru, bet citus sodīja ar ieslodzījumu nometnēs.

No Torņakalna stacijas 1941.gada 14.jūnijā uz Sibīriju izveda tūkstošiem Rīgas un tuvējās apkārtnes ģimeņu. Aptuveni 9300 lopu vagonos iesprostotu cilvēku šajā dienā no Torņakalna stacijas tika izsūtīti garā un mokpilnā ceļā uz Sibīriju, no kuras tikai retajam pēc gariem bada, sala, slimību un smaga darba gadiem palaimējās atgriezties mājās. Stacijā netālu no sliežu ceļiem atrodas piemiņas akmens un vagons, kas kalpo kā uzskatāms liecinieks vienai no visdrūmākajām dienām Latvijas vēsturē.

Rīgā notiks vairāki pasākumi, tostarp piemiņas brīdis pie Brīvības pieminekļa, Šķirotavas un Torņakalna stacijas, koncerti, kā arī Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantātes “Dievs, Tava zeme deg!” atskaņojums, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Plkst.10 pie Šķirotavas stacijas notiks piemiņas pasākums, vēlāk, plkst.15, šāds pasākums būs arī pie Torņakalna stacijas. Jau tradicionāli notiks gājiens no Latvijas Okupācijas muzeja un piemiņas brīdis pie Brīvības pieminekļa, kur plkst.13 būs svinīgā Goda sardzes maiņa un ziedu nolikšanas ceremonija. Gājiens no okupācijas muzeja sāksies plkst.12.35, bet pasākuma dalībniekiem iespējams piebiedroties gājienam arī pie “Laimas” pulksteņa plkst.12.50.

Pasākumā piedalīsies Saeimas vadība un deputāti, valdības locekļi, Nacionālo bruņoto spēku virsnieki, Rīgas domes vadība, Igaunijas un Lietuvas biedrības Latvijā, kā arī ārvalstu vēstnieki. Pēc svinīgās goda sardzes maiņas pasākuma dalībniekus uzrunās Latvijas Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Gunārs Resnais un Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts koncerts “Lacrimosa” ar profesionālā pūtēju orķestra “Rīga”, Rīgas kamerkora “Ave Sol” un solistu Antas Jankovskas, Mārtiņa Zvīguļa un diriģenta Valda Butāna piedalīšanos notiks Rīgas Svētā Pētera baznīcā. Kultūras centrā “Mazā ģilde” piemiņas koncertā “Neaizmirsti!” muzicēs komponists Raimonds Tiguls, jauktais koris “Mūza” mākslinieciskā vadītāja Gunta Cimiņa vadībā, kā arī solisti Ingrīda Krasovska un instrumentālā grupa. Koncerts notiks arī Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā, un tajā piedalīsies baroka koris “Collegium Choro Musici Riga”, baroka orķestris “Collegium Musicum Riga” diriģenta Māra Kupča vadībā.

Rīgas Latviešu biedrības namā no plkst.16 skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”. Tās atskaņojumā piedalīsies mūziķi Mihails Čuļpajevs, Andris Gailis, Ventis Zilberts, Roberts Hansons, jauniešu kamerkoris “Fortius” un diriģente Māra Marnauza.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. ” … augstāko soda mēru, bet citus sodīja ar ieslodzījumu nometnēs … ”
  !
  SODA par nodarījumu !!!
  !
  BEZ nodarījuma – NOSLEPKAVO, ŅIRGĀJAS !!!
  !
  Laiks padmīļiem būtu atspoguļot patieso būtību !

 2. Cik smieklīga un pat derdzīga ir šī frāze:”Pēc Latvijas Valsts arhīva datiem, 1941.gada 14.jūnija deportācijās Latvija zaudēja vairāk nekā 15 425 iedzīvotājus, viņu vidū latviešus, ebrejus, krievus, poļus…” Viņi visi tika izvesti kā latvieši un ēbreju pieminēšana ir pilnīgs politisks teātris, lai neprasītu no viņiem atbildību par Latvijas okupāciju… .

 3. PRINCIPAA TAGAD IR TIK DAUDZ ,KO IZSUTIT….un pasutit,!

Draugiem Facebook Twitter Google+