×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. maijs, 2013
Drukāt

Latvijā ražos LCD ekrānus

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

SIA “EUROLCDS” jaunajā šķidro kristālu rūpnīcā ražos ļoti augstas pievienotās vērtības produktus, tostarp metināšanas masku stiklus, kas automātiski aptumšojas spilgtas gaismas ietekmē, kā arī, piemēram, ceļa zīmju un informācijas displeju produktus. 


Pirmos paraugus – pēc īpašas tehnoloģijas gatavotus šķidro kristālu displejus – sāks ražot nākamajā mēnesī. “Vēl vajadzēs divus trīs mēnešus pilnvērtīgai ražošanas līniju regulēšanai,” teic uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Ilmārs Osmanis. Izejvielas šķidro displeju materiāliem uzņēmums saņems galvenokārt no Ķīnas un Japānas, bet produktu sastāvdaļas no turpat blakus Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā darbojošās Ventspils elektronikas fabrikas.

Patlaban lielākā daļa no “EUROLCDS” 20 darbiniekiem ir īpaši Rīgas Tehniskajā universitātē un Ventspils Augstskolā gatavoti eksperti. Darbībai attīstoties, darbinieku skaitu varētu palielināt līdz 50, bet vēl papildu 50 darbiniekus nodarbinātu izplatīšanas un administratīvajā procesā.

Ne pārāk iespaidīgais rūpnīcas darbinieku skaits saistīts ar to, ka daļu no darba operācijām īpaši tīrajā vidē veiks robots. Darbinieki saņemot labas algas, konkrētas summas gan rūpnīcas īpašnieki nenosauc.

Vislielākais ieguldītājs uzņēmumā ir riska kapitāla fondu pārvaldītājs “Baltcap”, kas ieguldīja 2,7 miljonus eiro “Jeremie” fonda naudas, ko veido Eiropas investīciju fonda un vietējo privāto investoru, tostarp “Hipo fondi”, “Citadele Asset Management”, citu fondu un privāto investoru nauda. Pavisam iekārtu pirkšanā ir ieguldīti 3,5 miljoni eiro.

“Baltcap” investīciju projektu vadītājs Pēteris Treimanis teic, ka šķidro kristālu rūpnīcas būvniecībā sakrita vairāki nosacījumi – valsts ilgtermiņa riska kapitāla programma, ministriju un Latvijas Garantiju aģentūras atbalsts, Ventspils brīvostas plāni un “Pohjola” bankas ieceres. “Baltcap” pārvaldītās “Jeremie” fonda trīsdesmit miljonu eiro investīcijas pavisam iecerētas ieguldījumiem 15 – 20 Latvijas mazajos un vidējos uzņēmumos. Kopš 2010. gada “Baltcap” no “Jeremie” fonda ieguldījis naudu astoņos uzņēmumos.

Otrs lielākais šķidro kristālu rūpnīcas investors ir Zviedrijas eksperta Okes Hornela investīciju fonds un Ilmārs Osmanis. O. Hornels atceras, ka iecere par rūpnīcas būvniecību radusies pirms diviem gadiem, bet Ventspils izvēlēta tāpēc, ka blakus atrodas Augsto tehnoloģiju parks.

“EUROLCDS” sadarbosies ar šajā parkā darbojošos Ventspils elektronikas fabriku, kas produktiem piegādās sastāvdaļas.

Jaunās rūpnīcas ēku, kas specifiskā ražošanas procesa dēļ ir divas viena otrā uzbūvētas ēkas, pēc Ventspils Brīvostas pārvaldes pasūtījuma un arhitektes Elīnas Rožlapas projekta būvēja SIA “Skonto būve”. Naudu būvniecībai – 4,5 miljonus eiro – piešķīra Somijas vislielākā banka – “Pohjola”, kurai šis ir pirmais projekts Latvijā. “EUROLCDS” ēku un zemi nomā no Ventspils brīvostas, līgums ir noslēgts uz 15 gadiem.

I. Osmanis norāda, ka šķidro kristālu displeju ražošana ir īpaši komplicēta, tā no darbinieka prasa “lielu intelektuālo vērtību”. “Ja dara to, ko citi nedara, tad iespējams arī labi pelnīt,” tā uzņēmējs.

Ekskursijas laikā rūpnīcā varēja apskatīt iekārtas, kas regulēs gaisa tīrību un rūpēsies par tīru ūdeni, kā arī īpašos apģērbos ģērbtus darbiniekus. Viņiem, lai nokļūtu šķidro displeju ražošanas ēkā, ir jāpārģērbjas divas reizes.

Lielāko daļu naudas ieguldījuma jaunajā rūpnīcā esot iecerēts atpelnīt trīs četros gados.

Ventspilī pēdējos desmit gados industrializācija notiek mašīnbūves un metālapstrādes, māju būvniecības un informāciju tehnoloģiju nozarē. Nākamajā nedēļā pilsētā atklās vienu no Eiropā vismodernākajiem programmatūras testēšanas uzņēmumiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+