×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2013
Drukāt

Latvijā saslimstība ar gripu turpina pieaugt; divi cilvēki miruši

Foto - LETAFoto - LETA

Saslimstība ar gripu turpina pieaugt, un epidēmijas līmenis jau sasniegts visās gripas monitoringa pilsētās, izņemot Jūrmalu; ar gripas izraisītajām komplikācijām jau miruši divi vecāka gadagājuma cilvēki, aģentūrai BNS pavēstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Laura Ševčenko.

Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa ietvaros dati par saslimušo iedzīvotāju skaitu katru nedēļu tiek saņemti no 10 Latvijas administratīvajām teritorijām ‒ Daugavpils, Jēkabpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas, Rēzeknes, Rīgas, Valmieras, kā arī Ventspils un Gulbenes novada.

Abi cilvēki miruši pagājušajā nedēļā. Ševčenko neatklāja, kurā pilsētā tas notika.

Visaugstākā saslimstība tika novērota Jēkabpilī, Daugavpilī un Jelgavā.

Mediķi atgādināja, ka gripa sākas pēkšņi ar paaugstinātu temperatūru, pat līdz 39–40 grādiem, galvassāpēm, laušanas sajūtu kaulos un muskuļos, sausu klepu. Tai var būt arī nopietnas komplikācijas, piemēram, pneimonija, bronhīts, vidusauss iekaisums, miokardīts un citas.

Gripas apdraudējuma laikā ir svarīgi ievērot personīgo higiēnu, tostarp biežāku roku mazgāšanu, it īpaši pēc saskarsmes ar saslimušo cilvēku. Svarīgi, lai saslimušais apzinātos, ka, neievērojot piesardzības pasākumus, viņš var inficēt savus kolēģus, tuviniekus, visus apkārtējos, kas atrodas vienā telpā.

Organisma pretošanās spējas ir noteicošais faktors tam, kā noritēs slimība, tādēļ ir ļoti svarīgi visos iespējamos veidos šo pretošanās spēju stiprināt. Ja cilvēks izlemj potēties pret gripu, jārēķinās, ka imunitāte izstrādāsies divu nedēļu laikā. Noteikti ieteicams ierobežot atrašanos lielos cilvēku pūļos, pēc iespējas biežāk vēdināt telpas, lai samazinātos vīrusu koncentrācija telpās, kur uzturamies.

Biežāk nekā ierasts jāmazgā rokas, jo vīrusi organismā viegli var iekļūt, ar rokām aizskarot muti un degunu. Ieteicams arī telpās mitrināt gaisu. Vairāk nekā ierasts jādzer šķidrums, jāēd vitamīniem bagāti produkti. Ja mājās jau kāds ir saslimis, nevakcinētām personām, kas pieder riska grupām, ieteicams profilaktiski lietot pretgripas medikamentus, iepriekš gan konsultējoties ar ģimenes ārstu.

Skolās jāievēro papildu profilakses pasākumi – saslimušais skolēns pēc iespējas ātrāk jāizolē no citiem bērniem (jānosaka mājas režīms), jāvēdina telpas, tās rūpīgi jāmazgā un jātīra, izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, jāpievērš uzmanība koplietošanas priekšmetiem, jānodrošina vienreiz lietojamās glāzes dzeramajam ūdenim, jānodrošina šķidrās ziepes, vienreizlietojamie dvieļi, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana iekštelpās.

Bērnudārzos papildus jāveic bērnu apskate no rīta pirms pieņemšanas grupā, nevar pieņemt slimus bērnus, nekavējoties jāizolē saslimušie bērni no pārējiem, jāizmanto tikai viegli mazgājamas rotaļlietas, mīkstās rotaļlietas jāapstrādā ar ultravioletajām (UV) lampām, rūpīgi jāmazgā un jātīra telpas (izmantojot sadzīves mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus), pievēršot uzmanību koplietošanas priekšmetiem, traukiem, rotaļlietām, durvju rokturiem, ūdensvadu krāniem, jāvēdina un jāmitrina gaiss telpās, jāierobežo kopīgu pasākumu rīkošana un bērnu pārvietošana uz citām grupām, bērnu pastaigu laikā, ja iespējams, telpas jāapstaro ar UV lampām, kā arī jāinformē vecāki par saslimšanu un profilakses pasākumiem

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+