Ekonomika
Darbs

Latvijā samazinājies bezdarba līmenis0


Foto – LETA.
Foto – LETA.
Foto – LETA.

Latvijā šogad otrajā ceturksnī bija 75,4 tūkstoši bezdarbnieku, kas ir 7,7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Salīdzinājumā ar 2017.gada otro ceturksni Latvijā bezdarba līmenis ir samazinājies par 1,2 procentpunktiem, bet salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni bezdarba līmenis ir sarucis par 0,5 procentpunktiem.

Vienlaikus bezdarbnieku skaits 2018.gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu sarucis par 11,2 tūkstošiem, bet salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni – par 4,6 tūkstošiem.

Statistikas pārvaldē atzīmēja, ka šogad otrajā ceturksnī par 1,9 procentpunktiem palielinājies ilgstošo bezdarbnieku, kuri nevar atrast darbu 12 mēnešus un ilgāk, īpatsvars bezdarbnieku skaitā – gada laikā tas pieaudzis no 39,4% līdz 41,3%.

Ilgstošo bezdarbnieku skaits gan samazinājies par 2,9 tūkstošiem, un otrajā ceturksnī bija 31,1 tūkstotis.

Šogad otrajā ceturksnī jauniešu bezdarba līmenis bija 11,2%, kas ir par 5,3 procentpunktiem mazāk nekā pirms gada un par 3,5 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī.

Gada laikā jauniešu bezdarbnieku skaits ir samazinājies par 5,3 tūkstošiem, bet, salīdzinot ar pirmo ceturksni – par diviem tūkstošiem.

Otrajā ceturksnī no visiem bezdarbniekiem 7,5 tūkstoši jeb 9,9% bija jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem. To īpatsvars kopējā bezdarbnieku skaitā gada laikā samazinājies par 4,8 procentpunktiem, bet salīdzinājumā ar pirmo ceturksni – par 1,9 procentpunktiem.

No visiem jauniešiem šogad otrajā ceturksnī 38,1% bija ekonomiski aktīvi, proti, bija nodarbināti vai aktīvi meklēja darbu (bezdarbnieki), bet 61,9% jauniešu bija ekonomiski neaktīvi – pārsvarā vēl mācījās un darbu nemeklēja.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka 2018.gada otrajā ceturksnī 30,3% jeb 428 tūkstoši iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija ekonomiski neaktīvi, proti, nebija nodarbināti un aktīvi nemeklēja darbu.

Salīdzinot ar pirmo ceturksni, ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 7,6 tūkstošiem jeb 1,7%, bet gada laikā – par 19,1 tūkstoti jeb 4,3%.

2018.gada otrajā ceturksnī 11 tūkstoši jeb 2,6% ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju bija zaudējuši cerību atrast darbu, kamēr gadu iepriekš šo ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju īpatsvars bija 3,7%, bet pirmajā ceturksnī – 3,1%.

Darbaspēka apsekojumā par ekonomisko aktivitāti šogad otrajā ceturksnī piedalījās četri tūkstoši mājsaimniecību, kurās aptaujāja septiņus tūkstošus iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

LA.lv