×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
8. marts, 2012
Drukāt

Latvijā sievietēm nedēļā jāstrādā par dienu vairāk, lai algas ziņā panāktu vīriešus

pardevejas

Lai Latvijas sievietes gada vidējās algas ziņā panāktu vīriešus, pērn viņām būtu jāstrādā 49 darbdienas ilgāk jeb vidēji par vienu dienu nedēļā vairāk, aģentūrai BNS pavēstīja “Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta direktore Ieva Use, atsaucoties uz institūta veiktajiem aprēķiniem.

“Līdz ar to šogad 8.marts jeb Starptautiskā sieviešu diena Latvijā sakrīt ar dienu, kad sievietes, strādājot kopš pagājušā gada sākuma, atalgojuma ziņā ir panākušas vīriešus un nopelnījušas tikpat, cik pērn viena gada laikā vidēji nopelnīja vīrieši,” viņa sacīja un piebilda – tā kā pērn atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu Latvijā bija 19%, gada laikā vīrietis Latvijā nopelnīja gandrīz par 1000 latiem vairāk nekā sieviete ar vidējo darba samaksu.

“Ir daudz iemeslu, kāpēc rodas atšķirības starp vīriešu un sieviešu atalgojumu. Sievietes un vīrieši bieži veic dažāda rakstura darbus, un ir sektori, kuros tradicionāli dominē tikai viena dzimuma pārstāvji. Ja vidējais atalgojums konkrētajā nozarē ir zemāks, tad arī tajā nodarbinātās sievietes saņem zemāku algu. Tāpat sievietes karjeru var ietekmēt lēmums doties bērna kopšanas atvaļinājumā, jo tad kāpšana pa karjeras kāpnēm var būt lēnāka,” paskaidroja Use.

Viņa arī atzina, ka atbilstoši institūta aprēķiniem atsevišķās profesijās sievietes pelna vairāk nekā vīrieši, piemēram, sievietes, kas strādā apsardzes un izmeklēšanas, reklāmas un ēku būvniecības nozarēs, kā arī valsts pārvaldē. Savukārt viena no nozarēm, kur vīriešu alga krietni pārsniedz sieviešu atalgojumu, ir finanšu un apdrošināšanas pakalpojumi.

Use piemetināja, ka plaisa starp vīriešu un sieviešu vidējo algu ir vērojama visā Eiropas Savienībā (ES) – 2010. gadā sievietes ES nopelnīja vidēji par 16% mazāk nekā vīrieši. Baltijas valstīs viszemākais algu starpības līmenis bija Lietuvā – aptuveni 15%, tam ar 18% sekoja Latvija, bet Igaunijā šis rādītājs sasniedza pat 28%.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem, vīriešu vidējā darba samaksa Latvijā pērn pirmajā ceturksnī bija 492 lati, bet sieviešu – 412 latu pirms nodokļu samaksas.

“Swedbank” Privātpersonu finanšu institūts ir no “Swedbank” neatkarīga struktūrvienība, kas strādā pie iedzīvotāju finanšu prasmju un zināšanu attīstības Latvijā. Institūts regulāri informē un izglīto sabiedrību par dažādiem ar naudu un ģimenes budžeta plānošanu saistītiem jautājumiem, veic pētījumus un līdzdarbojas dažādās valsts mēroga darba grupās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+