×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
14. jūnijs, 2014
Drukāt

Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus (4)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijā šodien notiks vairāki atceres pasākumi, kas veltīti Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai, tādējādi pieminot 73.gadadienu kopš 1941.gada 14.jūnijā notikušām deportācijām, kad no Latvijas tika izsūtīti aptuveni 16 000 iedzīvotāju.

Rīgā plkst.11 pie Šķirotavas stacijas notiks piemiņas pasākums, vēlāk plkst.15 šāds pasākums būs arī pie Torņakalna stacijas.

Jau tradicionāli piemiņas brīdis notiks pie Brīvības pieminekļa, kur plkst.13 būs svinīgā Goda sardzes maiņa un ziedu nolikšanas ceremonija. Pirms tam plkst.12.15 no Okupācijas muzeja notiks biedrības “Latvijas Politiski represēto apvienība” rīkotā pasākuma dalībnieku gājiens līdz Brīvības piemineklim, kur plkst.12.35 notiks Losandželosas vīru kora koncerts.

Atceres pasākumu plkst.13 atklās “Latvijas Politiski represēto apvienības” priekšsēdētājs Gunārs Resnais, pasākuma dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Andris Bērziņš. Tāpat pasākumā aicināti piedalīties Bruņoto spēku augstākā virsniecība, ārvalstu vēstnieki, Saeimas deputāti, Ministru prezidente un valdības locekļi, Rīgas domes vadība, Lietuviešu Politiski represēto biedrība Latvijā un Igauņu biedrība.

No plkst.16 Rīgas Latviešu biedrības namā skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”. Tās atskaņojumā piedalīsies Latvijas Universitātes absolventu koris “Jubilate”, Rīgas Latviešu biedrības jauktais koris un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas jauktais koris “Fortius”, solisti Jānis Kurševs un Andris Gailis, koncertmeistare Ilze Dzērve, ērģelnieks Roberts Hansons un diriģents Juris Kļaviņš.

Piemiņas koncerti notiks arī vairākos dievnamos. Rīgas Svētā Pētera baznīcā muzicēs Boļeslava Voļaka brāsbends, Rīgas Mateja baznīcā koncertu sniegs Raimonds Tiguls, jauniešu koris “Mūza” un kamerkoris “Matejs”. Savukārt Rīgas Domā koncertā “Lux Aurumque” uzstāsies Profesionālais pūtēju orķestris “Rīga”, diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā un soliste Gunta Davidčuka-Gelgote. Ieeja ar bezmaksas ielūgumiem, kuri saņemami Rīgas Doma kasēs.

Pēc Latvijas Valsts arhīva datiem, 1941.gada 14.jūnija deportācijās Latvija zaudēja vairāk nekā 15 425 iedzīvotājus, viņu vidū latviešus, ebrejus, krievus, poļus, no kuriem 3751 bija bērns vecumā līdz 16 gadiem. Izsūtīšanas laikā vīriešus atšķīra no ģimenēm un aizdzina uz gulaga nometnēm, kur daudziem piesprieda augstāko soda mēru, bet citus sodīja ar ieslodzījumu nometnēs.

No Torņakalna stacijas 1941.gada 14.jūnijā uz Sibīriju izveda tūkstošiem Rīgas un tuvējās apkārtnes ģimeņu. Aptuveni 9300 lopu vagonos iesprostotu cilvēku šajā dienā no Torņakalna stacijas tika izsūtīti garā un mokpilnā ceļā uz Sibīriju, no kuras tikai retajam pēc gariem bada, sala, slimību un smaga darba gadiem palaimējās atgriezties mājās. Stacijā netālu no sliežu ceļiem atrodas piemiņas akmens un vagons, kas kalpo kā uzskatāms liecinieks vienai no visdrūmākajām dienām Latvijas vēsturē.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. To Hmmm un tiesam! Atbildēt

    Pazīstu jūsu mentalitāti, zinu ka jums nekas nav svēts, tomēr, ja dzīvojat Latvijā, tad paklusējiet! Vismaz šodien!

  2. Un kad bus demokratiska rezima pieminjas diena?

    • Par visiem aizbraukusiem,par krizi,par salauztiem likteniem,par bomziem,par bezdarbniekiem,par smiekligam algam,par niecigo paklausanos ES un ASV ,par iznicinato razosanu.Kur tas dienas saraxta?

  3. Varbūt ne par lietu, bet ierosinu pie viena piemunēt atdoto Abreni un bankām 1 miljardu.

Draugiem Facebook Twitter Google+